Ładniejsze krowy dłużej żyją i dają więcej mleka?!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ładniejsze krowy dłużej żyją i dają więcej mleka?!

16.11.2022autor: Beata Dąbrowska

O tym, że istnieje duży związek pomiędzy eksterierem krowy a produkcją mleka wiadomo nie od dziś. Zależność tę potwierdziły kolejne badania, tym razem przeprowadzone przez American Holstein USA (największej na świecie organizacji zajmującej się hodowlą bydła mlecznego), publikując informację, iż im wyższy wynik pokroju, tym dłużej krowy przebywają w stadzie i tym wyższa jest produkcja mleka.

Badania przekrojowe na ponad 1 milionie krów 

Jak podaje portal Veeteelt. nl, Amerykanie wykorzystali do badań dane od prawie 1 miliona krów z 5500 gospodarstw. Krowy podzielono na cztery równej wielkości grupy w oparciu o ich ocenę pokrojową przy pierwszej rejestracji jako jałówki.

Spośród krów z grupy o najwyższej punktacji pokroju (od 82 do 89 punktów), 33 procent było nadal na fermie w wieku sześciu lat. W kategorii z najniższą oceną pokroju (76 punktów i niżej) tylko 20 procent było obecne w stadzie w wieku sześciu lat. Naukowcy zaobserwowali ten sam trend w liczbie dni produkcyjnych. Jedna czwarta najwyżej zarejestrowanych zwierząt odnotowała o 142 dni produkcyjne więcej niż zwierzęta z najmniejszą ilością punktów. Najładniejsze krowy również produkowały więcej mleka w ciągu swojego życia.

Życiowa produkcja zwierząt zarejestrowanych z wynikiem od 82 do 89 punktów wyniosła prawie 38 000 kg mleka (skorygowana o tłuszcz i białko), natomiast u zwierząt, które uzyskały 76 punktów (lub mniej) jako jałówki, prawie 32 000 kg mleka.

Ta różnica w produkcji była już widoczna w wykazach jałówek. Jako jałówka, najwyżej zarejestrowana grupa wyprodukowała już prawie o 700 kg mleka więcej (skorygowanego o tłuszcz i białko) niż najniższa zarejestrowana grupa w ciągu 305 dni.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 46/2022 na str. 43. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Jak wygląda hodowla krów na mleko z kazeiną A2?

Osoby cierpiące na nietolerancję kazeiny, jednego z białek mleka, nie muszą rezygnować z mleka krowiego – mogą wybrać mleko A2, które jest lepiej trawione i łatwiej przyswajane. Jak wygląda hodowla krów na ß-kazeinę A2?

czytaj więcej

Chroniona lizyna wspomaga rozród i laktację krów

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Illinois (USA) wskazały, że podawanie lizyny chronionej w żwaczu w okresie przejściowym może przyczynić się do poprawy zdrowia i kondycji macicy. Lizyna jest aminokwasem niezbędnym dla krów mlecznych, a dodana do dawki pokarmowej na odpowiednim poziomie pomaga zwiększyć produkcję mleka.

czytaj więcej

Wydajność mleczna krów zaczyna się na polu

Średnia wydajność w stadzie Justyny i Jarosława Soszyńskich wynosi około 10 tys. kg mleka. Hodowcy podkreślają, że taki wynik to przede wszystkim zasługa dobrej jakości pasz objętościowych produkowanych w gospodarstwie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)