Uroczyste otwarcie nowoczesnej obory Poznańskiej Hodowli Roślin
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uroczyste otwarcie nowoczesnej obory Poznańskiej Hodowli Roślin

28.10.2019

Poznańska Hodowla Roślin kojarzona będzie już teraz nie tylko z nowoczesną genetyką roślin i wysokiej jakości materiałem siewnym, ale również z nowoczesną hodowlą bydła mlecznego, która prowadzona jest w spółce od 1998 roku. 7 października 2019 r. dnia uroczyście otwarto nową oborę na 500 krów mlecznych w Czaczu (gmina Śmigiel).

Rozbudowa obory była koniecznością

Poprawa dobrostanu zwierząt oraz wzrost wydajności stada – to priorytety przyświecające koncepcji rozbudowy fermy w Czaczu, której prace inwestycyjne ruszyły w 2018 roku. Inwestycja zrealizowana została przy współpracy firm: PHU Chod Dróg, Chłodrol oraz Gea.

Na mlecznej fermie utrzymywane jest stado liczące ponad 1300 sztuk bydła, w tym 500 krów mlecznych, o średniej wydajności 9800 kg mleka od sztuki. Jak poinformował prezes Janikowski, pod względem produkcyjności poprzeczka została postawiona bardzo wysoko - na poziomie 12 tys. kg mleka od krowy.

Mamy nadzieję, że po zapewnieniu zwierzętom najwyższego dobrostanu oraz ostrej selekcji stada, opartej w najbliższej przyszłości na zakupie około 100 wysoko cielnych jałowic z krajowych hodowli, mamy szanse na równanie do najlepszych – zaznaczył prezes Janikowski.

Jak wyposażona jest nowoczesna obora?

Obiekt ma długość blisko 145 m i szerokość 38,7 m. Jest nieco szerszy od standardowych budynków tego typu, a to po to, by zapewnić krowom jak najwyższy dobrostan, między innymi poprzez zminimalizowanie skutków hierarchii w stadzie. Powierzchnia użytkowa obory wynosi prawie 5547 m2, przy czym sama powierzchnia legowisk to 1155 m2. Centralnie położony korytarz paszowy dzieli oborę na dwie symetryczne części. Na każdej z nich zaplanowano trzy rzędy boksów legowiskowych. Na stole paszowym zastosowano drabiny zatrzaskowe Twist & Lock. W ścianach podłużnych budynku zamontowane zostały kurtyny sterowane automatycznie. Zwiększeniu komfortu zwierząt służą również m.in. liczne czochradła oraz 5-metrowe wentylatory.

r e k l a m a
    Do uroczystego przecięcia wstęgi prezes Czesław Janikowski zaprosił: Karola Pabisiaka – wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu NZSS „Solidarność” Region Wielkopolska, Jacka Malickiego – zastępcę dyrektora Oddziału Terenowego KOWR w Warszawie oraz Filipia Sondija – dyrektora departamentu Nadzoru nad Spółkami KOWR
  • Do uroczystego przecięcia wstęgi prezes Czesław Janikowski zaprosił: Karola Pabisiaka – wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu NZSS „Solidarność” Region Wielkopolska, Jacka Malickiego – zastępcę dyrektora Oddziału Terenowego KOWR w Warszawie oraz Filipia Sondija – dyrektora departamentu Nadzoru nad Spółkami KOWR
Dostęp krów do świeżej paszy przez całą dobę zapewni robot do podgarniania paszy na stole paszowym. Mózgiem całej obory jest system niezawodnej identyfikacji krów CowScout, pozwalający na sprawne i automatyczne zarządzanie płodnością i zdrowiem stadem.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Poznańska Hodowla Roślin zbudowała... oborę na 500 krów!

7 października 2019 r. z pewnością dla Poznańskiej Hodowli Roślin Sp. z o.o. był dniem wyjątkowym. Dniem, który zapoczątkował całkowitą rewolucję w hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka na fermie krów w Czaczu, w gminie Śmigiel. Tego bowiem dnia uroczyście otwarto nową i wyposażoną w najnowocześniejsze technologie oborę dla 500 krów mlecznych. 

czytaj więcej

Jak zatrzymać ciepło na zewnątrz obory?

Już temperatury od 16°C mogą być dokuczliwe dla krów. W centrum doświadczalnym LfL Bayern testowano w jaki sposób powinna być zbudowana obora, aby krowy były w jak najmniejszym stopniu narażone na stres cieplny.

czytaj więcej

Przez złą konstrukcję obory produkcja mleka spadała o 200 litrów na odbiór

Jaką przewagę ma obora bezstropowa nad stropową w praktyce przekonali się Elżbieta i Bogdan Franciszkiewiczowie, gospodarujący z synem Andrzejem. W okresie upałów w wyniku stresu cieplnego nastąpił spadek produkcji mleka rzędu 200 litrów na odbiór. Problem dotyczył przede wszystkim krów utrzymywanych w starszym budynku stropowym, które wręcz dyszały – jak relacjonują gospodarze. Zaś pozostałe zwierzęta, w tym też sztuki produkcyjne z nowszego obiektu bezstropowego, negatywne skutki ekstremalnych temperatur odczuły w znacznie mniejszym stopniu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)