Wydajność mleczna krów zaczyna się na polu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wydajność mleczna krów zaczyna się na polu

27.10.2022autor: Józef Nuckowski

Średnia wydajność w stadzie Justyny i Jarosława Soszyńskich wynosi około 10 tys. kg mleka. Hodowcy podkreślają, że taki wynik to przede wszystkim zasługa dobrej jakości pasz objętościowych produkowanych w gospodarstwie.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego rolnik waha się przed zakupem wozu paszowego?
  • Dlaczego pasza z pryzmy jest lepsza od sianokiszonki z balotów?
  • Jak rolnicy oceniaj swoją współpracę z OSM w Kosowie Lackim?

Nowa obora znacznie ułatwiła pracę przy bydle mlecznym

Krowy państwa Soszyńskich utrzymywane są w uwięziówce wybudowanej w 2011 roku, w której znajduje się 48 stanowisk ścielonych słomą.

– Stara obora powstała jeszcze w latach 60. i była już zdecydowanie za mała. Ponadto prace przy obsłudze zwierząt były w niej utrudnione. Obornik wywoziliśmy taczkami, a pasze zadawaliśmy ręcznie. Dój prowadzony był za pomocą konwiówki, z której mleko trzeba było nosić do zbiornika. Przy kilkunastu sztukach trwał on godzinę. Obecnie dojarką przewodową na czynność tę poświęcamy ponad godzinę, ale mamy dwa razy większe pogłowie, o znacznie wyższej wydajności – mówi Jarosław Soszyński.

r e k l a m a

Dlaczego rolnik waha się przed zakupem wozu paszowego?

Korytarz paszowy ma szerokość 4 m, dzięki czemu możliwa jest praca wozu paszowego. Hodowca jednak nie zdecydował się jeszcze na zakup tej maszyny.

Moim zdaniem, bez wozu mam większą kontrolę nad dawkami dla poszczególnych sztuk. Kiszonki na korytarz paszowy dowożę wycinakiem zamontowanym na ciągniku i rozdaję dwa razy dziennie każdej krowie indywidualnie. Także pasze treściwe zadawane są ręcznie. Przygotowując miks w wozie paszowym musiałbym tak ułożyć dawkę, by była odpowiednia dla większości sztuk, a nie da się zrobić tak, żeby pokrywała zapotrzebowanie wszystkich zwierząt. Czas pokaże czy zdecydujemy się na zakup wozu, ale nie przekreślam tej inwestycji – tłumaczy hodowca.

Pasza treściwa częściowo pochodzi z własnego gospodarstwa, a częściowo z zakupu.

– Kiszonki na korytarz paszowy dostarczam za pomocą wycinaka zamontowanego na ciągniku – mówi Jarosław Soszyński

  • – Kiszonki na korytarz paszowy dostarczam za pomocą wycinaka zamontowanego na ciągniku – mówi Jarosław Soszyński

Dlaczego pasza z pryzmy jest lepsza od sianokiszonki z balotów?

Od dekady sianokiszonka w gospodarstwie Soszyńskich sporządzana jest w pryzmach. Hodowca podkreśla, że rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy nie ma wozu paszowego.

Pasza z pryzmy jest jednolita w przeciwieństwie do balotów. Zielonka ze wszystkich łąk jest wymieszana, a dodatkowo nie trzeba rozwijać bel, co jest bardzo uciążliwe. Zakiszanie na pryzmach jest także szybsze i tańsze – mówi pan Jarosław, podkreślając, jak bardzo ważną kwestią są dobrej jakości pasze objętościowe.

– Staramy się pozyskiwać z łąk jak najwięcej, jak najlepszej paszy. W związku z tym, w zależności od składu runi, co 5 do 6 lat przeprowadzamy renowację użytków zielonych poprzez pełną uprawę. Wybieramy mieszanki łąkowe zawierające jak najwięcej roślin motylkowych. Porównuję różne mieszanki, by wybrać te najlepsze. Jedną z łąk podzieliłem w tym celu na 4 części, z których każda ma powierzchnię około 1 ha i na każdej z nich zasiałem inną mieszankę. Dobrze wyglądają mieszanki 2012 i 2013 z firmy Barenburg. Mam także mieszankę z DSV Country 2055, zawierającą dużo koniczyny czerwonej i sprawdza się ona bardzo dobrze. Koniczyna czerwona dobrze znosi upały, dzięki czemu pozwala uzyskać dobry plon o wysokiej zawartości białka. W tym roku, po raz pierwszy, zasiałem mieszankę gorzowską. Na wiosnę po jej zbiorze, wysieję jeszcze kukurydzę na kiszonkę. W ten sposób podwójnie wykorzystam pole – tłumaczy gospodarz, który wybiera odmiany ziarnowe, z możliwością uprawy na kiszonkę z firmy Pioneer. Jego zdaniem, mają one więcej energii i większe kolby niż mieszańce typowo kiszonkarskie.

  • Hodowca podkreśla, że kluczem w hodowli bydła mlecznego jest dobrej jakości pasza objętościowa

Jak rolnicy oceniaj swoją współpracę z OSM w Kosowie Lackim?

Państwo Soszyńscy od ponad 15 lat dostarczają surowiec do OSM Kosów Lacki.

Ze współpracy jesteśmy bardzo zadowoleni. Ceny mleka są dobre, a wypłaty terminowe. Jeśli dostawcy mają jakąś sprawę do załatwienia w mleczarni, to pracownicy zawsze służą pomocą. Nasza spółdzielnia stale się rozwija, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość – mówi Jarosław Soszyński.

Nasi rozmówcy są także wiernymi Czytelnikami TPR.

Dawniej czytałem „Gromadę – Rolnik Polski”, wówczas prawdziwie chłopską gazetę. Dziś jest równie ciekawy „Tygodnik Poradnik Rolniczy”. Szczególnie cenne są przejrzyście napisane porady prawne – dodaje Zbigniew Soszyński, ojciec pana Jarosława.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 34/2022 na str. 44. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Melasa idealnym dodatkiem do paszy dla krów. Jakie dawki stosować?

W stadach o dużym potencjale genetycznym trudno dziś produkować mleko bez stosowania dodatków paszowych. Bo trudno jest pokryć zapotrzebowanie krów na składniki pokarmowe, szczególnie w okresie okołoporodowym, kiedy to największym bodaj wyzwaniem jest zmniejszenie – powszechnie występującego tym okresie – ujemnego bilansu energii.

czytaj więcej

Ładniejsze krowy dłużej żyją i dają więcej mleka?!

O tym, że istnieje duży związek pomiędzy eksterierem krowy a produkcją mleka wiadomo nie od dziś. Zależność tę potwierdziły kolejne badania, tym razem przeprowadzone przez American Holstein USA (największej na świecie organizacji zajmującej się hodowlą bydła mlecznego), publikując informację, iż im wyższy wynik pokroju, tym dłużej krowy przebywają w stadzie i tym wyższa jest produkcja mleka.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)