Obora z rusztami najlepsza dla zdrowia racic krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Obora z rusztami najlepsza dla zdrowia racic krów

18.07.2019

– To powinna być dziś podstawa pracy hodowlanej w każdym stadzie utrzymywanym w systemie bezuwięziowym na betonowych i szczelinowych posadzkach. Bez doskonalenia zdrowotności nóg i racic, od krów nawet z największym produkcyjnym potencjałem nie uzyskamy mleka – twierdzi Witold Rudnik z Jaślikowa.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaki system utrzymania jest najlepszy zdaniem hodowców
  • Dlaczego zdrowie racic jest tak ważne w hodowli
  • Ile grup żywieniowych stosują hodowcy
Wjeżdżając na posesję Zofii i Witolda Rudników – obok pięknie zaaranżowanego i wyjątkowo zadbanego ogrodu – na pierwszy plan wysuwają się dwie, stojące obok siebie duże obory. Pierwszą hodowcy wybudowali już dawno, bo 17 lat temu. Po dekadzie użytkowania postanowili ją rozbudować, co w efekcie pozwoliło na zwiększenie mlecznego pogłowia. Dziś hodowcy utrzymują stado liczące ponad 200 sztuk bydła, w tym blisko 140 krów.

r e k l a m a
I chociaż mamy miejsce, by móc dalej się rozwijać... wspólnie z żoną uznaliśmy, że to już wystarczający poziom hodowli. Większe stado wymaga większego areału gospodarstwa, co nas już ogranicza – stwierdził Witold Rudnik.

Ruszta dla zdrowia racic

Wolnostanowiskowa obora w Jaślikowie była niegdyś jedną z pierwszych tego typu w rejonie. W starszej części budynku stanowiska wyłożone są matami, a odchody z korytarzy gnojowych usuwają zgarniacze typu Delta. W nowo dobudowanej części zastosowano już posadzkę szczelinową, do której zgarniacze przesuwają gnojowicę, ta zaś wpada do kanałów pod posadzką. Jak zaznaczył gospodarz, zdecydowanie lepszym system są ruszta, zapewniające (w porównaniu z gładką podłogą betonową) lepszą zdrowotność racic.

Dojarnia wyposażona w jest w halę typu rybia ość 2 x 6 stanowisk, na której dój stada zajmuje gospodarzom około 2,5 godziny.

Jest ona zdecydowanie za mała – przyznaje hodowca – ale przecież planowana była tylko dla 60 krów, podczas gdy ponad dwukrotnie zwiększyliśmy pogłowie.

We współczesnej hodowli priorytetem jest zdrowie nóg i racic

Stado państwa Rudników jest samowystarczalne pod względem materiału hodowlanego.

Nie sprzedajemy jednak jałówek hodowlanych. Zamiast tego wolimy wymieniać starsze i o słabszych nogach sztuki. Utrzymywane na betonie i rusztach zdecydowanie szybciej są brakowane. W naszym stadzie jest to około 30 sztuk rocznie – wyjaśnił hodowca, który poszczycić może się wybitną wydajnością swoich podopiecznych. Średnia wydajność stada zbliża się bowiem do 11 000 kg mleka od sztuki. – Współczesne systemy utrzymania krów wymuszają wręcz skupienie się hodowców nad zdrowiem nóg i racic. Co mi po krowie dającej np. 15 tys. litrów mleka, gdy nie wytrzyma ona pełnej laktacji – dodał Witold Rudnik, który do rozrodu wybiera głównie sztuki przekazujące swoim córkom mocne nogi.


Siedemnastoletnia obora produkcyjna wyposażona jest m.in. w system mechanicznych wentylatorów i  samodzielnie wykonanych przez hodowcę zraszaczy, minimalizujących stres cieplny wysoko wydajnych krów
  • Siedemnastoletnia obora produkcyjna wyposażona jest m.in. w system mechanicznych wentylatorów i  samodzielnie wykonanych przez hodowcę zraszaczy, minimalizujących stres cieplny wysoko wydajnych krów

3 rodzaje TMRu dla różnych grum żywieniowych

Na rusztach, w nowszej części obory przebywa grupa krów – do 200 dnia laktacji. W starszej części utrzymywana jest grupa krów przygotowująca się do zasuszenia. Trzecią grupę stanowią oczywiście sztuki zasuszone. W wozie paszowym (o pojemności 17 m3 firmy Strautmann) hodowca wykonuje więc trzy rodzaje mixu. Pierwszy, dla najwydajniejszych krów, zbilansowany jest na produkcję 35 litrów mleka, drugi – dla drugiej grupy laktacyjnej – na produkcję 25 litrów. W oborze zamontowane są też stacje paszowe: dwie zlokalizowane są w części, gdzie przebywa pierwsza grupa i jedna stacja, w grupie drugiej. W pierwszej grupie stacja wydaje dwa rodzaje pasz: gotową mieszankę energetyczną oraz wykonaną samodzielnie na bazie zbóż własnych.


W wybudowanej 5 lat temu komfortowej oborze swoje miejsce znalazła młodzież, która...
  • W wybudowanej 5 lat temu komfortowej oborze swoje miejsce znalazła młodzież, która...
...podzielona jest w boksach na grupy wiekowe i utrzymywana w systemie głębokiej ściółki, wymienianej około co 1,5 miesiąca
  • ...podzielona jest w boksach na grupy wiekowe i utrzymywana w systemie głębokiej ściółki, wymienianej około co 1,5 miesiąca

W kwestii żywienia stada państwo Rudnikowie współpracują z firmą Blattin i – jak przyznają – ze współpracy tej są bardzo zadowoleni, ceniąc produkty firmy za wysoką jakość, a przede wszystkim za dobre efekty ich stosowania.

Młodzież pod jednym dachem

5 lat temu Zofia i Witold Rudnikowie postanowili ponownie zainwestować w oborę. Tym razem dla młodzieży. Obok obory produkcyjnej powstał więc nowoczesny, widny i przestronny budynek dla jałowic, w którym zwierzęta utrzymywane są na słomianej ściółce.

Nadal bardzo cieszy nas ta inwestycja – podkreślił hodowca – przede wszystkim dlatego, że mamy młodzież pod jednym dachem, dzięki czemu szybka, sprawna i lżejsza jest codzienna obsługa zwierząt, szczególnie zaś wymiana ściółki. Budynek zapewnia również jałówkom odpowiedni dobrostan.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

3000 balotów słomy dla komfortu krów

Minął rok od kiedy Renata i Henryk  Borysowie przepisali gospodarstwo synowi. Jednak nadal bardzo czynnie pomagają następcy w jego prowadzeniu. I trudno się dziwić, bo szereg inwestycji, w które włożyli ogrom pracy, a także  szczególne zamiłowanie seniora do  bydła mlecznego sprawiają, że w ich życiu praktycznie nic się nie zmieniło. W oborze spędzają większość czasu. 

czytaj więcej

Od 70 lat w gospodarstwie Majkowskich jest prowadzona ocena użytkowości mlecznej bydła

Trzydzieści lat temu Antoni Majkowski otrzymał nagrodę za 40 lat prowadzenia w gospodarstwie oceny użytkowości mlecznej bydła, którą zapoczątkował jego ojciec zaraz po wojnie mając 6 krów. Obecnie ocenę kontynuuje trzecie pokolenie Majkowskich w osobie młodego następcy Łukasza.

czytaj więcej

Przez złą konstrukcję obory produkcja mleka spadała o 200 litrów na odbiór

Jaką przewagę ma obora bezstropowa nad stropową w praktyce przekonali się Elżbieta i Bogdan Franciszkiewiczowie, gospodarujący z synem Andrzejem. W okresie upałów w wyniku stresu cieplnego nastąpił spadek produkcji mleka rzędu 200 litrów na odbiór. Problem dotyczył przede wszystkim krów utrzymywanych w starszym budynku stropowym, które wręcz dyszały – jak relacjonują gospodarze. Zaś pozostałe zwierzęta, w tym też sztuki produkcyjne z nowszego obiektu bezstropowego, negatywne skutki ekstremalnych temperatur odczuły w znacznie mniejszym stopniu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)