Majątek spółdzielni ROTR będzie sprzedawany po kawałku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Majątek spółdzielni ROTR będzie sprzedawany po kawałku?

04.03.2020

Rada Wierzycieli ROTR w Rypinie miała zdecydować o losach majątku upadłej mleczarni. Syndyk chciał sprzedać całość od razu, ale nie było kupca. Jaka decyzja ostatecznie zapadnie? Przekonamy się niebawem.

Los Spółdzielni ROTR w Rypinie przesądzony

Rada Wierzycieli miała zdecydować o dalszych losach majątku upadłej mleczarni ROTR. Jednak wyznaczone na koniec lutego posiedzenie Rady zostało przełożone na 9 lub 10 marca.

r e k l a m a
Po ogłoszeniu przez sąd w październiku 2018 r. upadłości spółdzielni syndyk kilkukrotnie próbował wydzierżawić a następnie sprzedać cały zakład. Po tym jak nikt nie chciał kupić całego zakładu ROTR, syndyk miał dokonać analizy rynku w kierunku sprzedaży poszczególnych składników majątku mleczarni.

Mleczarnia wystawiona na sprzedaż, ale chętnych na całość majątku ROTR nie ma

Jak do tej pory, nie została sprzedana żadna istotna część zakładu. Trwają oględziny i analizy. Zainteresowanie pojedynczymi elementami jest duże. Tylko na dziś (26.02 – przyp. red.) mamy umówionych pięć spotkań z podmiotami, które wyrażają wolę zakupu poszczególnych części spółdzielni. Zgłaszają się największe mleczarnie w Polsce oraz inne podmioty – powiedział Michał Malinowski z kancelarii, która prowadzi postępowanie upadłościowe ROTR.   

Duże mleczarnie są zainteresowane zakupem specjalistycznych linii do przetwarzania mleka. Mniejsze firmy chcą kupić  laboratoria i ich wyposażenie. Syndyk do 9–10 marca będzie wysyłał kolejne oferty sprzedaży całego zakładu. Jeśli nie będzie chętnych, Rada ma podjąć decyzję o sprzedaży poszczególnych części majątku.

– Zależy nam na uzyskaniu jak najwyższej ceny. Jeśli będzie konieczna sprzedaż majątku w częściach, to syndyk podjął decyzję, że nie będzie odbywać się to z wolnej ręki. Będzie ogłoszony przetarg przed sądem gospodarczym – zapewnia Michał Malinowski.

Rypiński przedsiębiorca zainteresowany przejęciem części nieruchomości mleczarni?

Utrzymanie majątku ROTR wiąże się z ponoszeniem kosztów ogrzewania, ochrony i działaniem oczyszczalni ścieków. Wśród byłych dostawców ROTR krążą plotki, że zakupem części nieruchomości mleczarni ma być zainteresowany jeden ze znanych rypińskich przedsiębiorców, który obecnie jest pracodawcą byłego prezesa ROTR. To pod jego rządami  spółdzielnia ponosiła milionowe straty, co doprowadziło do jej upadku.

Żadna oficjalna oferta do nas nie wpłynęła. Nikt się nie kontaktował i nie wyraził zainteresowania – mówi radca Malinowski.

Tomasz Ślęzak
fot. archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przez upadek ROTR stracili 370 tys. złotych. Ale uratowali gospodarstwo

W SM ROTR, Rypin stracili wszystkie udziały, czyli 370 tys. zł, ale i tak się cieszą, że w porę przeszli do OSM Sierpc. Gabriel i Sebastian Rumińscy są przekonani, że gdyby jeszcze dłużej byli dostawcami ROTR-u to dziś mogłoby już nie być ich gospodarstwa, bo utrata kilku wypłat za mleko wiązałaby się ze stratą kilkuset tysięcy zł, co oznaczałoby jedno – utratę płynności finansowej.

czytaj więcej

Regulacje prawne w funkcjonowaniu spółdzielni mleczarskich

Pod takim hasłem w dniach 3 i 6 marca br. miały miejsce szkolenia członków Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy.

czytaj więcej

Kto może założyć spółdzielnie socjalną i co ona daje?

Spółdzielnia Socjalna jest szansą na zarobkową pracę dla tych osób, które z pewnych względów nie są zatrudnione. prof. UAM, dr hab. Aneta Suchoń wyjaśnia jak i kto może założyć taką spółdzielnię i gdzie szukać pomocy przy jej zakładaniu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)