Melasa idealnym dodatkiem do paszy dla krów. Jakie dawki stosować?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Melasa idealnym dodatkiem do paszy dla krów. Jakie dawki stosować?

22.11.2022autor: Beata Dąbrowska

W stadach o dużym potencjale genetycznym trudno dziś produkować mleko bez stosowania dodatków paszowych. Bo trudno jest pokryć zapotrzebowanie krów na składniki pokarmowe, szczególnie w okresie okołoporodowym, kiedy to największym bodaj wyzwaniem jest zmniejszenie – powszechnie występującego tym okresie – ujemnego bilansu energii.

Plusy i minusy wykorzystania melasy w żywieniu krów -  co warto wiedzieć przed podaniem jej krowom?

I tu doskonale sprawdza się dodatek melasy, która zawiera bardzo dużo cukrów (nawet do 70% w suchej masie), w tym przede wszystkim sacharozy, a więc składników ulegających szybkiej fermentacji w żwaczu. Około 8–9% SM stanowią składniki azotowe (białko ogólne) o bardzo dużej podatności na rozkład w żwaczu.

r e k l a m a
Pewnym mankamentem melasy jest duża zawartość potasu (6,5–7% SM), co może stanowić utrudnienie w dawkach dla okresu przedporodowego. O ile wysoka zawartość potasu "przeszkadza" w okresie zasuszenia, o tyle przydaje się w dawkach w okresie szczytu laktacji, szczególnie zaś latem, gdy z powodu upałów krowy tracą potas wraz z potem.

  • Według norm INRA w 1 kg melasy znajduje się 761 g suchej masy, 0,78 JPM, 64 g BTJN i 54 g BTJE

Melasa dostarcza łatwej energii bakteriom żwaczowym

Z uwagi na dużą zawartość łatwo fermentujących cukrów (głównie sacharozy, a także glukozy i fruktozy) melasa jest szczególnie przydatna w dawkach zawierających nadmiar biała ulegającego szybkiemu rozkładowi w żwaczu (np. przy żywieniu pastwiskowym) oraz wówczas, gdy w dawce dominuje kiszonka z traw lub lucerny. W takich przypadkach melasa dostarcza łatwej energii bakteriom żwaczowym, co poprawia efektywność syntezy białka bakteryjnego w żwaczu.

Dodawanie melasy poprawia smakowitość i zapach paszy, przez co zwierzęta chętnie ją pobierają. Jest także bardzo dobrym lepiszczem powodującym przyklejanie się paszy treściwej do pasz strukturalnych w TMR-ze, co przyczynia się do ograniczenia sortowania

  • Dodawanie melasy poprawia smakowitość i zapach paszy, przez co zwierzęta chętnie ją pobierają. Jest także bardzo dobrym lepiszczem powodującym przyklejanie się paszy treściwej do pasz strukturalnych w TMR-ze, co przyczynia się do ograniczenia sortowania

Melasa zwiększa pobranie paszy i zawartość białka w krowim mleku

Nad stosowaniem melasy przeprowadzono wiele różnorodnych badań, w których zaobserwowano, że wraz ze zwiększaniem udziału melasy w dawce, zwiększało się pobranie paszy, następował wzrost wydajności i zawartości białka w mleku. Ten wzrost widoczny był jednak tylko do czasu, gdy zawartość cukru w dawce była nie większa niż 5% w SM. Większe zawartości cukrów w dawce mogą prowadzić do zmniejszenia pobrania paszy i wydajności mleka. Tak więc krowa pobierająca 25 kg SM dziennie może w niej pobrać 2,4% cukru, czyli około 0,6 kg. Jeżeli w melasie cukier stanowi 50% jej masy (około 65% SM) to dawka melasy dla krów powinna wynosić 0,6 x 2, czyli 1,2 kg na dzień.

Oprócz walorów smakowych bardzo przydatną cechy melasy jest jej lepkość, wykorzystywana do zlepiania cząstek paszy w TMR-ze, w wozie paszowym. Dodatek 1–2 litrów melasy wiąże TMR, uniemożliwiając sortowanie pasz przez krowy, a także przeciwdziała nadmiernie szybkiemu wysychaniu na stole paszowym.

Uważaj na melasę w żywieniu krów zasuszonych! Może doprowadzić do poronień

I na koniec jedna, bardzo ważna uwaga. Otóż, melasy nie należy stosować w dawkach sporządzanych dla krów zasuszonych, gdyż jej dodatek może powodować poronienia lub prowadzić do występowania zalegania poporodowego.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 47/2022 na str. 49. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ABC zakiszania wysłodków buraczanych

Trwa kampania buraczana, a prasowane wysłodki buraczane często po kiszonce z kukurydzy i sianokiszonce są trzecią paszą objętościową stosowaną w żywieniu krów mlecznych. Pomimo że jest to pasza odpadowa z cukrowni, wyróżnia się smakowitością i stosunkowo dużą koncentracją energii.

czytaj więcej

Dobry TMR musi być 3xW i 1xP - co to znaczy?

Co kryje się pod tymi pozornie niejasnymi skrótami? Prosta zasada, której przestrzeganie może ustrzec nas przed wieloma groźnymi konsekwencjami wynikającymi z nieprawidłowego żywienia krów.

czytaj więcej

Jakie są zasady stosowania soli anionowych w żywieniu krów?

Liczne badania wykazały, że żywienie krów na 3 tygodnie przed porodem paszą o ujemnym bilansie kationowo-anionowym ogranicza ryzyko pojawienia się zaburzeń w gospodarce wapniowo-fosforanowo-magnezowej.Bilans ten w dawkach pokarmowych dla krów w okresie poprzedzającym poród jest dodatni i najczęściej zbyt wysoki, gdyż skarmiane pasze objętościowe: kiszonki z traw, siana i kiszonki z lucerny zawierają wysokie zawartości kationów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)