10 zasad w opiece nad chorymi cielętami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

10 zasad w opiece nad chorymi cielętami

14.12.2021autor: Aneta Lewandowska

Początek zimy to trudny okres w odchowie cieląt. Pojawia się więcej biegunek i chorób układu oddechowego, z którymi niełatwo sobie poradzić. Zanim sięgniemy po antybiotyk, warto skorzystać z tej listy zasad opieki.

Wyzwania, z którymi musi radzić sobie każdy rolnik utrzymujący cielęta, to biegunki i zapalenia płuc. Te dwie grupy chorobowe najczęściej pojawiają się w stadach i wpływają nie tylko na aktualny stan zwierzęcia, ale także na rozwój, przyrosty i produkcję w przyszłości.

Zwłaszcza przed zimą hodowca musi być przygotowany do walki z tymi problemami cieląt, bo wtedy są szczególnie częste, niezależnie od sposobu utrzymania. Jednak wczesne wykrycie choroby, w połączeniu z listą interwencji, może pomóc wielu cielętom przetrwać i rozwijać się zdrowo pomimo potencjalnych zagrożeń.

Dr Pamela Ruegg, lekarz weterynarii i wykładowca na Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej Michigan, wypowiedziała się w temacie wczesnozimowych problemów cieląt dla Bovine Veterinarian.  Według specjalistki, opieka wspomagająca jest cenniejsza niż antybiotyki.

Naturalna skłonność do leczenia chorób cieląt wyłącznie za pomocą igły i butelki przegrywa w skuteczności z innymi metodami opieki, które mogą efektywniej przyczynić się do wyzdrowienia młodego zwierzęcia, mówi dr Ruegg.

r e k l a m a

Wczesne interwencje przy chorobach cieląt

Wraz z innymi specjalistami dr Ruegg opracowała sugerowaną listę wczesnych interwencji i zasad, które mogą skutecznie pomóc w opiece nad chorym cielęciem. Większość z nich jest hodowcom doskonale znana, jednak w natłoku pracy oraz stresie, jaki generują choroby w stadzie, nie zawsze pamiętamy o każdym z poniższych punktów:

  1. Odizolowanie chorych cieląt od zdrowych. Powinny mieć swoją własną przestrzeń, ze świeżą ściółką, tak, aby na pewno była czysta, sucha i ciepła.

  2. Podawanie ciepłych płynów, aby podnieść temperaturę ciała.

  3. Zapewnienie dostępu do świeżej wody co najmniej dwa razy dziennie – jest to niezwykle istotny punkt niezależnie od tego, czy zwierzę jest chore, czy nie, jednak w problematycznym czasie może mieć kluczowe znaczenie.

  4. Podawanie mleka lub preparatu mlekozastępczego w zwykłym rozcieńczeniu i temperaturze, ale w mniejszej objętości i częściej. Oznacza to, że w mniejszych porcjach cielę będzie pojone do 4 razy dziennie.

  5. Użycie sondy, jeśli cielę nie przyjmuje pasz płynnych i odmawia ssania. W tym punkcie należy pamiętać o kilku ważnych zasadach: sonda powinna być przede wszystkim czysta i zdezynfekowana pomiędzy zastosowaniem u kolejnych cieląt. Jeśli cielę nie wstaje, należy możliwie ułożyć je na klatce piersiowej, żeby miało głowę uniesioną do góry. W żadnym wypadku nie należy szarpać się ze zwierzęciem i próbować wkładać sondę na siłę – po unieruchomieniu cielęcia, najlepiej w rogu kojca, namoczyć końcówkę rurki we wodzie, mleku itd. Do pyska cielęcia najłatwiej dostać się z boku, między zębami, a po otwarciu wsunąć delikatnie sondę po języku, do przełyku. Przez skórę należy sprawdzać, czy przesuwanie sondy jest wyczuwalne, tak, żeby trafić nią do żołądka, a nie do tchawicy

  6. Podawanie elektrolitów, w celu zminimalizowania ryzyka odwodnienia. Tutaj warunek: cielę jest wystarczająco silne, aby stać i nie ma wzdętego brzucha. Podanie elektrolitów powinno być oddzielone od podania mleka o co najmniej 2 godziny.

  7. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak np. aspiryna i ketoprofen, których podanie pozwoli cielętom poczuć się lepiej, dzięki czemu mogą utrzymać pobranie paszy.

  8. Suplementacja probiotykami może pomóc w odbudowie środowiska jelitowego. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza po wprowadzeniu antybiotykoterapii.

  9. Stosowanie antybiotyków tylko wtedy, gdy wiadomo, że mogą skutecznie pomóc w pozbyciu się zidentyfikowanego obecnie problemu.

  10. Dobór antybiotyków powinien opierać się na zbadaniu drobnoustrojów bytujących w gospodarstwie. Dr Ruegg zaleca, żeby wszystkie protokoły leczenia i opieki nad chorymi cielętami opracować wspólnie z lekarzem weterynarii. Przypomina także, że ​​antybiotyki powinny być podawane wyłącznie zgodnie z dawką, częstotliwością, drogą podania i czasem trwania terapii przepisanymi przez lekarza weterynarii.

al na podst. BovineVet
fot. Wieczorek

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Po czym można poznać, że cielęta są zdrowe, a po czym, że chorują

Na to pytanie młode zwierzęta same nam odpowiedzą poprzez zachowanie, którym sygnalizują czy wszystko jest w porządku. Zdrowe cielę jest bowiem żywotne i ciekawskie. Reaguje poprzez zmianę pozycji uszu oraz zainteresowanie źródłem pochodzenia dźwięków.

czytaj więcej
Bydło mleczne

6 sposobów by cielęta poradziły sobie w utrzymaniu grupowym

Utrzymanie grupowe cieląt zyskuje w oczach hodowców: często oznacza poprawę dobrostanu zwierząt, możliwość obniżenia kosztów pracy i skuteczniejszego zarządzania stadem. Ale ma swoje zagrożenia. Jak im zaradzić?

czytaj więcej
Bydło mleczne

Identyfikacja krów na podstawie wzoru plam na sierści

Holendrzy opracowali nową metodę rozpoznawania krów. Zamiast obroży, numerów i elektroniki, krowy zostają zidentyfikowane przez sztuczną inteligencję na podstawie wzoru plamek na sierści.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)