Jak aspiryna wpływa zdrowie wymion u zasuszonych krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak aspiryna wpływa zdrowie wymion u zasuszonych krów?

11.10.2022autor: Beata Dąbrowska

Powszechnie wiadomo, że po wycieleniu krowy mleczne są szczególnie narażone na występowanie wielu chorób będących głównie wynikiem niewłaściwego żywienia w okresie zasuszenia, jak i po porodzie. W tym okresie wyzwaniem dla hodowcy jest także ogólnoustrojowy proces zapalny, który choć normalny, po zaostrzeniu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i wydajności krów.

Z artykułu dowiesz się

  • Ile powinien wynosić minimalny okres zasuszenia u krów?
  • Dlaczego podczas zasuszenia wzrasta ryzyko zapadania krów na mastitis?
  • Jak podawanie leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna, wpłynęły na zdrowie krów?

Leki przeciwzapalne pomagają krowom w rekonwalescencji po wycieleniu

Wykazano, że po wycieleniu leczenie lekami przeciwzapalnymi, takimi jak np. aspiryna, ma pozytywny wpływ na produkcję, zdrowie macicy i płodność krów. Na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii (Penn State University), przeprowadzono badanie, które miało na celu zbadanie wpływu aspiryny na zdrowie wymion.

r e k l a m a

Krowy potrzebują okresu zasuszenia

Podczas cyklu produkcyjnego krów, okres zasuszenia jest tym, w którym zwierzę jest szczególnie wrażliwe na występowanie różnorakich infekcji. Niemniej, okres zasuszenia jest niezbędny do przebudowy tkanki wymienia i przygotowania gruczołu do kolejnej laktacji. Krowy mleczne, które mają krótki okres zasuszenia (<35 dni) lub w ogóle go nie mają, wykazują niższą produkcję mleka, odpowiednio o 4,5% lub 19%, w porównaniu do krów o standardowej długości okresu zasuszenia (40–60 dni). Podobnie wydłużony okres zasuszenia (>80 dni) również negatywnie wpływa na produkcję mleka i jego składniki, a także może powodować nadmierną kondycję krów.

Zasuszenie - okres w którym krowy są szczególnie narażone na zapalenia wymion

Zasuszenie – chociaż konieczne – jest jednak czynnikiem ryzyka podklinicznego i klinicznego zapalenia wymienia, ponieważ zwiększa ciśnienie wewnętrzne w gruczole, powodując wyciek mleka, otwierając bezpośrednią drogę patogenom do wymion. Ostatnie doniesienia mówią, że krowy z wyższą produkcją mleka, w momencie zasuszenia (powyżej 15 kg/dzień) częściej mają wyciek mleka, opóźnione tworzenie się czopa keratynowego w kanale strzykowym i większe ogólnoustrojowe zapalenie. Oczywiście istnieje wiele zabiegów zmierzających do rozwiązania tych problemów, a jednym z nich, który – jak się okazuje – może pomóc krowom radzić sobie z tymi wyzwaniami, jest stosowanie terapii przeciwzapalnej, zgodnie z raportem Penn State Extension. Chociaż brakuje badań oceniających efekty leczenia przeciwzapalnego u krów w okresie zasuszenia, wykazano, że poporodowe leczenie przeciwzapalne ma pozytywny wpływ na zdrowie wymion.

Leki przeciwzapalne podawane krowom po wycieleniu poprawiły parametry mleka i wpłynęły pozytywnie na zdrowie wymion

W badaniu, w którym krowy leczono aspiryną (lub meloksykamem) przez trzy dni po wycieleniu, naukowcy stwierdzili, że leczone krowy miały niższe wyniki komórek somatycznych w czasie kilku miesięcy po porodzie, w porównaniu do krów otrzymujących placebo. Podobne badania nad aspiryną przeprowadzone we współpracy z Penn State, w których krowy były leczone bolusami aspiryny (co 12 godzin) przez 2 dni po ocieleniu, wykazały, że leczone krowy miały około 43 000 komórek somatycznych/ml mniej podczas pierwszych 5 testów, w porównaniu do krów otrzymujących placebo.

Ugruntowane i niezbędne praktyki rolnicze, takie jak zasuszanie krów, mogą zagrażać zdrowiu wymion. Ostatnie badania wykazały, że krowy z wyższą wydajnością mleka w okresie zasuszenia (>15 kg/dzień) są bardziej narażone na zapalenie wymienia i mają wyższe zapalenie ogólnoustrojowe w porównaniu z krowami o niższej wydajności. Tak więc, wszystkie działania zmierzające do zmniejszenia produkcji mleka, w czasie tygodnia przed zasuszeniem, mogą pomóc w zapobieganiu chorobom wymion. Po wycieleniu, niwelowanie stanu zapalnego lekami przeciwzapalnymi, takimi jak aspiryna, może być również korzystne dla poprawy zdrowia wymienia we wczesnym okresie laktacji, kiedy zdrowie wymion jest najbardziej zagrożone.

Oprac. Beata Dąbrowska
Źródło: Thedairysite.com

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2022 na str. 39. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W jaki sposób nie dać się cukrzycy?

O cukrzycy wszędzie dużo i głośno. Może wielu z nas już zmęczył ten temat. Jednak ponieważ coraz częściej staje się udziałem osób bardzo młodych, warto sobie o niej co jakiś czas przypomnieć. Nie po to, żeby straszyć. Po to, żeby w porę reagować. Bo cukrzyca przez lata traktuje nas łagodnie. Ale przychodzi moment, kiedy wywołuje nieodwracalne zmiany.

czytaj więcej

Lubisz tłusty nabiał? To świetnie, twoje serce będzie Ci wdzięczne!

Nowe badania wśród największych na świecie konsumentów produktów mlecznych wykazały, że osoby spożywające więcej tłuszczu mlecznego – mierzono to na podstawie stężenia kwasów tłuszczowych we krwi – wykazywały mniejsze ryzyko chorób układu krążenia w porównaniu z osobami spożywającymi niewielkie jego ilości.

czytaj więcej

Po co nam krezka i jak wpływa na naszą odporność?

Od kilku tygodni zajmujemy się w rubryce zdrowotnej układem pokarmowym. Mówiliśmy już o żołądku, dwunastnicy, jelicie cienkim i jelicie grubym. W numerze 39. wnikliwie zajmowaliśmy się trzustką, jej budową, licznymi funkcjami, przypadłościami i chorobami. Napisaliśmy też, jak o nią dbać.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)