600 ton serów powstanie w nowej fabryce Mlekovity w Białek Podlaskiej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

600 ton serów powstanie w nowej fabryce Mlekovity w Białek Podlaskiej

11.12.2022

Mlekovita ma aż 22 zakłady produkcyjne, w tym jeden w Białej Podlaskiej. To tu została uruchomiona fabryka serów twardych dojrzewających, która może przerobić aż 200 tys. litrów mleka dziennie i miesięcznie wyprodukować 600 ton sera. Jakie sery są tu wytwarzane?

Nowa fabryka serów Mlekovity w zakładzie w Białej Podlaskiej

Jednym z podmiotów wchodzących w skład największej grupy mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej jest zakład produkcyjny w Białej Podlaskiej, w którym Mlekovita sfinalizowała i 19 listopada 2022 r. uroczyście otworzyła nową inwestycję. Została tam uruchomiona fabryka serów twardych dojrzewających, z której pochodzą już pierwsze nowości w linii Regionalne Rarytasy: ser Bialski z Doliny Krzny oraz ser Bialski z dziurami z Doliny Krzny.

Inwestycja nie tylko pozwala na wyprodukowanie najlepszych serów dojrzewających o zróżnicowanym bukiecie smakowo-zapachowym (typu szwajcarskiego, holenderskiego oraz szwajcarsko-holenderskiego), ale dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego, innowacyjnego parku maszynowego realizuje przyjęte w firmie Mlekovita standardy najwyższej jakości oraz standardy dotyczące ochrony środowiska – produkcję przyjazną środowisku naturalnemu.

r e k l a m a

Nowa fabryka Mlekovity będzie produkować 600 ton sera miesięcznie

Linia serowarska w Białej Podlaskiej pozwoli produkować minimum 600 ton sera miesięcznie. Aby uzyskać taką wielkość produkcji, niezbędne jest dostarczanie do zakładu 200 000 litrów mleka dziennie.

Sery z nowej linii produkcyjnej będą trafiać nie tylko na polskie stoły, ale i na rynki zagraniczne. Dzięki rozwijaniu możliwości produkcyjnych w naszych zakładach, już teraz możemy co miesiąc dostarczać na rynek 8 tysięcy ton serów rożnego typu – mówi Dariusz Sapiński, prezes Grupy Mlekovita.

Istotny jest również aspekt środowiskowy, gdyż zastosowana w nowej fabryce technologia zakłada zmniejszenie do minimum zużycia czynników energetycznych oraz wody, potrzebnych do produkcji najwyższej jakości sera – dodaje prezes Sapiński.

Fabryka w Białej Podlaskiej z najnowszymi rozwiązaniami oszczędzającymi mleko i środowisko

Dzięki wyposażeniu linii w urządzenia firmy marbo, precyzja ich działania pozwala wytworzyć powtarzalny produkt, który będzie wyglądał i smakował tak samo wyśmienicie przy każdym warze. Co ważne, cały proces produkcji przebiega w sterylnych warunkach, aby zapewnić konsumentom produkt zdrowy i bezpieczny. Dodatkowo, mycie maszyn za pomocą stacji mycia CIP, czyli w systemie, w którym ciecz pracuje w obiegu zamkniętym, pozwala zaoszczędzić aż do 60% wody.

Co więcej, według wytycznych dla branży mleczarskiej (BAT), stacje te usprawniają proces przejścia z etapu mycia do etapu napełnienia surowcem i odwrotnie, co wpływa na zmniejszenie poziomu strat surowca. Ponadto, pozwala oszczędzać czas czyszczenia w porównaniu do innych, stosowanych metod oraz możliwość domycia miejsc trudno dostępnych, dzięki czemu zachowane jest bezpieczeństwo i higiena całego procesu produkcyjnego.

Jednocześnie w zakładzie w Białej Podlaskiej kotłownia węglowa została zastąpiona nowoczesną kotłownią gazową, ograniczającą emisję CO2. To kolejny element prowadzonej przez Grupę Mlekovita racjonalnej gospodarki surowcami.

Mlekovita ma aż 22 zakłady produkcyjne

Zakład w Białej Podlaskiej jest jednym z 22 zakładów produkcyjnych skupionych pod szyldem Mlekovity – marki obchodzącej w 2022 r. jubileusz 30-lecia. Każdego dnia, w całej grupie łącznie przetwarzanych jest 8 milionów litrów najlepszego mleka dostarczanego przez 15 000 polskich rolników, a 5000 wykwalifikowanych pracowników dba o najwyższą jakość produktów wytwarzanych na ponad 185 liniach produkcyjnych. Ponad 1555 mlecznych smakowitości znanych jest nie tylko w polskich domach, ale i w 167 krajach świata.                    

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Warty grzechu świeży kozi ser z wielkopolskich Skoraszewic. Jaka jest jego tajemnica?

Co zrobić, kiedy mleka od wielkiego stada kóz nagle jest więcej, niż da się sprzedać? Jeśli ma się od zawsze słabość do garnków i warzenia, trzeba zacząć warzyć. Już nie strawę, a sery, tak jak zrobił to przed kilkoma laty Hubert Turbański ze Skoraszewic w gminie Pępowo w powiecie gostyńskim.

czytaj więcej

W lutym rolników czeka kolejna fala spadków cen skupu mleka. A zyskują sieci handlowe

Ceny w skupach spadły później, niż się tego spodziewaliśmy, ale przed producentami jescze jedno tąpnięcie. Spodziewamy się go w lutym. Oczywiście będzie to tylko strata dla producentów mlecznych, bo sieci handlowe jak skubią rolników swoimi wysokimi marżami, tak będą ich skubać nadal.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)