Z artykułu dowiesz się
- Dlaczego powstało stowarzyszenie Stop Mastitis i czym się zajmuje?
- Co robić kiedy w stadzie pojawia się znaczna ilość przypadków mastitis u krów?
- Jak skutecznie zapobiegać zapaleniom wymienia u krów?
Z artykułu dowiesz się
– Zgadza się. Wynika to głównie z tego, że jest ciepło, co sprzyja rozwojowi bakterii, ale też jest to okres wzmożonych prac polowych, podczas którego rolnicy mają mniej czasu na dopilnowanie zwierząt. Dlatego może być to szczególnie trudny okres jeśli chodzi o ostre zapalenia na tle bakterii E. coli. Ponadto jeśli obora nie jest odpowiednio wentylowana to stres cieplny obniża odporność, co również ma duże znaczenie przy mastitis. Pamiętajmy, że krowy inaczej odczuwają wysokie temperatury niż ludzie. To co dla nas jest przyjemną ciepłą pogodą, u krów już wywołuje stres cieplny, szczególnie jeśli na zewnątrz występuje wysoka wilgotność powietrza. Stres cieplny można minimalizować nie tylko odpowiednią wentylacją, w tym wymuszoną, ale też zraszaczami, czy to profesjonalnymi czy też własnej konstrukcji.
– To prawda. Na szczęście hodowcy coraz lepiej radzą sobie z profilaktyką w kierunku zapaleń wymion powodowanych przez bakterie zakaźne, które stanowią ok. 20% przypadków. Z drugiej strony głównym problemem są bakterie środowiskowe i wywoływane przez nie zapalenia wymion. Wiąże się to z tym, że obory są coraz większe i coraz trudniej o dobrych pracowników do doju i obsługi zwierząt. Obecnie najczęstszą przyczyną klinicznych zapaleń wymienia jest paciorkowiec Streptococcus uberis i inne paciorkowce środowiskowe oraz gronkowce inne niż gronkowiec złocisty.
– W stadach, w których są problemy z mastitis, a wiec notuje się dość dużo przypadków klinicznych i jest wysoka somatyka powyżej 250 tys. na 1 ml mleka należy wszystkie krowy zasuszać z osłoną antybiotyku dobranego na podstawie antybiogramu i dodatkowo z zastosowaniem sztucznych czopów keratynowych, które zamykają kanał strzykowy tworząc fizyczną barierę dla bakterii. Działanie czopa jest szczególnie istotne tuż po zasuszeniu oraz przed samym porodem, kiedy często przestaje już działać antybiotyk.
Andrzej Rutkowski
redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka
redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka
Najważniejsze tematy