Profilaktyka gorączki mlecznej u krów - najważniejsze zasady
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Profilaktyka gorączki mlecznej u krów - najważniejsze zasady

20.09.2021autor: Beata Dąbrowska

W okresie zasuszania krowa potrzebuje od 17 do 21 gramów wapnia na dobę. Po wycieleniu, dzienne zapotrzebowanie gwałtownie wzrasta do 31 g przy wydajności 10 litrów siary i aż do 51 g przy wydajności 20 litrów siary.

Które krowy są najbardziej narażone na pojawienie się hipokalcemii?

Zapasy wapnia we krwi, którymi krowy dysponują to tylko 3,5 g wapnia, tak więc zwierzę musi uwalniać więcej wapnia z kości (9–15 g) i pobierać go wraz z paszą. Gdy wapnia brakuje, krowa zapada na hipokalcemię, czyli gorączkę mleczną.

r e k l a m a
Ryzyko hipokalcemii wzrasta wraz z wiekiem krowy, a także uwarunkowane jest poziomem wydajności mlecznej oraz sposobem żywienia w okresie zasuszania. Wysoka zawartość wapnia, potasu i fosforu, a niewystarczająca ilość magnezu w okresie zasuszania sprzyjają pojawieniu się gorączki mlecznej.


Jakie są objawy hipokalcemii u krów?

Niedobór wapnia zaburza funkcjonowanie mięśni, zwiększa ryzyko przemieszczenia trawieńca, ketozy, zapalenia macicy oraz brakowania w początkowej fazie laktacji. Pojawienie się hipokalcemii u krowy oznacza ogromne starty dla hodowcy. Oszacowano, że o 44% spada szansa na skuteczne pierwsze unasiennienie, o 32% spada szansa na ciążę w pierwszych 150. dniach, o 69% wzrasta ryzyko brakowania do 60. dnia laktacji. Wykazano także, iż wydajność mleczna w pierwszych 3 kontrolnych dojach jest niższa o 2,2 kg.

4 najważniejsze zasady profilaktyki gorączki mlecznej u krów

Skuteczne zapobieganie występowania gorączki mlecznej polega na stosowaniu 4 najważniejszych zasad:

  • W okresie zasuszania żywienie ubogie w wapń.
  • Iniekcja witaminy D przed porodem.
  • Doustne podawanie wapnia przed, w trakcie i po porodzie, np. w postaci bolusów, żelu czy wlewek.
  • Podawanie kwaśnych soli w dawce w okresie zasuszania (niezbędne jest w tym wypadku kontrolowanie w moczu wartości pH oraz w dawce pokarmowej wartości DCAB (równowaga kationowo-anionowa dawki).

Jak leczyć krowę, która ma gorączkę mleczną?

Roztwory z wapnia powinno podawać się w iniekcji podskórnej lub dożylnej wyłącznie w postaci klinicznej choroby. Nie wolno stosować ich w postaci subklinicznej, z uwagi na to, że stężenie wapnia we krwi podnosi się natychmiast na czas 4–6 godzin do poziomu czterokrotnie wyższego niż wartości prawidłowe (2 do 2,5 mmol/l). Następnie gwałtownie spada do poziomu niższego niż u krów niepoddanych leczeniu. Takim działaniem zaburzamy równowagę gospodarki wapnia – początkowo mamy niedobór, po iniekcji znaczną nadwyżkę i znów niedobór.

Dr J. Martin-Tereso – szef działu badań w firmie Trouw Nutrition opierając się na przeprowadzonych przez siebie badaniach również odradza stosowanie dożylnych wlewów bolusów wapnia. Jak twierdzi, zabieg ten zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kłopotów z kolejnym, skutecznym zacieleniem. Zdecydowanie lepsze wyniki uzyskiwały krowy, którym wapń podawano doustnie (w postaci roztworu do picia). Przy takim rozwiązaniu ich szanse na kolejne wycielenie zwiększały się trzykrotnie. Stosowanie wlewów dożylnych – zdaniem dr. Tereso – powinno być stosowane tylko w jednym przypadku – ratowania życia zwierzęcia.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy można postawić oborę na 32 krowy za 200 tys. złotych?

Obora na 32 krowy za 200 tys. zł. Czy jest to możliwe? Okazuje się, że tak, bo właśnie taki obiekt powstał w gospodarstwie Przemysława Pińczuka, który zdecydował się na utrzymywanie krów w hali tunelowej zwanej też łukową.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Choroba „szalonych krów” znów w Brazylii? Ministerstwo rolnictwa bada sprawę

Brazylijskie ministerstwo rolnictwa prowadzi dochodzenie w sprawie podejrzenia wystąpienia choroby „szalonych krów” (BSE) w kraju. Czy największy na świecie eksporter wołowiny może czuć się zagrożony?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Powszechny Spis Rolny 2020: bydło w liczbach

Za nami Powszechny Spis Rolny 2020. Jakie zmiany w hodowli i chowie bydła obserwujemy? Czy tendencje rynkowe mają odzwierciedlenie w liczbach?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)