Bydło norweskie czerwone (NRF) – jakie ma zalety w produkcji mleka?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bydło norweskie czerwone (NRF) – jakie ma zalety w produkcji mleka?

18.12.2019autor:

Tadeusz Kossakowski przez długie lata utrzymywał w swoim mlecznym gospodarstwie bydło rasy hf. Jak mówi, bardzo ją sobie cenił za wysoką mleczność, ale przyznaje, że były to zwierzęta wrażliwe i wymagające, którym trzeba było poświęcać bardzo dużo czasu. 10 lat temu hodowca zdecydował się postawić na bydło norweskie czerwone (nrf) i decyzji tej nie żałuje. Wprost przeciwnie.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego gospodarz zdecydował się na hodowlę krów rasy nrf?
  • Jakie są zalety krów rasy nrf?
  • Jak wygląda kwestia wycieleń wśród bydła rasy norweskiej?
Z bydłem holsztyńsko-fryzyjskim – podobnie jak wielu hodowców– mieliśmy wiele problemów. Wysokie wymagania co do warunków utrzymania i żywienia, stale nawracające zapalenia wymienia i kłopoty z rozrodem powodowały, że zwierzęta wymagały od nas poświęcenia dużej ilości czasu. Argumentem, który ostatecznie przesądził o sięgnięciu po inną rasę okazał się brak w gospodarstwie następcy – mówi Tadeusz Kossakowski.

r e k l a m a
Minęła dekada od czasu, kiedy hodowca rozpoczął wypierające krzyżowanie krów hf z rasą norweską czerwoną, tak by dojść do czystości rasy, współpracując w tej kwestii z firmą Konrad z Łomży, która jest jedynym w kraju przedstawicielem oferującym nasienie buhajów rasy nrf firmy GENO. Dziś wiele ma już takich sztuk w stadzie.

Po złych doświadczeniach z zakupem jałowic Tadeusz Kossakowski – jak mówi – nie ryzykował zakupu kolejnych, nawet innej rasy.

Wydajność nie jest najważniejsza

Kiedy przed laty zdecydowałem się zakupić jałowice, wraz z nimi wprowadziłem do stada chorobę płuc. W efekcie na niewydolność płuc zachorowała większość zwierząt. Zamiast zysku, odniosłem stratę oraz koszty związane z wprowadzeniem do stada programu szczepień, który stosuję do dziś – wspomina gospodarz, utrzymujący stado bydła liczące 50 sztuk, w tym 30 krów dojnych.

Hodowca przyznaje, że nie uczestniczy w wyścigu do wysokiej wydajności. Można wręcz powiedzieć, że swoje stado utrzymuje ekologicznie i najważniejsze, że z obranego działania jest jak najbardziej zadowolony.

Moje krowy dają obecnie ponad 6 tys. kg mleka w laktacji i nie narzekam – mówi. Cenię je za spokojny temperament, bardzo dobrą płodność, zdrowotność i wysoką odporność na mastitis.

Od kilkudziesięciu lat selekcja rasy nrf odbywa się w kierunku łatwych wycieleń, a jej efektem jest ilość ciężkich porodów, która nie przekracza 2%
  • Od kilkudziesięciu lat selekcja rasy nrf odbywa się w kierunku łatwych wycieleń, a jej efektem jest ilość ciężkich porodów, która nie przekracza 2%

Zdrowsze i odporniejsze na choroby

Norweska czerwona to rasa wywodząca się ze Skandynawii, w której w procesie doskonalenia genetycznego selekcje ukierunkowano silnie na cechy zdrowotności i płodności, które stanowią blisko 40% indeksu selekcyjnego. Efekty tych prac potwierdza pan Tadeusz.

Odkąd mam u siebie krowy pochodzące z krzyżowania krów hf z rasą nrf odtąd praktycznie nie mam problemów z zapaleniami wymion i wysoką liczbą komórek somatycznych w mleku. Mniej jest również chorób metabolicznych – tłumaczy gospodarz.

Gdy zapytałam pana Tadeusza, by wymienił przynajmniej jedną wadę krów nrf, długo się zastanawiał i w efekcie nie wymienił żadnej.

W moim stadzie najlepsze sztuki dają ok. 30 litrów mleka dziennie, o bardzo dobrych parametrach, szczególnie tłuszczu, który wynosi od 4,6–5%, a białko 3,3–3,5%. Ponadto krowy długo utrzymują krzywą laktacji na stałym poziomie.

Bezproblemowe porody

Swoje podopieczne hodowca utrzymuje w oborze uwięziowej. Może nie najnowocześniejszej, ale jak na ten system utrzymania zapewniającej im właściwy dobrostan. Żywienie stada opiera na kiszonce z kukurydzy, z traw, wysłodkach buraczanych oraz sianie.

Wiem, że norweska czerwona bardzo dobrze sprawdza się także przy żywieniu pastwiskowym, ale w naszym gospodarstwie nie jest ono praktykowane. Pomimo że zwierzęta nie mają możliwości ruchu, to muszę podkreślić, że bardzo łatwo się cielą. Cielęta rodzą się stosunkowo małe, ich przeżywalność jest zdecydowanie wyższa niż u hfa, są odporne, zdrowe i doskonale przyrastają – wymieniał Tadeusz Kossakowski, który przez pierwszy miesiąc życia odchowuje cielęta na mleku pełnym.

Brak następcy w gospodarstwie sprawia, że Tadeusz Kossakowski wspólnie z żoną Marzeną planują do końca swojej pracy zawodowej utrzymywać stado na określonym obecnie poziomie i wyłącznie w rasie nrf, która, jak z uśmiechem dodał hodowca – jest najlepszą na „stare lata”.

Do rasy nrf będziemy na łamach naszego tygodnika jeszcze powracać.

Tadeusz Kossakowski, wspólnie z żoną Marzeną prowadzi 20 ha gospodarstwo rolne w miejscowości Dąbki Łętownica w gminie Zambrów.
  • Tadeusz Kossakowski, wspólnie z żoną Marzeną prowadzi 20 ha gospodarstwo rolne w miejscowości Dąbki Łętownica w gminie Zambrów.

Beata Dąbrowska

Zdjęcia: Beata Dąbrowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak się produkuję wołowinę w Finlandii?

Bydło rasy angus ze względu na zdolność do przystosowywania się do trudnych warunków klimatycznych jest popularne w Finlandii. Gustav Rehnberg wraz z rodziną prowadzi ekologiczną hodowlę czarnych angusów czystej rasy od 2011 r. Mięso sprzedaje konsumentom, sklepom oraz restauracjom bez pośredników.

czytaj więcej

Choroby racic u krów – przyczyny, diagnostyka i zapobieganie

Kulawizny to 3, po problemach z mastitis i rozrodem, poważna przyczyna brakowania krów mlecznych. Z powodu chorób racic brakowanie w stadach wynosi od 10 do 15%. I chociaż dane mówią same za siebie, to nadal kulawizny często nie są właściwie rozpoznane i diagnozowane, a wielu hodowców nie docenia konsekwencji schorzeń nóg i racic oraz ich wpływu na wyniki finansowe w produkcji mleka.

czytaj więcej

Krowy hf na mleko, a byki simental na opas. Czy to ma sens?

Mateusz Smakosz tak zasmakował pracy na gospodarstwie, że postanowił na ojcowiźnie zostać i nie tylko kontynuować prowadzoną w nim produkcję mleka, ale przede wszystkim ją rozwijać. Rozważnie i umiejętnie. Bazując – jak na razie – na nie w pełni wykorzystanych jeszcze możliwościach wzrostu produkcji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)