Przez złą konstrukcję obory produkcja mleka spadała o 200 litrów na odbiór
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przez złą konstrukcję obory produkcja mleka spadała o 200 litrów na odbiór

28.08.2019

Jaką przewagę ma obora bezstropowa nad stropową w praktyce przekonali się Elżbieta i Bogdan Franciszkiewiczowie, gospodarujący z synem Andrzejem. W okresie upałów w wyniku stresu cieplnego nastąpił spadek produkcji mleka rzędu 200 litrów na odbiór. Problem dotyczył przede wszystkim krów utrzymywanych w starszym budynku stropowym, które wręcz dyszały – jak relacjonują gospodarze. Zaś pozostałe zwierzęta, w tym też sztuki produkcyjne z nowszego obiektu bezstropowego, negatywne skutki ekstremalnych temperatur odczuły w znacznie mniejszym stopniu.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaki wpływ na wydajność mleczną krów mają warunki w oborze
  • Jaki system utrzymania wybrali hodowcy
  • Na jakie cechy warto zwrócić uwagę podczas doboru buhaja do krycia
Brak stropu to większa kubatura budynku, to również możliwość zastosowania wentylacji kalenicowej, czyli najwydajniejszej wentylacji grawitacyjnej z tych, jakie spotyka się w oborach. To wszystko zdaniem gospodarzy przekłada się na poprawę warunków powietrznych co ma znaczenie zwłaszcza latem i bezpośrednio przekłada się na ilość uzyskanego mleka od krowy.

r e k l a m a

Maty trzeba dezynfekować

Mleko z dojarki przewodowej wyposażonej w 7 aparatów udojowych trafia do schładzalnika o pojemności 4 tys. litrów. Nowsza, bo dwuletnia, obora o wymiarach 43 x 14 m posiada 51 legowisk uwięziowych wyłożonych matami, za którymi znajdują się stalowe ruszta. Przy centralnie położonym stole paszowym szerokim na 5 m są również 4 kojce, gdzie luzem na betonowych rusztach chodzą młodsze jałówki. Maty 2 razy w tygodniu poddawane są suchej dezynfekcji, co ma znaczny wpływ na zmniejszenie populacji szkodliwych drobnoustrojów w najbliższym środowisku krowy.

Zdecydowaliśmy się na system bezściołowy z rusztami, aby było mniej pracy. To też oszczędność słomy, która w dwóch poprzednich latach była bardzo droga – wyjaśnił Bogdan Franciszkiewicz.

Jałówka musi być szczupła

Za przygotowanie dawki TMR odpowiada włoski wóz paszowy Omas – jeden z pierwszych tej marki sprzedanych na polski rynek. Pracuje tu od 6 lat, posiada 10 m3 pojemności i pionowy ślimak tnąco-mieszający.

Gdy kupowaliśmy paszowóz, to nie znaliśmy tej firmy, to była nowość na naszym rynku, ale szybko się okazało, że podjęliśmy dobrą decyzję. Maszyna szybko miesza i dobrze tnie. Jeśli będzie trzeba wymienić paszowóz na większy i nowszy, to również będzie to Omas – powiedział Andrzej Franciszkiewicz.


Starsza obora posiadająca strop, w której skutki stresu cieplnego są znacznie bardziej odczuwalne
  • Starsza obora posiadająca strop, w której skutki stresu cieplnego są znacznie bardziej odczuwalne
TMR dla jałówek ma znaczną zawartość słomy, gdyż gospodarze chcą mieć jałówki wyrośnięte, ale nie zapasione. Dawka podstawowa dla krów wyliczona jest na dzienną produkcję 24 l mleka, zaś wydajniejsze sztuki są dokarmiane z ręki śrutami zbożowymi oraz pełnoporcjowym granulatem. W skład TMR-u dla krów wchodzą: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, słoma, śruta kukurydziana, poekstrakcyjne śruty sojowa i rzepakowa oraz dodatek mineralno-witaminowy, bufor i środek dezaktywujący mikotoksyny.


Nowa obora bezstropowa posiada świetlik kalenicowy
  • Nowa obora bezstropowa posiada świetlik kalenicowy

Cielętnik łączy obory

Obora stropowa z roku 2002 posiada 47 legowisk uwięziowych, to również budynek bezściołowy na metalowych rusztach i matach legowiskowych, zatem rolnicy użyźniają pola nie obornikiem a gnojowicą. Cielętnik mieści się pomiędzy dwiema oborami i jest swego rodzaju ich łącznikiem.


Elżbieta i Bogdan Franciszkiewiczowie gospodarują z synem Andrzejem na 70 ha (50 ha własnych i 20 ha dzierżawy) we wsi Bonisław (pow. sierpecki, gm. Gozdowo).
  • Elżbieta i Bogdan Franciszkiewiczowie gospodarują z synem Andrzejem na 70 ha (50 ha własnych i 20 ha dzierżawy) we wsi Bonisław (pow. sierpecki, gm. Gozdowo). Na zdjęciu od lewej: Andrzej Franciszkiewicz, Patryk Przybyszewski – pracownik działu skupu OSM Sierpc, Elżbieta Franciszkiewicz, kierownik działu skupu OSM Sierpc Waldemar Keków oraz Bogdan Franciszkiewicz
Utrzymywane bydło to hf-y, głównie czarno-białe, sporadycznie czerwono-białe. Bydło unasiennia inseminator Paweł Kosno. Jeśli u jałówki występuje wyraźna ruja, to rolnicy decydują się na nasienie seksowane. Przy doborze buhajów zwracają uwagę nie tylko na mleczność, nogi i wymię, ale również na kaliber, bo lubią sztuki duże.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uroczyste otwarcie nowoczesnej obory Poznańskiej Hodowli Roślin

Poznańska Hodowla Roślin kojarzona będzie już teraz nie tylko z nowoczesną genetyką roślin i wysokiej jakości materiałem siewnym, ale również z nowoczesną hodowlą bydła mlecznego, która prowadzona jest w spółce od 1998 roku. 7 października 2019 r. dnia uroczyście otwarto nową oborę na 500 krów mlecznych w Czaczu (gmina Śmigiel).

czytaj więcej

Syn przejął od ojca miłość do produkcji mleka, choć nie jest to łatwa praca

To gospodarstwo szybko się rozwija, a wiatru w żagle nabrało tak naprawdę, od kiedy następca jasno zadeklarował, że pozostaje w rolnictwie. Piszemy tu o ojcu i synu, Andrzeju i Adrianie Pawlakach z Lubonieczka, którzy od kilku lat intensywnie inwestują w ziemię, maszyny, budynki, hodowlę oraz, jak mówią, w swoją wiedzę.

czytaj więcej

Czy zakup paszowozu, którym nie można wjechać do obory ma sens?

Choć Łukasz Misiek już od kilku lat żywi swoje krowy dawką TMR, to nie wykorzystuje na 100% dobrodziejstwa, jakie płynie z posiadania wozu paszowego. Zwierzęta otrzymują co prawda jednorodną dawkę zmniejszającą ryzyko wystąpienia kwasicy żwacza, czy też przemieszczenia trawieńca. Jednak rolnik nie może zadać TMR-u bezpośrednio na stół paszowy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)