Żywienie krów mięsnych kukurydzą za drogie i groźne dla rozrodu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żywienie krów mięsnych kukurydzą za drogie i groźne dla rozrodu

20.10.2019

Ze względu na zbyt wysoką koncentrację energii w kiszonce z kukurydzy, jej podawanie mięsnym mamkom wydaje się zwykłym marnotrawstwem. Nie dość, że krowy mięsne żywione tą paszą się zapasają, to jeszcze rzutuje to na ich wyniki reprodukcyjne. Sprawa nabiera jeszcze większego wydźwięku, gdy w tym roku plony zielonki kukurydzy zebranej na kiszonkę, za sprawą suszy są rekordowo niskie.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są skutki zatuczenia krów i jałówek?
  • Co może być dobrym uzupełnieniem żywienie zimowego krów?
  • Jaką rolę odgrywa słoma w żywieniu bydła mięsnego?
Stado podstawowe i jałówki reprodukcyjne dobrze jest żywić z maksymalnym wykorzystaniem użytków zielonych. Wypas i całodobowe utrzymanie krów z cielętami na pastwisku zapewnia najwyższą efektywność ekonomiczną produkcji wołowiny kulinarnej w stadach mięsnych.

Negatywne skutki zatuczenia krów

Również pasze objętościowe do żywienia zimowego stada, są najlepsze i najtańsze, gdy pochodzą z użytków zielonych. Cennym uzupełnieniem żywienia zimowego mogą być tanie pasze odpadowe z przemysłu rolno-spożywczego pod warunkiem pewności ich pozyskania i dobrej jakości, bo łatwo tracą wartość i pleśnieją. Natomiast popularna kiszonka z kukurydzy nie jest paszą tanią i posiada wysoką koncentrację energii. W żywieniu stada podstawowego może być stosowana w ograniczonych ilościach, by nie zatuczyć krów i jałówek. Zatuczenie powoduje trudne porody i negatywnie wpływa na rozród.

r e k l a m a
Sam znam hodowców bydła mięsnego, którzy wyeliminowali z żywienia krów mamek kiszonkę z kukurydzy, dzięki czemu sprzedają kukurydzę na pniu hodowcom bydła mlecznego i twierdzą, że takie rozwiązanie znacznie lepiej im się opłaca.

Na pewno kiszonka z kukurydzy jest bardzo dobrą paszą do intensywnego opasu odsadków przeznaczonych na rzeź. Przy dodatku paszy treściwej białkowej np. śruty rzepakowej, można uzyskać satysfakcjonujące przyrosty.

Pasze objętościowe w żywieniu mamek

Szczególną rolę w żywieniu bydła mięsnego spełnia słoma, która daje uczucie sytości, wypełnienia i zaspokaja głód fizyczny. Włókno zawarte w słomie spowalnia przechodzenie treści pokarmowej przez żwacz, co poprawia wykorzystanie innych pasz oraz stymuluje odruch przeżuwania. Jednocześnie słoma służy do regulacji koncentracji składników pokarmowych w dawce oraz stabilizuje konsystencję kału.

W żywieniu krów mamek podstawowe potrzeby pokarmowe zaspokajają pasze objętościowe. Dodatek 1 do 2 kg paszy treściwej na sztukę w ciągu doby może być potrzebny w okresie zwiększonego ich zapotrzebowania, to jest: w szczycie laktacji (dla utrzymania wydajności, gdy cielęta potrzebują mleka), w okresie krycia oraz w ostatnim okresie ciąży (dla dobrej jakości siary i dobrej zdrowotności cieląt) oraz przy niższej wartości pokarmowej pasz objętościowych.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcie: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Obora z dwoma poziomami i schodami – po co takie rozwiązanie?

W tym roku w gospodarstwie Agnieszki i Alberta Dominikowskich bydło wyjątkowo długo chodziło na pastwiskach. Pogoda była sprzyjająca i – jak mówią gospodarze – dobrze, że tak się złożyło, bo niektóre cielęta zostały odsadzone od mamek, co jest mniej stresowe niż w przypadku naturalnego odsadzenia przez krowę.

czytaj więcej

Problemy z rozrodem krów? Skontroluj dawkę pokarmową

Głównym czynnikiem zakłócającym rozród u wysoko wydajnych krów jest niedobór energii w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Nawet w warunkach prawidłowego żywienia wydajnych krów równowaga energetyczna w ich organizmie ustala się dopiero po upływie 100–120 dni po porodzie.

czytaj więcej

Jak budować strukturę dawki pokarmowej w żywieniu krów?

Efektywna strukturalność dawki, czyli peNDF ma duży wpływ na pracę żwacza. Dla siana peNDF wynosi 53,9% s.m., a przy sieczce słomy o długości 5-7 cm, nawet 73% s.m.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)