Chroniona lizyna wspomaga rozród i laktację krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Chroniona lizyna wspomaga rozród i laktację krów

03.11.2022

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Illinois (USA) wskazały, że podawanie lizyny chronionej w żwaczu w okresie przejściowym może przyczynić się do poprawy zdrowia i kondycji macicy. Lizyna jest aminokwasem niezbędnym dla krów mlecznych, a dodana do dawki pokarmowej na odpowiednim poziomie pomaga zwiększyć produkcję mleka.

Dlaczego okres po wycieleniu jest tak ważny dla przyszłej płodności krów?

Po porodzie w organizmie krów zachodzi wiele skomplikowanych procesów, które prowadzą do powrotu narządu rodnego do stanu sprzed ciąży. Ich efektem jest doprowadzenie narządu płciowego do morfologicznego i funkcjonalnego stanu, który umożliwi kolejne zapłodnienie i rozwój ciąży. W tym okresie następuje proces regeneracji komórek i potencjalnie krowa podatna jest na występowanie stanów zapalnych i infekcji.

r e k l a m a

Jak dodatek lizyny podawany krowom przed i po wycieleniu wpłynął na rozród i zdrowie krów?

Zespół amerykańskich naukowców postanowił przeprowadzić doświadczenie, dodając produkt chronionej lizyny do mieszaniny TMR w ilości 0,54% dawki i skarmiając go przez 28 dni przed planowanym wycieleniem. Po porodzie przez kolejne 28 dni dodawano 0,4% lizyny do dawki. Krowy otrzymywały dodatek lizyny przed wycieleniem lub po nim (lub też w obu przypadkach) jednocześnie z grupą kontrolną, która nie spożywała dodatkowej lizyny w żadnym z tych okresów.

Okazało się, że geny zaangażowane w produkcję białek zapalnych w macicy zostały zredukowane właśnie za pomocą lizyny chronionej w żwaczu, szczególnie u krów, które pobierały lizynę przed porodem i po nim. Ponadto, naukowcy zaobserwowali zwiększoną aktywność genów, „zaangażowanych” w utrzymanie macicy w dobrym zdrowiu. Tak więc, uzyskane wyniki wskazują na zmniejszenie stanów zapalnych macicy u tych krów, co oznacza, że mogą one zużywać mniej energii na obronę przed infekcją.

O ile po suplementacji lizyny poprawiła się ogólna kondycja macicy, o tyle naukowcy nie wykryli statystycznej różnicy w zapaleniu macicy u krów, które pobierały lizynę i tych, które jej nie otrzymywały. Niemniej potwierdzono, że po przeliczeniu liczby komórek zapalnych w macicy, krowy otrzymujące lizynę chronioną w żwaczu miały mniejszą ich liczbę, co wskazuje na mniejszy stan zapalny.

Dodatek chronionej lizyny dla krów w okresie przejściowym może przyczynić się do poprawy kondycji zdrowia macicy

  • Dodatek chronionej lizyny dla krów w okresie przejściowym może przyczynić się do poprawy kondycji zdrowia macicy

Naukowcy prześledzili również pierwszy, poporodowy cykl pęcherzyków w jajnikach. Lizyna nie miała wpływu na czas do pierwszej owulacji ani na średnicę pęcherzyka podczas owulacji. Efekty działania pokrywają się z wcześniejszymi badaniami dotyczącymi metioniny chronionej w żwaczu. Chociaż chroniona lizyna i metionina nie są powszechnie stosowane w gotowych paszach, to żywieniowcy zaczynają dostrzegać ich znaczenie, szczególnie, że zapalenie macicy to powszechny problem w mlecznych stadach, który znacznie pogarsza parametry rozrodu. W USA infekcje macicy dotykają nawet 30% krów mlecznych.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
Źródło: Thedairysite.com

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Melasa idealnym dodatkiem do paszy dla krów. Jakie dawki stosować?

W stadach o dużym potencjale genetycznym trudno dziś produkować mleko bez stosowania dodatków paszowych. Bo trudno jest pokryć zapotrzebowanie krów na składniki pokarmowe, szczególnie w okresie okołoporodowym, kiedy to największym bodaj wyzwaniem jest zmniejszenie – powszechnie występującego tym okresie – ujemnego bilansu energii.

czytaj więcej

Ładniejsze krowy dłużej żyją i dają więcej mleka?!

O tym, że istnieje duży związek pomiędzy eksterierem krowy a produkcją mleka wiadomo nie od dziś. Zależność tę potwierdziły kolejne badania, tym razem przeprowadzone przez American Holstein USA (największej na świecie organizacji zajmującej się hodowlą bydła mlecznego), publikując informację, iż im wyższy wynik pokroju, tym dłużej krowy przebywają w stadzie i tym wyższa jest produkcja mleka.

czytaj więcej

W oborze Emilii i Piotra okres od wycielenia do wycielenia trwa tylko 380 dni

O Emilii i Piotrze Skrzypko z pewnością można powiedzieć, że to hodowcy „z górnej półki”. Potwierdzają to liczne wyróżnienia, jak chociażby podczas tegorocznych Mlecznych Laurów, organizowanych przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, gdzie nagradzani są najlepsi hodowcy za wysokie wyniki wydajności w każdym województwie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)