Jak zapewnić odpowiednie warunki cielętom w igloo podczas zimy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zapewnić odpowiednie warunki cielętom w igloo podczas zimy?

29.12.2021autor: Beata Dąbrowska

W tym roku zima zawitała niespodziewanie wcześnie. I chociaż ujemne temperatury nie dają się jeszcze mocno we znaki, to przed nami kolejne zimowe miesiące, w których szczególną troską należy objąć cielęta utrzymywane w – coraz powszechniejszym systemie – budkach igloo.

Z artykułu dowiesz się

  • Czy budki igloo dla cieląt są odpowiednie podczas silnych mrozów?
  • Jak zapewnić cielętom odpowiednie warunki w budkach?
  • Ile razy odpajać cielęta podczas mrozów?

Czy nie jest za zimno na budki igloo?

Zimą nierzadko temperatury mogą spadać poniżej minus 20 stopni C. W takich warunkach nasuwa się pytanie, czy aby na pewno utrzymywanie cieląt w indywidualnych budkach igloo jest dobrym rozwiązaniem?
Doświadczenia wielu hodowców wskazują, że jak najbardziej, ale bezwzględnie spełnione muszą być określone warunki, które przede wszystkim zapewnią cielętom odpowiedni komfort termiczny. Cielęta nie lubią bowiem zimna i wiatru i aby budki spełniały w tej kwestii swoje zadanie muszą przede wszystkim być prawidłowo zlokalizowane. Zaleca się je – oczywiście w miarę możliwości – ustawiać przy ścianie budynku, tak by jak najbardziej ograniczyć podmuchy wiatru. Wejścia powinny znajdować się od strony zawietrznej (najlepiej w kierunku południowym).
r e k l a m a

Gniazdowanie cieląt czyli zapobieganie utraty ciepła podczas mrozów

Najważniejszym bodaj warunkiem, jaki musimy zapewnić cielętom w okresie zimowym jest sucha i w odpowiedniej ilości ściółka. Naturalnym sposobem cieląt, zapobiegającym utracie ciepła jest tzw. gniazdowanie, czyli zagnieżdżanie się w słomie i przykrywanie nią nóg.
Istnieje nawet trójstopniowa skala „gniazdowania” (z ang. nesting score). Dla cieląt, utrzymywanych w okresie zimowym w budkach tylko ocena 3 jest wskazana. Oznacza ona bowiem, że całe nogi cieląt są przykryte słomą, dzięki czemu zahamowana jest utrata ciepła organizmu. Wynik 2 uzyskują cielęta, których nogi są częściowo zakryte i jest on dopuszczalny, ale w ciepłych cielętnikach. Z kolei wynik 1 oznacza, że żadna część nogi nie jest przykryta słomą i jest on dopuszczalny jedynie w okresie letnim.
Duże ilości świeżej i suchej słomy pozwalają cielętom utrzymywanym na zewnątrz na zagnieżdzanie się w niej, co zapobiega utarcie ciepła.
  • Duże ilości świeżej i suchej słomy pozwalają cielętom utrzymywanym na zewnątrz na zagnieżdzanie się w niej, co zapobiega utarcie ciepła.


Trzykrotne pojenie cieląt podczas mrozów

Warto wiedzieć, że im starsze cielę, tym mniejsza jest jego wrażliwość na niskie temperatury. W okresie silnych mrozów problematyczne może też wydawać się pojenie cieląt. Jednak jeżeli przygotujemy pójło bezpośrednio przed odpajaniem i ma ono temperaturę o kilka stopni wyższą niż zazwyczaj, to zanim dostarczymy je do budki, będzie odpowiednio ciepłe, czyli o temperaturze 39 stop. C. W okresie niskich temperatur zaleca się także trzykrotne pojenie cieląt. W okresie zimowym cielęta potrzebują znacznie więcej składników pokarmowych dostarczonych wraz z pójłem czy paszą starterową, gdyż część z nich wykorzystana zostanie na ogrzanie ciała. Pamiętajmy o tym, bowiem w przeciwnym wypadku, będą wolniej przyrastały i częściej zapadały na choroby.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51/2021 na str. 83. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.
autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak ekonomicznie odchować cielę i wyhodować dorosłą krowę?

O tym jak dobrze odchować cielę i ekonomicznie wyhodować dorosłą krowę dyskutowali uczestnicy szkolenia zorganizowanego przez Stadninę Koni Nowe Jankowice i Stowarzyszenie Polskie Mleko. O czym dowiedzieli się hodowcy? Obejrzyj FILM pod artykułem!

czytaj więcej
Zdrowie bydła

10 zasad w opiece nad chorymi cielętami

Początek zimy to trudny okres w odchowie cieląt. Pojawia się więcej biegunek i chorób układu oddechowego, z którymi niełatwo sobie poradzić. Zanim sięgniemy po antybiotyk, warto skorzystać z tej listy zasad opieki.

czytaj więcej

Jak stres podczas odsadzania cieląt wpływa na późniejszą produkcję?

W życiu krowy mlecznej są dwa momenty, które mogą mieć ogromne znaczenie dla przyszłej produkcji mleka. Jeden to oczywiście okres przejściowy; drugi, który może być bardziej zaskakujący, to okres odsadzania.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)