Jakie korzyści daje podawanie krowom paszy treściwej w aż 7 dawkach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie korzyści daje podawanie krowom paszy treściwej w aż 7 dawkach?

25.10.2019autor:

W oborach uwięziowych pasza treściwa zadawana jest dwa razy dziennie. Rzadziej są to 3–4 dawki, a już powyżej 4 razy tylko w przypadku zmechanizowanego ich zadawania. W gospodarstwie Marzeny i Andrzeja Zienkiewiczów premia zadawana jest krowom 7 razy dziennie.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak można rozłożyć 7 dawek paszy treściwej w ciągu dnia?
  • Jak można zapobiec odleżynom u krów?
  • W jaki sposób można przygotować sianokiszonkę?
Bydło w gospodarstwie Zienkiewiczów utrzymywane jest w oborze uwięziowej. Od blisko dwóch lat pracuje w niej wóz paszowy firmy A-Lima-Bis o pojemności 10 m3.

r e k l a m a
Myśleliśmy, że w związku z suszą w 2018 r. spadnie nam wydajność mleczna, jednak jak się okazało po wprowadzeniu wozu paszowego wydajność wzrosła. Na początku jednak, sporządzaliśmy zbyt bogaty miks i krowy nie chciały często wstawać do jedzenia. Praktycznie cały czas leżały i dostawały odleżyn. Całkowicie zrezygnowaliśmy więc z dodatku paszy treściwej do wozu i zadajemy ją tylko ręcznie. W miksie jest sianokiszonka i kiszonka z kukurydzy. Nawet słomy nie dajemy, tylko stosujemy jako ściółkę i krowy pobierają ją sobie do woli. Dbamy o to, żeby słoma była dobrej jakości, dlatego składujemy ją w hali – mówi Marzena Zienkiewicz.

Siedem dawek paszy treściwej

Pasza treściwa zadawana jest w kilku dawkach. Najbardziej wydajne sztuki w ciągu dnia otrzymują jej ponad 7 kg.

Jednorazowe porcje treściwej nie są duże i jest ich kilka. Rano podajemy paszę treściwą 3 razy: przed dojem, w trakcie i po jego zakończeniu. Później zadajemy pasze w południe, a przy wieczornym obrządku podobnie jak rano – trzy razy. Dzięki tej metodzie krowy częściej wstają, nie mają odleżyn, pobierają więcej paszy i produkują więcej mleka – mówią gospodarze.

Sianokiszonka sporządzana jest w dwojaki sposób.

Pierwszy pokos staramy się w jak największej części zakisić na pryzmie. Zbierając kolejne pokosy sporządzamy baloty. Zakiszanie w pryzmie ma wiele zalet. Jest mniej pracochłonne niż baloty. Gdybyśmy z pierwszego pokosu mieli zrobić około 250 balotów to zajęłoby to nam blisko 10 dni, a pryzmę robimy o wiele szybciej. Dodatkowo jakość kiszonki z całej pryzmy jest wyrównana w przeciwieństwie do balotów – mówi Andrzej Zienkiewicz.

Gospodarze dbają, aby słoma była dobrej jakości
  • Gospodarze dbają, aby słoma była dobrej jakości

Inseminacja i korekcja racic

Hodowca wiele zabiegów w stadzie, które zazwyczaj wykonywane są usługowo, wykonuje sam. Na przykład, od trzech lat zajmuje się inseminacją stada. Dobierając dziś buhaje gospodarz zwraca uwagę na wysoką zawartość kazeiny w mleku. Od 10 lat hodowca sam przeprowadza korekcję racic u zwierząt.

Zaczęło się od tego, że kupiliśmy ze znajomym do spółki poskrom. Następnie w oparciu o swoje doświadczenie i materiały szkoleniowe rozpocząłem korekcję racic w stadzie. Zabieg przeprowadzamy zasadniczo dwa razy do roku, ale niektóre sztuki wymagają częstszej interwencji – mówi hodowca.

Mąż ma dobre oko i szybko wychwytuje sztuki z anomaliami podczas chodzenia, a szybka interwencja skutecznie zapobiega kulawiznom – uzupełnia Marzena Zienkiewicz.

Żywienie cieląt mlekiem

Cielęta w gospodarstwie państwa Zienkiewiczów odpajane są mlekiem pełnym.

Nie używamy preparatów mlekozastępczych. Cielęta na mleku są piękniejsze i szybko rosną. Przez pierwszy miesiąc otrzymują około 5 l dziennie, a później przez drugi miesiąc systematycznie zmniejszamy dawkę – mówi Marzena Zienkiewicz.

Urodzone w gospodarstwie cieliczki pozostawiane są na remont stada lub ewentualnie do opasu. Natomiast wszystkie urodzone byczki są sprzedawane, ale hodowcy skarżą się na brak chętnych na zakup byczków rasy hf.

Wcześniej nie mieliśmy problemów ze sprzedażą małych byczków, a dziś kilku naszych stałych odbiorców całkowicie zrezygnowało z opasu żywca wołowego, z uwagi na ceną. Ci, którzy pozostali przy produkcji wołowiny wolą sztuki ras mięsnych albo mieszańce – mówią hodowcy.

Andrzej Zienkiewicz wspólnie z żoną Marzeną (na zdjęciu) prowadzi gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego, w miejscowości Ulan Duży (powiat radzyński).
  • Andrzej Zienkiewicz wspólnie z żoną Marzeną prowadzi gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego, w miejscowości Ulan Duży (powiat radzyński).
Józef Nuckowski
Zdjęcie: Józef Nuckowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Żywienie krów – co to jest włókno fizycznie efektywne?

Wysoki udział pasz treściwych w stosunku do pasz objętościowych często prowadzi do „zniekształcenia” struktury fizycznej dawki. A to właśnie strukturalność ma bezpośredni związek z apetytem krów.

czytaj więcej

Mechanik samolotów doi krowy

W małym gospodarstwie też można osiągać bardzo dobre wyniki produkcyjne, a najlepszym przykładem jest Józef Jagielski, który utrzymując 9 krów, od przeciętnej sztuki doi ok. 10 tys. kg mleka w 305 dni laktacji. Co ciekawe, wcale nie miał być rolnikiem, wszak na ojcowiźnie osiadł brat. On zaś wykonywał specjalistyczny i odpowiedzialny zawód mechanika lotniczych przyrządów pokładowych w Poznaniu. Jednak wilka ciągnie do lasu, więc zakupił gospodarstwo i zamienił hangar na oborę.

czytaj więcej

W jaki sposób przewidzieć problemy metaboliczne krów?

O tym, która krowa należy do grupy ryzyka zaburzeń metabolicznych, chorób infekcyjnych, kwasicy żwacza, przemieszczenia trawieńca po porodzie możemy prognozować na podstawie wielu wskaźników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)