Jak zapewnić krowom odpowiedni komfort żywienia?
Krowy mają bardzo mało czynności, którymi mogą się zająć, a jednym z ulubionych jest sortowanie paszy. Najczęściej paszę sortują krowy stojące wysoko w hierarchii stada. To one podchodzą jako pierwsze do stołu paszowego zajmując zazwyczaj trzy miejsca (bo inne sztuki boją się i nie podchodzą blisko) i wybierają najlepsze kąski paszy treściwej.
Sposób skarmiania ma ogromne znaczenie podczas żywienia krów mlecznych
W ten sposób zjadają dużo więcej niż potrzebują, a gdy kolejna krowa zajmie opuszczone po niej miejsce, pobiera przebrane już resztki. Takie zachowanie stwarza oczywiście problemy w postaci negatywnego wpływu na kondycję, zakwaszenie organizmu i spadek wydajności. Zjawisko to dobitnie pokazuje jak ogromne znaczenie – obok jakości zadawanych pasz – ma sposób ich skarmiania.
Jaka jest odpowiednia długość stołu paszowego?
Przeprowadzone zostały badania, w których sprawdzano trzy różne długości stołu paszowego przypadające na krowę: 61, 69 i 76 cm. Przy szerokości 61 cm tylko 80% krów mogło znajdować się przy stole w momencie „szczytu”, a dopiero przy 76 cm na krowę wszystkie zwierzęta mogły jeść w odpowiednim czasie.
- Krowa spędza przy stole paszowym średnio około 2,5 godziny na dobę
Jak zapewnić krowom komfort przy stole paszowym?
Aby sprawdzić, czy nasze krowy mają odpowiedni komfort żywienia należy przede wszystkim obserwować stado i odpowiedzieć na poniższe pytania:
- jaki procent krów leży i przeżuwa,
- czy żwacz jest odpowiednio wypełniony,
- jaki jest rozkład oceny kondycji BCS dla stada,
- jaka jest konsystencja kału,
- czy widać konkurencję przy stole paszowym,
- czy widać sortowanie,
- czy krowy liżą stół paszowy, czy czekają, aby jeść,
- czy stół jest czysty i higieniczny,
- ile razy na dzień zdawana jest pasza,
- ile razy jest podgarniana.
Pamiętajmy także, że stół paszowy musi być czysty i higieniczny, co zapewnia m.in. jego gładka powierzchnia, którą łatwo można wyczyścić. Na chropowatych powierzchniach gromadzą się bakterie i grzyby, które – szczególnie w okresie letnim – prowadzą do szybkiego zagrzewania się i psucia paszy. Staje się ona mniej smaczna, a tym samym jest mniej chętnie pobierana przez zwierzęta.
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Beata Dąbrowska
redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka
redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka
Najważniejsze tematy