- Z jakiego nasienia korzysta gospodarz?
- Jakie badanie oferuje firma ABS dla urodzonych cieliczek i buhajków?
- Jak można rozwiązać problem z kwasicą?
– Najlepszym dowodem na to, że poprawia się zdrowotność stada jest to, że teraz sprzedajemy jałówki, ok. 5 sztuk rocznie. Dopiero co 4 sztuki sprzedaliśmy do Uzbekistanu. Rodzi się stosunkowo dużo cieliczek, pomimo, że nie stosujemy nasienia seksowanego – powiedział Krzysztof Cyganiak.
Rolnik sięga po nasienie z firmy ABS
Nie bez znaczenia dla zdrowia bydła jest też to, że jałówki korzystają z okólników, zaś krowy zasuszone również zostały uwolnione z uwięzi i chodzą luzem w zaadaptowanej na ich potrzeby stodole.
Krowy dojne korzystają z
obory uwięziowej, posiadającej 39 legowisk
płytkościółkowych, wyposażonej w
dojarkę przewodową Westfalia z 4 aparatami udojowymi. Obornik usuwany jest za pomocą zgarniacza linowego. W stadzie przeważają
hf-y czarno-białe, ale są też odmiany
czerwono-białej.Rolnik przeważnie sięga po
nasienie buhajów amerykańskich, kiedyś z
firmy WWS, a teraz ABS, z którą podpisał umowę na współpracę w ramach specjalnego programu, którego jednym z ważnych punktów dla Krzysztofa Cyganiaka jest
badanie genomowe urodzonych w stadzie cieliczek i buhajków. To ułatwi mu selekcję najlepszych sztuk. Zaś buhajki o wyjątkowo dobrych indeksach będą odkupione przez firmę genetyczną.
- W tej oborze wyhodowano wiele wartościowych sztuk, m.in. dwie superczempionki z wystawy w Bratoszewicach
Jak rozwiązać problem z kwasicą?
Dawka TMR stosowana jest tu od roku 2012, zadawana z pionowego paszowozu Trioliet napędzanego przez 47-konny ciągnik Ursus 3512, zatem zapotrzebowanie na moc nie jest duże.
W skład TMR-u dla krów wchodzą takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, słoma, śruty zbożowe, poekstrakcyjna śruta rzepakowa i sojowa, kreda pastewna, kwaśny węglan sodu, drożdże i dodatek mineralno-witaminowy. Z TMR-em każda krowa pobiera 3 kg paszy treściwej. Sztuki wydajniejsze dokarmiane są dodatkowo z ręki mieszanką treściwą sporządzaną w gospodarstwie w 4 rozdaniach na dzień. Ilość rozdań podyktowana jest profilaktyką w kierunku kwasicy żwacza.
–
Lepiej podawać paszę treściwą częściej i w mniejszych ilościach, wtedy nie ma problemów z kwasicą. Najwydajniejsze sztuki z ręki otrzymują 6 kg paszy treściwej, co daje 1,5 kg na jeden odpas – wyjaśnił Krzysztof Cyganiak, dodając, że ten rok jest ciężki pod względem żywieniowym ze względu na suszę.
W najbliższych wyborach parlamentarnych poprą swojego
W najbliższych wyborach parlamentarnych Krzysztof Cyganiak jak i inni członkowie rodziny uprawnieni do głosowani poprą kandydaturę Cezarego Olejniczaka, który ubiega się o mandat posła w 11 okręgu wyborczym obejmującym powiaty: sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski, poddębicki, pajęczański, pabianicki, łaski, łęczycki, łowicki, kutnowski i zgierski. Jest numerem 2 na liście Komitetu Wyborczego SLD.
–
Cezary Olejniczak to przede wszystkim rolnik z krwi i kości oraz bardzo aktywny działacz społeczny, mieszka w naszej gminie i na rzecz gminy zrobił bardzo wiele, a najbardziej wdzięczni jesteśmy za to, że nie pozwolił na zamknięcie szkoły w Starym Waliszewie, która była przeznaczona do likwidacji. Powołał Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Waliszew i Okolic, które z powodzeniem od wielu lat prowadzi wzorcowy Zespół Szkół, gdzie jest nie tylko podstawówka, ale też i przedszkole. Chociaż nie jest to najbliższa podstawówka, to nasze dzieci uczęszczają do tej szkoły ze względu na wysoki poziom nauczania i wyposażenia. Szkoła zapewnia dowóz uczniów busem, który zabiera dzieci z podwórka pomimo że w naszym przypadku jest to odległość aż 11 km – oznajmił Krzysztof Cyganiak.
- Wioletta i Krzysztof Cyganiakowie (na zdjęciu z dziećmi: Szymonem i Anią) gospodarują wspomagani przez rodziców Grażynę i Kazimierza na 50 ha własnych we wsi Emilianów (pow. łowicki, gm. Bielawy).
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski