Czy na pewno znasz wartość hodowlaną jałówki, którą chcesz zostawić w stadzie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy na pewno znasz wartość hodowlaną jałówki, którą chcesz zostawić w stadzie?

03.11.2019

Czy jałówka, którą zostawisz do dalszej hodowli jest naprawdę tą, którą chciałbyś zostawić? Jak wykluczyć pomyłki, które finalnie mogą okazać się bardzo drogie?

W liczniejszych stadach, przy kumulacji wycieleń o błąd nietrudno. Naukowcy z Nowej Zelandii sprawdzili pod tym kątem 97 farm. Wyniki były zaskakujące - na każde 10 cieląt, 2 sztuki były nieprawidłowo dopasowane do ojców i/lub matek. Rozwiązaniem mogą być testy DNA, które pozwolą skorygować te błędy, zanim zaczną przynosić one straty.

Niełatwo naprawić błędy w genetyce

Przykładowo - wpływ jałówek o niskiej wartości genetycznej jest utrwalony w ich potomstwie na długo po tym, jak zwierze opuści stado. Ryzykujemy też niekontrolowane zwiększenie inbredu. Niepoprawne zapisy oznaczają, że duża część córek przypisanych do konkretnego ojca nie będzie w rzeczywistości jego.

Podważa to informacje rodowodowe, które stanowią podstawie oceny genetycznej, co finalnie hamuje postęp. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto pamiętać, że koszt badania DNA (ok 100 zł) jest nieduży biorąc pod uwagę, co można stracić.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak poprawić zdrowotność stada krów, żeby więcej zarabiać na jałówkach?

Już od kilku lat średnia wydajność liczona za 305 dni laktacji utrzymuje się w tym stadzie na wysokim poziomie 11 tys. kg mleka. Dziś Krzysztof Cyganiak nie dobiera buhajów pod względem wydajności, a zdrowotności. Widzi już pierwsze efekty kojarzenia pod tym kątem, takie jak zdrowsze nogi oraz lepsza skuteczność krycia.

czytaj więcej

Pinkeye u jałówek - bagatelizowana choroba, która odbije się na ich produkcyjności

Pinkeye (różowe oko), czyli zakaźne zakaźne zapalenie rogówki i spojówki u jałówek mlecznych może zmniejszyć zyski od 100 do 200 zł na przypadek (Farm Journal).

czytaj więcej

Kuriozalne kary dla rolników za obciążanie pryzm kiszonkowych oponami. Polska Federacja interweniuje

Widok pryzm kiszonkowych pokrytych folią i starymi oponami nie jest w gospodarstwach mlecznych, ani niczym nowym, ani szczególnie zaskakującym. Zaskakuje za to kara, jaką może nałożyć na nieświadomego rolnika Główny Inspektorat Ochrony Środowiska za wykorzystanie zużytych opon bez wymaganego zezwolenia. Maksymalnie może ona bowiem wynosić aż 1 mln złotych!  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)