Czy zakup paszowozu, którym nie można wjechać do obory ma sens?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy zakup paszowozu, którym nie można wjechać do obory ma sens?

20.08.2019

Choć Łukasz Misiek już od kilku lat żywi swoje krowy dawką TMR, to nie wykorzystuje na 100% dobrodziejstwa, jakie płynie z posiadania wozu paszowego. Zwierzęta otrzymują co prawda jednorodną dawkę zmniejszającą ryzyko wystąpienia kwasicy żwacza, czy też przemieszczenia trawieńca. Jednak rolnik nie może zadać TMR-u bezpośrednio na stół paszowy.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak przygotowywany i zadawany jest TMR
  • W jaki sposób rolnicy minimalizują stres cieplny u krów
  • Z jakimi rasami hodowcy krzyżują hf-y
Wąska obora sprawia, że TMR wysypujemy z wozu na taczki a następnie za ich pomocą dowozimy bezpośrednio krowom pod pysk. To wymaga dużo pracy fizycznej. Jednak nawet w takim wydaniu żywienie z paszowozu ma swoje zalety, bo dawka dokładnie wymieszana i pobierana przez całą dobę ma pozytywny wpływ na zdrowotność i wydajność krów – oznajmił młody hodowca.

r e k l a m a

Przejść z krowami do stodoły

Łukaszowi Miśkowi marzy się przejazdowa obora wolnostanowiskowa, ale nie nowa za grube miliony, a stosunkowo tania, jaka powstałaby w wyniku modernizacji istniejącej stodoły. Już teraz część stodoły została zaadaptowana na potrzeby jałówek.

Wóz paszowy Shelbourne z pionowym ślimakiem o pojemności 11 m3 współpracuje z ciągnikiem Pol-Mot o mocy 82 KM. Wyposażono go w taśmę rozładunkową z obustronnym wysypem. W skład TMR-u wchodzą: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka oraz młóto browarniane, zatem jest to właściwie PMR, gdyż pasze treściwe w postaci śruty z własnych zbóż i koncentratu białkowego bez GMO, rolnik zadaje oddzielnie z ręki każdej krowie wedle wydajności.

Jak już uda się zmodernizować stodołę na oborę wolnostanowiskową, to wtedy wszystkie pasze będę chciał zadawać z wozu paszowego, a różnicowanie żywienia osiągniemy poprzez podział krów dojnych na dwie grupy żywieniowe – powiedział Łukasz Misiek, dodając, że to pozwoli jeszcze bardziej ograniczyć selekcję pasz oraz obniży pracochłonność.


Na zdjęciu Łukasz Misiek z ojcem oraz dziećmi: 4-letnią Kingą i 3-letnim Adasiem.
  • Na zdjęciu Łukasz Misiek z ojcem oraz dziećmi: 4-letnią Kingą i 3-letnim Adasiem.
Kiszonki i sianokiszonki pobierane są z pryzmy za pomocą wycinaka i bezpośrednio z niego ładowane do wozu paszowego. Dzięki wycinakowi ściana czołowa pryzmy jest równa i gładka, co ogranicza zagrzewanie się i psucie cennej paszy.

Ciężko, ale w miarę stabilnie

Rolnik dokupuje duże ilości słomy na ściółkę, gdyż sam uprawia tylko 3,5 ha zbóż. Posiadany i wydzierżawiony areał woli przeznaczyć pod uprawę kukurydzy i traw, bo to z tych roślin pozyskuje wartościowe kiszonki, które są podstawą żywienia krów. W dwóch poprzednich latach ceny słomy były bardzo wysokie. Obecnie ze względu na jej obfite plony stawki spadły o połowę, co cieszy takich hodowców jak Łukasz Misiek.

Obornik usuwany jest mechanicznie za pomocą węższego od większości ciągników wózka widłowego, posiadającego specjalnie przystosowaną łychę do obornika. W przypadku awarii wózka widłowego na korytarz gnojowy, ale zupełnie na styk można jeszcze wjechać wysłużoną trzydziestką.

Wąski korytarz paszowy, gdzie wjadą tylko taczki
  • Wąski korytarz paszowy, gdzie wjadą tylko taczki
Stropowa obora uwięziowa jest wąska i niska, to sprawia, że w upały stres cieplny daje się krowom we znaki, co widać po spadku mleczności. Aby chociaż po części poprawić mikroklimat w budynku, hodowca zastosował wentylatory, bez których, jak przyznaje, temperatury byłyby jeszcze wyższe.

W stadzie dominują hf-y odmiany czarno-białej, a nasienie buhajów stosowane w inseminacji pochodzi głównie z takich firm jak ABS oraz Konrad. Jednak można spotkać tu także krzyżówki z takimi rasami jak: norweska czerwona oraz montbeliarde.

Zdaniem Jerzego Miśka – ojca gospodarza, czyli rolnika z dużym doświadczeniem – opłacalność jest coraz to niższa, co widać zwłaszcza w takich gałęziach jak trzoda chlewna, żywiec wołowy czy taż burak cukrowy.

W mleku i tak nie jest stosunkowo źle. Mamy jedną z większych stabilizacji cen, a to za sprawą tego, że jest to ciężka praca i wielu od niej odchodzi – zakończył Jerzy Misiek.


Wóz paszowy o pojemności 11 m3
  • Wóz paszowy o pojemności 11 m3
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uroczyste otwarcie nowoczesnej obory Poznańskiej Hodowli Roślin

Poznańska Hodowla Roślin kojarzona będzie już teraz nie tylko z nowoczesną genetyką roślin i wysokiej jakości materiałem siewnym, ale również z nowoczesną hodowlą bydła mlecznego, która prowadzona jest w spółce od 1998 roku. 7 października 2019 r. dnia uroczyście otwarto nową oborę na 500 krów mlecznych w Czaczu (gmina Śmigiel).

czytaj więcej

Na roboty kupuj pierwiastki

Gdy w roku 1991 pojechał do Francji to ku swojemu zdziwieniu zobaczył jak tam wygląda produkcja mleka odrosłych i wydajnych hf-ów chodzących luzem. Pomyślał, że francuskie doświadczenia przeniesie na polski grunt. Nie było to jednak takie proste gdyż Marek Gogolewski posiadał wtedy jedną krowę żywicielkę. To właśnie od niej zaczął budować stado mleczne. Dziś to od niego mógłby się uczyć nie jeden francuski farmer.

czytaj więcej

Waga paszowozu skonfigurowana ze smartfonem

Podstawą efektywnej hodowli bydła oraz zarządzania procesami produkcyjnymi w gospodarstwie rolnym jest możliwość pozyskiwania, magazynowania oraz analizy pojawiających się informacji. Nowoczesny rolnik to manager, który posiada bardzo dobrą orientację w otaczającej go rzeczywistości gospodarczej i biznesowej. Odpowiedni zasób informacji pozwala przede wszystkim na ułatwienie, czy też zautomatyzowanie procesów, co w konsekwencji prowadzi do poprawy wydajności i efektywności w hodowli.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)