Jak poprawić zdrowotność stada krów, żeby więcej zarabiać na jałówkach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak poprawić zdrowotność stada krów, żeby więcej zarabiać na jałówkach?

11.10.2019

Już od kilku lat średnia wydajność liczona za 305 dni laktacji utrzymuje się w tym stadzie na wysokim poziomie 11 tys. kg mleka. Dziś Krzysztof Cyganiak nie dobiera buhajów pod względem wydajności, a zdrowotności. Widzi już pierwsze efekty kojarzenia pod tym kątem, takie jak zdrowsze nogi oraz lepsza skuteczność krycia.

Z artykułu dowiesz się

  • Z jakiego nasienia korzysta gospodarz?
  • Jakie badanie oferuje firma ABS dla urodzonych cieliczek i buhajków?
  • Jak można rozwiązać problem z kwasicą?

Najlepszym dowodem na to, że poprawia się zdrowotność stada jest to, że teraz sprzedajemy jałówki, ok. 5 sztuk rocznie. Dopiero co 4 sztuki sprzedaliśmy do Uzbekistanu. Rodzi się stosunkowo dużo cieliczek, pomimo, że nie stosujemy nasienia seksowanego – powiedział Krzysztof Cyganiak.

r e k l a m a

Rolnik sięga po nasienie z firmy ABS

Nie bez znaczenia dla zdrowia bydła jest też to, że jałówki korzystają z okólników, zaś krowy zasuszone również zostały uwolnione z uwięzi i chodzą luzem w zaadaptowanej na ich potrzeby stodole.

Krowy dojne korzystają z obory uwięziowej, posiadającej 39 legowisk płytkościółkowych, wyposażonej w dojarkę przewodową Westfalia z 4 aparatami udojowymi. Obornik usuwany jest za pomocą zgarniacza linowego. W stadzie przeważają hf-y czarno-białe, ale są też odmiany czerwono-białej.

Rolnik przeważnie sięga po nasienie buhajów amerykańskich, kiedyś z firmy WWS, a teraz ABS, z którą podpisał umowę na współpracę w ramach specjalnego programu, którego jednym z ważnych punktów dla Krzysztofa Cyganiaka jest badanie genomowe urodzonych w stadzie cieliczek i buhajków. To ułatwi mu selekcję najlepszych sztuk. Zaś buhajki o wyjątkowo dobrych indeksach będą odkupione przez firmę genetyczną.

W tej oborze wyhodowano wiele wartościowych sztuk, m.in. dwie superczempionki z wystawy w Bratoszewicach

  • W tej oborze wyhodowano wiele wartościowych sztuk, m.in. dwie superczempionki z wystawy w Bratoszewicach

Jak rozwiązać problem z kwasicą?

Dawka TMR stosowana jest tu od roku 2012, zadawana z pionowego paszowozu Trioliet napędzanego przez 47-konny ciągnik Ursus 3512, zatem zapotrzebowanie na moc nie jest duże.

W skład TMR-u dla krów wchodzą takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, słoma, śruty zbożowe, poekstrakcyjna śruta rzepakowa i sojowa, kreda pastewna, kwaśny węglan sodu, drożdże i dodatek mineralno-witaminowy. Z TMR-em każda krowa pobiera 3 kg paszy treściwej. Sztuki wydajniejsze dokarmiane są dodatkowo z ręki mieszanką treściwą sporządzaną w gospodarstwie w 4 rozdaniach na dzień. Ilość rozdań podyktowana jest profilaktyką w kierunku kwasicy żwacza.

Lepiej podawać paszę treściwą częściej i w mniejszych ilościach, wtedy nie ma problemów z kwasicą. Najwydajniejsze sztuki z ręki otrzymują 6 kg paszy treściwej, co daje 1,5 kg na jeden odpas – wyjaśnił Krzysztof Cyganiak, dodając, że ten rok jest ciężki pod względem żywieniowym ze względu na suszę.

W najbliższych wyborach parlamentarnych poprą swojego

W najbliższych wyborach parlamentarnych Krzysztof Cyganiak jak i inni członkowie rodziny uprawnieni do głosowani poprą kandydaturę Cezarego Olejniczaka, który ubiega się o mandat posła w 11 okręgu wyborczym obejmującym powiaty: sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski, poddębicki, pajęczański, pabianicki, łaski, łęczycki, łowicki, kutnowski i zgierski. Jest numerem 2 na liście Komitetu Wyborczego SLD.

Cezary Olejniczak to przede wszystkim rolnik z krwi i kości oraz bardzo aktywny działacz społeczny, mieszka w naszej gminie i na rzecz gminy zrobił bardzo wiele, a najbardziej wdzięczni jesteśmy za to, że nie pozwolił na zamknięcie szkoły w Starym Waliszewie, która była przeznaczona do likwidacji. Powołał Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Waliszew i Okolic, które z powodzeniem od wielu lat prowadzi wzorcowy Zespół Szkół, gdzie jest nie tylko podstawówka, ale też i przedszkole. Chociaż nie jest to najbliższa podstawówka, to nasze dzieci uczęszczają do tej szkoły ze względu na wysoki poziom nauczania i wyposażenia. Szkoła zapewnia dowóz uczniów busem, który zabiera dzieci z podwórka pomimo że w naszym przypadku jest to odległość aż 11 km – oznajmił Krzysztof Cyganiak.

Wioletta i Krzysztof Cyganiakowie (na zdjęciu z dziećmi: Szymonem i Anią) gospodarują wspomagani przez rodziców Grażynę i Kazimierza na 50 ha własnych we wsi Emilianów (pow. łowicki, gm. Bielawy).

  • Wioletta i Krzysztof Cyganiakowie (na zdjęciu z dziećmi: Szymonem i Anią) gospodarują wspomagani przez rodziców Grażynę i Kazimierza na 50 ha własnych we wsi Emilianów (pow. łowicki, gm. Bielawy).


Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy na pewno znasz wartość hodowlaną jałówki, którą chcesz zostawić w stadzie?

Czy jałówka, którą zostawisz do dalszej hodowli jest naprawdę tą, którą chciałbyś zostawić? Jak wykluczyć pomyłki, które finalnie mogą okazać się bardzo drogie?

czytaj więcej

Rolnik z Wielkopolski: Federacja podcina skrzydła zamiast pomóc

Andrzej Jagielski prowadzi ocenę użytkowości mlecznej od 20 lat z bardzo dobrymi wynikami. Obecna średnia wydajność laktacyjna wynosi niecałe 10 tys. kg mleka od sztuki. Zanim wystąpił problem suszy, a rolnik gromadził pasze objętościowe zasobniejsze w składniki pokarmowe, było jeszcze lepiej. Dla przykładu, w roku 2013 zajął II miejsce na całe województwo wielkopolskie w kategorii stad do 20 krów uzyskując wynik 10 782 kg za 305 dni laktacji od przeciętnej krowy w oborze. Co więc takiego się stało, że hodowca rozważa wyjście spod oceny?

czytaj więcej

Młody hodowca podniósł wydajność krów z 6 do ponad 10 tys. kg mleka. W jaki sposób?

Gdy przed siedmioma laty nasza redakcja odwiedziła gospodarstwo rodziny Dobrodziejów, to średnia wydajność od krowy wynosiła 6 tys. kg mleka. Dziś rolnicy doją znacznie więcej, bo ponad 10 tys. kg białego surowca od przeciętnej krowy w 305 dni laktacji, co dało im pierwsze miejsce wśród obór ocenianych w całym powiecie przysuskim za rok 2018.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)