Jak szybko ocenić stan zdrowia cielaków?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak szybko ocenić stan zdrowia cielaków?

19.09.2019

Przede wszystkim należy zacząć od zmierzenia temperatury ciała w odbycie. Jeżeli wynosi ona 37,7 – 38,3 °C oznacza to dobry wynik. Naturalna i fizjologiczna jest wyższa temperatura w godzinę po urodzeniu, która wynosi 38,8°C. Prawidłowa liczba oddechów powinna wynosić 50–60/ minutę, a tętno 115–140 na minutę. Im mniejsze jest cielę, tym tętno większe, jednak wraz z wiekiem tętno maleje.

Szczególną uwagę warto zwrócić na ułożenie uszu cieląt, po których możemy określić jego stan zdrowotny. Normalna, czyli pozioma pozycja uszu wskazuje, że cielę jest zdrowe. Gwałtowne ruchy głową lub uszami sygnalizują już zbliżające się problemy. Z kolei, jeśli u cielęcia zaobserwujemy lekkie, jednostronne opuszczenie ucha lub opuszczenie głowy lub/i obu uszu jednocześnie, to oznacza, że choroby wirusowe są już w cielętniku i nawet gdy osesek jeszcze nie choruje, to pewne jest, że tak się niebawem stanie.

r e k l a m a

Najczęstszą przyczyną upadków cieląt są biegunki

Właśnie dlatego ocena jego odchodów jest bardzo ważnym wskaźnikiem. Nieuformowane i nie całkowicie strawione odchody wskazują na czynnik, który stan taki spowodował. Gdy biegunka już się pojawi, nie warto czekać na laboratoryjne wyniki badania kału. Zdecydowanie lepiej jest zaopatrzyć się w terenowy test do identyfikacji najczęstszych patogenów, wywołujących biegunki u cieląt w okresie do pierwszego miesiąca życia. Test pozwala wykryć: bakterie Escherichia coli, wirusy rota i koronawirusa oraz pasożyt Cryptosporidium.
Wynik badania stwierdzający, z którym z czterech najczęściej wywołujących biegunkę patogenów mamy do czynienia, hodowca otrzymuje już po około 10 minutach. Do wykonania testu potrzebna jest tylko niewielka ilość kału pobranego bezpośrednio z odbytu. Od tego, jaki rodzaj patogenu wywołuje biegunkę, zależy dalsze leczenie.


Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kryptosporydioza u cieląt - rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

Pierwsze zakażenie pierwotniakami z rodzaju Cryptosporidium zostało opisane dopiero w 1976 roku. Do dziś pasożyt ten występuje w ponad 100 krajach świata, wykazując bardzo duży stopień inwazyjności. Znanych jest ponad 20 gatunków pasożyta, przy czym najbardziej rozpowszechnionym jest Cryptosporidium parvum. Wywołuje on biegunkę, najczęściej między 3. a 28. dniem życia cielęcia, a inwazja trwa około 14–20 dni.

czytaj więcej

Ile tłuszczu powinny zawierać preparaty mlekozastępcze dla cieląt?

Odchów cieląt i ich prawidłowe żywienie to wyzwanie dla każdego hodowcy. Dlaczego preparaty mlekozastępcze mają prawie o połowę mniej tłuszczu niż mleko? Czy żywienie w pierwszym okresie życia cieląt wpływa na późniejsze pobranie paszy? Na te pytania starali się odpowiedzieć badacze podczas międzynarodowego kongresu American Dairy Science Association. Do jakich wniosków doszli?

czytaj więcej

Dobra opieka okołoporodowa wpływa na zdrowie cieląt

Kto optymalizuje warunki dla krów zasuszonych, umożliwia cielęciu dobry start w życie oraz zmniejsza ryzyko ciężkich porodów. Żywienie i utrzymanie cielnego bydła mlecznego wpływa na przebieg porodu oraz witalność nowonarodzonego cielęcia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)