Jak się produkuję wołowinę w Finlandii?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak się produkuję wołowinę w Finlandii?

27.01.2020autor: Magdalena Szymańska

Bydło rasy angus ze względu na zdolność do przystosowywania się do trudnych warunków klimatycznych jest popularne w Finlandii. Gustav Rehnberg wraz z rodziną prowadzi ekologiczną hodowlę czarnych angusów czystej rasy od 2011 r. Mięso sprzedaje konsumentom, sklepom oraz restauracjom bez pośredników.

Z artykułu dowiesz się

  • Co najbardziej szkodzi bydłu w Finlandii?
  • Po jakim czasie dojrzewania mięso ma najlepsze walory smakowe? 
  • Jakie zalety posiada bydło rasy angus?
Gospodarstwo położone w Gårdskulla Gård w zachodniej części Finlandii zaledwie 50 kilometrów od Helsinek jest w rękach rodziny Rehnberg już od piątego pokolenia. Przodek Gustava, Erik Johan Rehnberg kupił je w 1840 r.

Konwersja gospodarstwa na eko

Obecnie rodzina użytkuje 600 ha użytków rolnych, wszystko w ekologii. Jak przystało na typowe fińskie gospodarstwo, do farmy należy również las. 1500 ha użytków leśnych poprawia dochodowość farmy.

r e k l a m a
Decyzja o przestawieniu gospodarstwa na ekologię nie była trudna. Jestem z wykształcenia agronomem, wiedziałem jak to zrobić, zadecydowały również względy ekonomiczne i środowiskowe. Trudno w naszych warunkach prowadzić konwencjonalną produkcję rolną, która będzie konkurencyjna z innymi europejskimi krajami. Pomyśleliśmy w ten sposób: do Helsinek jest z naszej farmy niedaleko, mieszka tam ponad milion ludzi, którzy coraz chętniej sięgają po produkty ekologiczne. Na miejscu mamy też lokalne sklepy. Zrobiliśmy rozpoznanie rynku i okazało się, że jest zapotrzebowanie na ekologiczną wołowinę – opowiada Gustav Rehnberg.

Wilgoć, która szkodzi bydłu

Ekstensywna produkcja 400 ha to łąki i pastwiska. W runi pastwiskowo-łąkowej dominują tymotka oraz kostrzewa łąkowa. Warunki środowiskowe nie pozwalają na wykonanie więcej niż trzech pokosów rocznie. Na 150 ha gruntów ornych w Gårdskulla Gård uprawia się w równych proporcjach żyto, owies oraz motylkowe grubonasienne. Plon nie jest wysoki i wynosi między 2 a 3 tony z hektara. Okres wegetacji rozpoczyna się w maju, a kończy już w sierpniu, trwa więc od 90 do 120 dni. Średnia roczna opadów wynosi w tym rejonie 800 mm, z czego na okres między majem a sierpniem przypada 100–200 mm. Wilgoć to największy wróg dla tutejszego bydła, które blisko pół roku spędza na zewnątrz. Szkodzi racicom oraz skórze na grzbiecie i karku.

Pogoda jednak się zmienia, mamy coraz więcej ekstremów, typu burze, wichury, obfite opady. To oczywiste oznaki zmiany klimatu, do których musimy się przystosować. Mamy też ostre przepisy dotyczące ochrony wód – tłumaczy gospodarz.

Na farmie utrzymywanych jest średnio od 350 do 400 zwierząt, z czego 130 są to krowy mamki.

Jak mówi gospodarz, od maja do października bydło przebywa na pastwiskach, a gdy temperatura spadnie poniżej zera, jest spędzane do obory. Gustav Rehnberg nie inwestował w nowe budynki inwentarskie, wykorzystuje stare zaplecze, które zostało jedynie odrestaurowane. Angus dobrze zimuje nawet w zimnych stodołach, potrzebuje minimalnych warunków do schronienia.

Gdy temperatura spada poniżej zera bydło jest spędzane do budynków
  • Gdy temperatura spada poniżej zera bydło jest spędzane do budynków

Organizacja sprzedaży

Zwierzęta są ubijane w lokalnej ubojni, średnio dwa zwierzęta tygodniowo, około 100 zwierząt rocznie. Na rzeź przeznaczane są byki w wieku 2 lat o wadze tuszy na poziomie ok. 400 kg. Jałówki w przeciwieństwie do byków nie są ubijane, ale sprzedawane żywe.

Byki są wysyłane do rzeźni na początku tygodnia, potem tusze w innym zakładzie są przygotowywane do sprzedaży, tzn. porcjowane i pakowane w zależności od zapotrzebowania. Wszystko odbywa się w tym samym tygodniu, stąd mięso nie jest w stanie obeschnąć. Farmerzy sugerują, aby przechowywać je w zamkniętym opakowaniu w lodówce przez kilka dni, wtedy dojrzeje. Mięso może leżeć w lodówce do 6 tygodni. Kiedy zmieni kolor na niebieski jest wtedy idealne i ma najlepsze walory smakowe.

Wołowina jest sprzedawana bezpośrednio do sklepów w Helsinkach. Kupują ją także dwa lokalne sklepy i restauracje. Ze sklepami mamy kontrakty na dostawy tygodniowe. Mamy także klientów, którzy przyjeżdżają po mięso bezpośrednio na farmę. Prowadzimy sprzedaż w każdy piątek. Konsumenci lubią poznać miejsce, z którego pochodzi mięso, cenią sobie taką formę sprzedaży. Bezpośrednio z gospodarstwa kupowane jest ok. 25% towaru – tłumaczy Gustav.

Średnia cena mięsa uzyskiwana przez farmerów wynosi ok. 15 euro za kilogram, najlepsze kawałki sprzedawane są drożej. Za ubój, rozbiór i opakowanie płacą około 2,5 euro/kg.

Unikając pośrednictwa w sprzedaży jesteśmy w stanie zarobić 50% więcej – podkreśla farmer.

W rękach rodziny Rehnberg jest również restauracja, w której odbywają się imprezy rodzinne i firmowe. Tam też serwowana jest wołowina pod różnymi postaciami.

Angus to strzał w dziesiątkę

Farmerzy cenią sobie bardzo angusy. Te krowy są bardzo dobrymi matkami. Doskonale dbają o swoje cielęta. Produkują dużo mleka, co pomaga cielętom dobrze rosnąć.

Długowieczność, płodność i wysoka zdrowotność to silne cechy angusa. Bydło tej rasy wyróżnia się bardzo wysoką wydajnością rzeźną dochodzącą do 70% i małym udziałem kości w tuszy. Mięso z czarnego angusa jest szanowane na całym świecie, ponieważ dobrze marmurkuje, jest delikatne i wyśmienicie smakuje – podkreśla Gustav.

Gospodarz zwraca uwagę również na to, iż bydło tej rasy łatwo się cieli. Cielęta mają małe głowy i drobne kości i są bardzo żywotne.
   Raija i Gustav Rehnberg, właściciele farmy w Gårdskulla Gård
  • Raija i Gustav Rehnberg, właściciele farmy w Gårdskulla Gård
Magdalena Szymańska
Zdjęcia: Magdalena Szymańska
 
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Za co doceniane są krowy rasy norweskiej czerwonej?

Najpopularniejszą w Polsce mleczną rasą bydła jest oczywiście hf, ceniony przede wszystkim za wysoki potencjał produkcyjny. Jednak te wysoko wydajne krowy użytkowane są – niestety – nie dłużej niż 3 laktacje i m. in. z tego właśnie powodu, powiększa się grono hodowców, którzy decydują się na krzyżowanie holsztynów z rasą norweską czerwoną (nrf).

czytaj więcej

Bydło norweskie czerwone (NRF) – jakie ma zalety w produkcji mleka?

Tadeusz Kossakowski przez długie lata utrzymywał w swoim mlecznym gospodarstwie bydło rasy hf. Jak mówi, bardzo ją sobie cenił za wysoką mleczność, ale przyznaje, że były to zwierzęta wrażliwe i wymagające, którym trzeba było poświęcać bardzo dużo czasu. 10 lat temu hodowca zdecydował się postawić na bydło norweskie czerwone (nrf) i decyzji tej nie żałuje. Wprost przeciwnie.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)