- Od czego powinna zależeć długość stołu paszowego?
- Gdzie najlepiej ulokować stół?
- Jakie zadanie ma drabina zatrzaskowa?
Gdy krowy mają stały, niczym nieograniczony dostęp do stołu paszowego, to przeciętnie w ciągu doby pobierają 12 razy dawkę pokarmową po ok. 20 minut na każdy odpas.
Przyjmuje się, że na jedną krowę, w zależności od fazy laktacji powinna przypadać następująca długość stołu paszowego: 80 cm – krowy zasuszone, 85–100 cm – krowy w okresie okołowycieleniowym i 70–85 cm dla krów będących w pełnej laktacji.
Odpowiednie podwyższenie stołu
W oborze krowy jedzą stojąc przednimi nogami ustawionymi równolegle, a nie w rozkroku jak na pastwisku przy jedzeniu trawy. Taka postawa ogranicza maksymalne schylanie głowy, a zwierzęta mają trudności z dosięgnięciem paszy znajdującej się na podłodze. Dlatego też stół paszowy musi być podwyższony o 10–15 cm ponad poziom stania krów. Wtedy bydło może jeść zachowując naturalną niską pozycję głowy, co stymuluje spokojne przyjmowanie paszy i duże wydzielanie śliny, która buforuje pH żwacza.
Samo ulokowanie stołu paszowego może wydawać się sprawą dość błahą, biorąc pod uwagę koszty budowy czy modernizacji obory. Jednak nie jest to kwestia taka prosta. Najczęstszym modelem spotykanym w wielu krajach, w tym również w Polsce, jest stół paszowy usytuowany w centralnej części obory tuż pod świetlikiem kalenicowym, co powoduje, że pasza znajduje się w strefie największego stężenia szkodliwych gazów, a także (co najważniejsze w miesiącach letnich) w strefie najwyższych temperatur. Dlatego część hodowców decyduje się na usytuowanie stołu paszowego na zewnątrz budynku lub w bocznych częściach obory.
Nachylenie chroniące od urazów karku
Przegrody paszowe dobrze jest zamontować na murku o wysokości 50–60 cm ponad poziomem posadzki z nachyleniem górnej krawędzi drabiny o 20 stopni w stronę stołu paszowego. Nachylenie to zmniejsza urazy karku i zwiększa zasięg pobierania paszy z szerokości 60 do 80 cm stołu paszowego.
Przegroda poręczowa – jest najprostszą przegrodą w postaci kilkucalowej poziomej rury montowanej na słupkach na wysokości 110 cm dla młodzieży i 135 dla krów od poziomu racic z wysunięciem 20–25 cm w stronę stołu paszowego. To najtańsze rozwiązanie, nie ogranicza dominacji agresywnych osobników w grupie, a jej montaż powinien umożliwiać regulację wysokości i wysunięcia rury w trakcie eksploatacji obiektu.
Drabina zatrzaskowa ma ograniczyć konkurencję
Przegroda ze szczeblami pionowymi jest szczególnie przydatna przy utrzymywaniu bydła na głębokiej ściółce, bez podestu dla zwierząt, gdy zmienia się poziom korytarza karmowego do stołu paszowego z powodu narastania obornika. Ogranicza ona konkurencję podobnie jak przegrody ze szczeblami skośnymi. Dzięki ukośnym, rurom istnieje możliwość dostosowania do różnej wielkości zwierząt. Z kolei drabiny zatrzaskowe ograniczają konkurencję i pozwalają na czasowe zatrzymanie zwierząt przy stole paszowym w czasie karmienia lub w celu wykonania potrzebnych zabiegów.
Andrzej Rutkowski
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski