Czy żywienie cieląt pełnym mlekiem jest opłacalne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy żywienie cieląt pełnym mlekiem jest opłacalne?

29.06.2021autor: Beata Dąbrowska

Odwiedzając licznie mleczne gospodarstwa na terenie całego kraju widać wyraźnie, iż coraz bardziej popularne staje się skarmianie mleka pełnego przez pierwsze 2–4 tygodnie życia cielęcia. Czy to się opłaca?

Pełne mleko to naturalny pokarm dla cielęcia

Większość odwiedzanych przez nas hodowców przyznaje, że odpajanie mlekiem pełnym sprawia, że cielęta lepiej przyrastają oraz mają lepiej rozwinięty przewód pokarmowy. Mleko jako naturalny pokarm cielęcia ma tę przewagę nad preparatem mlekozastępczym, że zasobne jest w łatwostrawne składniki pokarmowe oraz substancje biologicznie czynne, takie jak np. hormony czy peptydy żołądkowo-jelitowe.

r e k l a m a
Jednak bezproblemowy odchów cieląt to jeden, a większa produkcja mleka w przyszłości to drugi – jakże ważny – atut takiego postępowania. Badania amerykańskie wykazały, że tempo wzrostu cieląt w pierwszych tygodniach życia determinuje około 25% różnicy w wydajności mlecznej pomiędzy krowami. Istnieje dodatnia zależność pomiędzy przyrostami masy ciała cieląt w okresie od urodzenia do odsadzenia, a ich późniejszą wydajnością. Naukowcy dowiedli, że zwiększenie masy ciała w całym okresie odchowu cieląt o 7 kg przekłada się na większą produkcję mleka w laktacji od 1200 do nawet 1700 kg.

O czym warto pamiętać żywiąc cielęta pełnym mlekiem?

Decydując się jednak na żywienie mlekiem pełnym, trzeba koniecznie mieć na uwadze fakt, że może ono zawierać chorobotwórcze patogeny. Zakażenie cieląt bakteriami może nastąpić, gdy podajemy mleko, które wcześniej przechowywane było w niewłaściwych warunkach. Nieodpowiednie schłodzenie wcześniej zdojonego mleka powoduje gwałtowne namnażanie się w nim bakterii. Niedopuszczalne jest także podawanie cielętom mleka od krów cierpiących np. na zapalenie gruczołu mlekowego, jak również leczonych antybiotykami.

Podawane cielętom w pierwszych tygodniach życia mleko pełne, najlepiej od własnej matki, ma pozytywny wpływ na jego rozwój i może zwiększyć w przyszłości ich wartość użytkową
  • Podawane cielętom w pierwszych tygodniach życia mleko pełne, najlepiej od własnej matki, ma pozytywny wpływ na jego rozwój i może zwiększyć w przyszłości ich wartość użytkową

Nie zapominaj o prawidłowym odpojeniu osesków siarą!

Bez względu jednak na to czy zdecydujemy się poić cielęta mlekiem, czy preparatem mlekozastępczym, gwarantem dobrego odchowu i dobrej przyszłej wydajności jest prawidłowe odpojenie osesków siarą, a szczególnie zwiększoną jej ilością.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fulvic Force – innowacyjny dodatek dla krów z USA już dostępny w Polsce!

Wyzwaniem w hodowli krów mlecznych jest uzyskanie jak najlepszych parametrów jakości mleka, tym samym zwiększenie wydajności zwierząt i obniżenie kosztów ich utrzymania (wydatki na paszę i opiekę weterynaryjną).

czytaj więcej

Ceny skupu żywca. Ile zakłady płacą za świnie i za bydło?

Ceny trzody chlewnej stoją w miejscu. Drgnęło natomiast na rynku bydła. Jakie stawki oferują zakłady? I jak zmieniły się w porównaniu do końcówki pierwszego tygodnia sierpnia?

czytaj więcej

Wahania cen żywca. Ile punkty skupu płacą za świnie, a ile za byki?

Rynek żywca należy do jednego z bardziej dynamicznych rynków w rolnictwie. Ceny w skupach potrafią wahać się z tygodnia na tydzień. Aktualnie obowiązujące zestawiliśmy z tymi sprzed dwóch tygodni, które pokazują, w jakim kierunku ceny powędrowały.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)