Dlaczego warto stosować dodatek marchwi w żywieniu krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego warto stosować dodatek marchwi w żywieniu krów?

14.03.2020

Paweł Skwierczyński do niedawna utrzymywał krowy w starej oborze, której konstrukcja nie pozwala na wjazd wozem paszowym. Kilka tygodni temu hodowca zakończył rozbudowę obiektu, co umożliwiło zmechanizowanie zadawania pasz. Krowy za dobrze zbilansowaną dawkę odwdzięczyły się wzrostem wydajności mlecznej.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak rozbudowa wpłynęła na ilość produkowanego mleka
  • Jakie są zalety skarmianie krów marchwią

Rozbudowa otworzyła nowe możliwości

W oborze – jeszcze z lat 90. – znajdowało się tylko 18 stanowisk i nie dało się już pomieścić wszystkich krów mlecznych, a hodowcy planowali zwiększyć stado. Zdecydowali się więc na dobudowanie do starego budynku nowej części w kształcie litery L.

r e k l a m a
Do powiększonej obory krowy przeprowadziliśmy na początku listopada ub.r. Znajdują się w niej 32 stanowiska wyłożone matami oraz dodatkowo ścielone słomą. Za stanowiskami znajduje się korytarz gnojowy, z którego obornik wypychany jest ładowaczem czołowym dwa razy dziennie. Dój dojarką przewodową z 5 aparatami udojowymi trwa godzinę – mówi Paweł Skwierczyński.

Korytarz paszowy w starej części obory ma szerokość 2 m i jest zdecydowanie za wąski na zastosowanie w nim wozu paszowego. W nowej części obory korytarz ma szerokość 4,5 m, dlatego też pod koniec ub.r. gospodarze zakupili wóz paszowy Euromilk o pojemności 10 m3.

Wcześniej przywoziłem kiszonki ładowaczem czołowym i za pomocą taczki oraz wideł dwa razy dziennie rozdawaliśmy pasze zwierzątom. Teraz wystarczy raz przejechać wozem i pasza jest rozdana. Pozostaje jedynie podgarnięcie mieszaniny. Dzięki zastosowaniu paszowozu, krowy otrzymują dawkę dobrze zbilansowaną, w której pasze są odpowiednio wymieszane i zwierzęta jej nie sortują. Wprawdzie używamy wozu paszowego od kilku tygodni i cały czas dopracowujemy skład miksu, ale już widać, że wzrosła wydajność naszego stada – mówi hodowca.


  • Szeroki korytarz paszowy umożliwił zmechanizowanie zadawania pasz

Paweł Skwierczyński z żoną Eweliną i dziećmi Przemkiem i Martynką
  • Paweł Skwierczyński z żoną Eweliną i dziećmi Przemkiem i Martynką

Beta karoten z marchwi poprawia rozród u krów

W skład miksu wchodzi: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, marchew, śruta zbożowa, sojowa, rzepakowa, wysłodki melasowane Toffi, drożdże, witaminy, minerały i bufor.

Gdy tylko po zbiorach pojawi się na rynku marchew, wprowadzamy ją do diety naszych krów. W tym sezonie po raz pierwszy zadajemy ją za pomocą wozu paszowego. Marchew jest źródłem beta-karotenu, który wpływa na poprawę rozrodu. Dzięki temu ruje u krów są widoczne i zwierzęta dobrze się zacielają – mówi Paweł Skwierczyński.

Oprócz PMR-u, krowy dwa razy dziennie otrzymują premię w postaci granulowanej mieszanki treściwej zadawanej z ręki. Zawiera ona 20% białka, a jedna sztuka otrzymuje jej do 6 kg dziennie.

Cielęta przez około 2 miesiące odchowywane są na mleku pełnym. Byczki po kilku dniach są sprzedawane, a jałówki pozostawiane na remont stada.

Hodowcy cały czas uzupełniają i modernizują park maszynowy. W najbliższym czasie planują zakup ładowarki teleskopowej.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czym charakteryzuje się dobrze przygotowany TMR?

Przygotowując TMR należy kierować się zasadą, iż powinien być on dobrze wyliczony, dobrze wymieszany i dobrze wysypany.

czytaj więcej

Hodowla kacząt - żywienie i utrzymanie

Kaczęta w początkowym okresie życia są bardzo wrażliwe na utratę ciepła przez organizm w niskich temperaturach otoczenia, gdyż ich układ termoregulacyjny nie jest wykształcony do czasu, kiedy zaczyna działać gruczoł kuprowy i ptaki stają się odporniejsze. Kaczki wymagają też dobrej wentylacji pomieszczeń i świeżego powietrza.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)