Jak wygląda hodowla krów na mleko z kazeiną A2?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wygląda hodowla krów na mleko z kazeiną A2?

03.11.2022autor: Dorota Kolasińska dr Mirosława Wieczorek

Osoby cierpiące na nietolerancję kazeiny, jednego z białek mleka, nie muszą rezygnować z mleka krowiego – mogą wybrać mleko A2, które jest lepiej trawione i łatwiej przyswajane. Jak wygląda hodowla krów na ß-kazeinę A2?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy wzrośnie popyt na mleko A2?
  • Tylko buhaje z genotypem A2/A2
  • Rozkład genotypów w stadzie 1:3
  • Które mleczarnie skupują mleko A2?

reportaż

Kiedy wzrośnie popyt na mleko A2?

Na przekrzyżowanie stada buhajami z ß-kazeiną A2/A2 zdecydował się Tomasz Czynsz z Radziejowa (woj. kujawsko-pomorskie) – hodowca kultywujący rodzinne wieloletnie tradycje hodowlane. Nasz rozmówca wraz z synem utrzymują 110 krów dojnych o wydajności ponad 12 tys. kg mleka w laktacji.

– To był impuls... 4 lata temu gdzieś wyczytałem, że mleko z ß-kazeiną A2/A2 jest trawione przez wszystkich i nie powoduje alergii. Pomyślałem, że to surowiec przyszłości, poczytałem i podjąłem decyzję – od tego momentu kryć wyłącznie buhajami o genotypie A2/A2. Na efekt przyjdzie jeszcze poczekać, bo na razie nie ma rynku zbytu, ale hodowla uczy cierpliwości – do pożądanego genotypu w przypadku bydła nie wystarczy rok czy dwa. Czasem nawet 5 lat jest za mało – podkreśla hodowca.

badanie cielności jałówki Czynsz Barczykowski fot. wieczorek
Tomasz Czynsz z lek. wet. Michałem Barczykowskim podczas badania na cielność jałówki A2/A2.

r e k l a m a

Tylko buhaje z genotypem A2/A2

– Kiedy rozpoczynałem, mało kto słyszał o mleku A2. Wprawdzie informacje o typie ß-kazeiny już były dostępne w katalogach buhajów, wybór był dość ograniczony, mimo że korzystałem z kilku firm – WWS, ABS, Intergenu, Konrada czy Alty – wyjaśnia Tomasz Czynsz.

Dla hodowcy ważne było nie tylko przekazanie typu kazeiny A2, ale też inne cechy – utrzymanie wydajności (wtedy ok. 11 tys. kg), prawidłowy pokrój córek oraz odpowiednio wysoki indeks ekonomiczny buhaja. Do tego nasienie musiało być seksowane, bo od lat w gospodarstwie używa się tylko takiego. Jak widać, warunków było sporo. Finalnie więc do wyboru było zaledwie paru rozpłodników – 4–6.

Rozkład genotypów w stadzie 1:3

Ponieważ do kojarzeń nasz rozmówca używał tylko nasienia A2/A2, po roku połowa potomstwa żeńskiego (po matkach A1/A2) miała genotyp A2/A2.

– Te zostawiam do dalszej hodowli, dla siebie. Ponieważ sprzedajemy dość dużo materiału hodowlanego, zawsze pierwsze na liście są sztuki z genotypem A1/A2. Obecnie rozkład genotypów w stadzie to 25% A1/A2 i 75% A2/A2. I tak zostanie, dopóki nie znajdzie się mleczarnia, która będzie skłonna skupować mleko A2 i odpowiednio za nie zapłaci (tzn. około 20% więcej). Wtedy wykonamy krótkie cięcie – sprzedając samice A1/A2 i już możemy w 100% produkować czyste mleko A2 – wyjaśnia hodowca.

Które mleczarnie skupują mleko A2?

O ile parę lat temu zainteresowanie mlekiem A2 było zerowe, teraz coraz więcej zakładów zaczyna się nim interesować. Mleko A2 skupuje Nutricia, zainteresowana była też firma Danone.

– Myślę, że to kwestia czasu. Jestem gotowy na produkcję mleka A2 – twierdzi hodowca i dodaje: – Przyszłość pokaże, ale niezależnie od tego, co wybierze rynek, kojarzenie stada w kierunku mleka A2 nie generuje dodatkowych kosztów bieżących. Koszt nasienia seksowanego to 120–180 zł za porcję; można też skorzystać z przenoszenia zarodków i znacząco przyspieszyć postęp hodowlany. Choć to ostatnie niestety sporo kosztuje kosztuje – nawet do 5 tys. zł za zarodek (zazwyczaj ceny zarodków oscylują wokół 3,5–4 tys.). Chętni na pewno się znajdą, gdy tylko mleczarnie ruszą ze skupem mleka A2.

Przeczytaj, co wyróżnia mleko A2 i czy jest ono sposobem na alergie pokarmowe?

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor dr Mirosława Wieczorek

dr Mirosława Wieczorek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ładniejsze krowy dłużej żyją i dają więcej mleka?!

O tym, że istnieje duży związek pomiędzy eksterierem krowy a produkcją mleka wiadomo nie od dziś. Zależność tę potwierdziły kolejne badania, tym razem przeprowadzone przez American Holstein USA (największej na świecie organizacji zajmującej się hodowlą bydła mlecznego), publikując informację, iż im wyższy wynik pokroju, tym dłużej krowy przebywają w stadzie i tym wyższa jest produkcja mleka.

czytaj więcej
Bydło mleczne

Cieślikowie z "Rolnicy. Podlasie" produkują mleko A2. Czy RDH pomoże im więcej zarobić?

Rodzina Cieślików z Pokaniewa, znana z programu "Rolnicy. Podlasie", hoduje bydło mleczne w kierunku produkcji mleka A2. Czy im się to opłaca? Jak RDH pomoże im w dalszym rozwoju?

czytaj więcej
Rynek mleka

Global Dairy Trade: giełda Fonterry znowu na minusie

Po raz trzeci z rzędu nowozelandzka giełda produktów mleczarskich Global Dairy Trade odnotowuje spory spadek indeksu cenowego. Niemal wszystkie produkty znalazły się na minusie, ale największe obniżki dotyczą maślanki w proszku i odtłuszczonego mleka w proszku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)