Nowoczesne rozwiązania w oborze rolników z Podlasia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowoczesne rozwiązania w oborze rolników z Podlasia

25.02.2020

W oborze i starym chlewie, w stodole i w wynajmowanym od sąsiadów pomieszczeniu. W takich warunkach jeszcze dwa lata temu swoje mleczne stado utrzymywali Beata i Jarosław Paniczkowie, którzy – jak wspominają – musieli wówczas długo i ciężko pracować, przy codziennej obsłudze stada.

Z artykułu dowiesz się

  • W jakich sytuacja uwęziówka sprawdza się lepiej niż obora wolnostanowiskowa
  • Dlaczego gumowe materace warto ścielić dodatkowo słomą
  • Jak zmienił się czas pracy w nowej oborze

Każda krowa „pod lupą”, czyli nowoczesność w uwięziówce

Wszytko zmieniło się w połowie 2018 roku, kiedy to hodowcy zasiedlili nową oborę, wybudowaną na bazie środków własnych, wspartych komercyjnym kredytem.

r e k l a m a
Mieliśmy już w gospodarstwie tyle zwierząt, że inwestycja w nowy budynek stała się koniecznością – stwierdził Jarosław Paniczko, przyznając jednocześnie, że nowa obora jest troszkę nietypowa jak na obiekt uwięziowy. – Jest wyjątkowo duża, bo takie bowiem było nasze założenie.

To fakt. Kiedy wjeżdżaliśmy do gospodarstwa państwa Paniczków, patrząc na oborę byliśmy przekonani, że jest to budynek z wolnostanowiskowym systemem utrzymania. Jakież było nasze zdziwienie, gdy po wejściu do środka zobaczyliśmy krowy na uwięzi, którym nowoczesna, przestronna i widna obora z pewnością zapewniała najwyższy komfort, jaki może być w tego typu budynkach.

Gumowe materace ścielone słomą

Przejazdowy obiekt ma 36 m długości i 18 m szerokości, a jego wysokość w kalenicy wynosi 6 m. Do każdej ze stron – szerokiego na 5 metrów – korytarza paszowego przylega 26 stanowisk (o wymiarach 1,8 x 1,2 m), które wyłożono gumowymi materacami i które dodatkowo zdecydowano się ścielić słomą. Obornik wypychany jest ciągnikiem z ładowaczem czołowym, a sprawną jego pracę zapewniają szerokie na 2 m korytarze gnojowe, za którymi znajduje się – szeroki również na 2 m – tzw. korytarz suchy.

Słoma spełnia na stanowiskach dwa podstawowe zadania: zabezpiecza zwierzęta przed ślizganiem się na materacu i dodatkowo bardzo dobrze osusza racice – wyjaśniał gospodarz. – Z kolei, gdy w starej oborze nie mieliśmy materacy, a wyłącznie słomę, bardzo często dochodziło do odgniotów na nogach. Teraz, na wygodnych stanowiskach problem ten praktycznie nie istnieje – tłumaczył gospodarz.


Wizytówka gospodarstwa  Beata i Jarosław Paniczkowie gospodarują w miejscowości Rutkowskie Duże (gmina Jaświły, powiat moniecki), gdzie uprawiają 35 ha gruntów, w tym 22 ha własnych. W tym sezonie wegetacyjnym, pod uprawę kukurydzy na kiszonkę rolnicy planują przeznaczyć 12 ha, użytki zielone zajmują 18 ha, a pozostałe 5 ha obsiewane są zbożami. Hodowcy są dostawcami mleka do Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej w Mońkach, do której w ubiegłym roku sprzedali około 290 tysięcy litrów mleka.
  • Beata i Jarosław Paniczkowie gospodarują w miejscowości Rutkowskie Duże (gmina Jaświły, powiat moniecki). Hodowcy są dostawcami mleka do Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej w Mońkach, do której w ubiegłym roku sprzedali około 290 tysięcy litrów mleka.

Jakie są zalety systemu uwięziowego?

Kiedy niespełna miesiąc temu gościliśmy z wizytą u państwa Paniczków, w nowym obiekcie utrzymywali 40 krów dojnych i 12 cielnych jałowic.

Na pytanie, dlaczego wybrali utrzymanie krów na uwięzi, bez zastanowienia szybko odpowiedzieli, że zależało im przede wszystkim na możliwości dokładnej obserwacji zwierząt i indywidulanego ich traktowania.

W tym systemie widzimy jak każda sztuka zachowuje się przy stole paszowym. Kiedy tylko ogranicza pobieranie paszy mamy sygnał zbliżających się potencjalnych kłopotów, którym z pomocą lekarza weterynarii staramy się zaradzić – odpowiedział Jarosław Paniczko. – Nie bez znaczenia były także niższe koszty inwestycji – dodała pani Beata.


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

75 000 litrów mleka miesięcznie dzięki odpowiedniemu żywieniu i doborze buhajów

Taką wielkość produkcji na najbliższą przyszłość zaplanowali Małgorzata i Paweł Pawłowscy, wspólnie z synem Dawidem. Jest to o 5 tysięcy litrów więcej niż obecnie, które – jak się okazuje – nie będzie trudno uzyskać. Po lutowych wycieleniach jałowic oraz imponującej wydajności stada, sprzedaż miliona litrów mleka rocznie szybko stanie się faktem.

czytaj więcej

Ze starej obory uwięziowej do wolnostanowiskowej z 3 robotami. Jakie inne rozwiązania wprowadzono?

Jest następca, była motywacja - właśnie dlatego Małgorzata i Wiesław Nitkiewiczowie zdecydowali się na inwestycję w nową oborę. Chcieli również pracować lżej i stworzyć możliwość dalszego rozwoju gospodarstwa. I tak też się obecnie dzieje.

czytaj więcej

Materace słomiano-wapienne na piasku w oborze – czy to się sprawdza w praktyce?

We wsi Elżbietków pięciu na ośmiu hodowców bydła mlecznego wybudowało nowe obory, niektórzy z nich, tak jak Anna i Grzegorz Foltynowiczowie, podwoili pogłowie stada, a teraz, jak żartuje gospodyni, ból głowy ma tylko ich mleczarnia, czyli SM Gostyń, żeby nadążyć z odbiorem mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)