Mokra nawierzchnia w oborze niszczy racice
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mokra nawierzchnia w oborze niszczy racice

17.03.2020

Krowy mleczne muszą być utrzymywane w warunkach, w których racice będą suche. Tylko wtedy unikniemy ryzyka pojawienia się kulawizn.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak mocz i kał wpływają na róg racicowy
  • Jak skutecznie chronić racice przed mokrym środowiskiem
  • Dlaczego ważne są wygodne i czyste legowiska dla krów

Mokre racice,  to chore racice

Róg racicowy zanurzony w wodzie szybko ją wchłania, szczególnie w czasie pierwszej godziny zanurzenia. Wysoka wilgoć powoduje pęcznienie rogu i skóry, głównie na opuszkach, w szparze międzyracicowej i koronie, przez co miejsca te stają się o wiele bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje.

r e k l a m a
Wpływ moczu i kału na rozmiękczanie rogu racicowego najczęściej obserwujemy w oborach z gładkimi posadzkami, w których odchody nie są regularnie usuwane. I właśnie dlatego, tak bardzo ważne jest regularne czyszczenie korytarzy spacerowych, również z podłogami szczelinowymi. Mokre i śliskie powierzchnie znacznie ograniczają także przyczepność, uniemożliwiając zwierzętom stawianie pewnych kroków. O tym, jak bardzo niebezpieczna dla krów jest (niezależnie od typu podłogi) jej śliska powierzchnia przekonało się wielu hodowców.

Jak zapewnić racicom dobre warunki w oborze?

Zabiegami, które skutecznie przeciwdziałają negatywnemu wpływowi mokrego środowiska – oprócz oczywiście wielokrotnego w ciągu dnia czyszczenia korytarzy – jest zapewnienie jak najlepszej wentylacji obory. W przewiewnym budynku podłogi znacznie szybciej wysychają. W osuszaniu pomocne może być również otwarcie obory np. w słoneczne dni. Dodatkowo promienie słoneczne mają działanie dezynfekujące.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że o zdrowiu racic naszych krów decyduje również dobre, zapewniające komfort legowisko. Podczas leżenia racice są odciążane i dodatkowo obsychają. Jeśli zapewnimy krowom wygodne i suche miejsce do leżenia, to będą z niech chętnie korzystały i spędzą w nim tak pożądane 12–14 godzin. Taki długi okres odpoczynku przyczynia się m.in. do zmniejszenia ilości patogenów zasiedlających racice, w tym odpowiedzialnych za zapalenie skóry palca czy szpary międzyracicowej. Bakterie wywołujące te schorzenia potrzebują do namnażania stale wilgotnego środowiska.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Młodzi rolnicy zmodernizowali gospodarstwo. Teraz sprzedają 1 mln litrów mleka

Renata i Janusz Chęciowie przez długie lata produkcję mleka prowadzili w oborze uwięziowej z 51 stanowiskami. 9 lat temu gospodarstwo zmieniło się jednak nie do poznania. To za sprawą syna Kamila i jego żony Ewy, którzy nie zastanawiali się nad wyborem życiowej drogi. Widzieli się tylko na wsi i tylko z bydłem mlecznym, ale w nowoczesnej wersji chowu i hodowli.

czytaj więcej

Dodatek biotyny wzmocni racice krów

Biotyna jest witaminą niezbędną do wytwarzania keratyny i substancji cementującej komórki rogu racicowego. Jest również bardzo ważna dla spoistości rogu oraz odporności na działanie czynników zewnętrznych, takich jak woda czy gnojowica.

czytaj więcej

Choroby racic u krów – przyczyny, diagnostyka i zapobieganie

Kulawizny to 3, po problemach z mastitis i rozrodem, poważna przyczyna brakowania krów mlecznych. Z powodu chorób racic brakowanie w stadach wynosi od 10 do 15%. I chociaż dane mówią same za siebie, to nadal kulawizny często nie są właściwie rozpoznane i diagnozowane, a wielu hodowców nie docenia konsekwencji schorzeń nóg i racic oraz ich wpływu na wyniki finansowe w produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)