Z artykułu dowiesz się
- Kiedy wzrośnie popyt na mleko A2?
- Tylko buhaje z genotypem A2/A2
- Rozkład genotypów w stadzie 1:3
- Które mleczarnie skupują mleko A2?
Z artykułu dowiesz się
Na przekrzyżowanie stada buhajami z ß-kazeiną A2/A2 zdecydował się Tomasz Czynsz z Radziejowa (woj. kujawsko-pomorskie) – hodowca kultywujący rodzinne wieloletnie tradycje hodowlane. Nasz rozmówca wraz z synem utrzymują 110 krów dojnych o wydajności ponad 12 tys. kg mleka w laktacji.
– To był impuls... 4 lata temu gdzieś wyczytałem, że mleko z ß-kazeiną A2/A2 jest trawione przez wszystkich i nie powoduje alergii. Pomyślałem, że to surowiec przyszłości, poczytałem i podjąłem decyzję – od tego momentu kryć wyłącznie buhajami o genotypie A2/A2. Na efekt przyjdzie jeszcze poczekać, bo na razie nie ma rynku zbytu, ale hodowla uczy cierpliwości – do pożądanego genotypu w przypadku bydła nie wystarczy rok czy dwa. Czasem nawet 5 lat jest za mało – podkreśla hodowca.
Tomasz Czynsz z lek. wet. Michałem Barczykowskim podczas badania na cielność jałówki A2/A2.
– Kiedy rozpoczynałem, mało kto słyszał o mleku A2. Wprawdzie informacje o typie ß-kazeiny już były dostępne w katalogach buhajów, wybór był dość ograniczony, mimo że korzystałem z kilku firm – WWS, ABS, Intergenu, Konrada czy Alty – wyjaśnia Tomasz Czynsz.
Ponieważ do kojarzeń nasz rozmówca używał tylko nasienia A2/A2, po roku połowa potomstwa żeńskiego (po matkach A1/A2) miała genotyp A2/A2.
O ile parę lat temu zainteresowanie mlekiem A2 było zerowe, teraz coraz więcej zakładów zaczyna się nim interesować. Mleko A2 skupuje Nutricia, zainteresowana była też firma Danone.
Przeczytaj, co wyróżnia mleko A2 i czy jest ono sposobem na alergie pokarmowe?
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
dr Mirosława Wieczorek
<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego.</p>
Najważniejsze tematy