Podatek cukrowy przyczyni się do spadku zapotrzebowania przetwórstwa na owoce i warzywa o 95 tys. ton rocznie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podatek cukrowy przyczyni się do spadku zapotrzebowania przetwórstwa na owoce i warzywa o 95 tys. ton rocznie

28.01.2020autor:

Warsaw Enterprise Institute wskazuje negatywne konsekwencje opłaty cukrowej. W ocenie WEI, podatek cukrowy jest kolejnym przypadkiem, gdy ustawodawca proponuje niebezpieczne i nieskuteczne rozwiązanie w imię szlachetnych wartości i ideałów walki o zdrowie publiczne.

„WEI apeluje o zaniechanie prac nad nową regulacją, która w proponowanej formie, nie tylko nie spełni swojego prozdrowotnego celu, ale przyczyni się do nieodwracalnej utraty konkurencyjności przez polskie firmy, pociągnie na dno polską branżę rolno-spożywczą i doprowadzi do zubożenia sporą grupę obywateli” – podano w komunikacie.

Podatek cukrowy zagrożeniem dla polskiej gospodarki

Organizacja wskazuje na możliwe zagrożenia ekonomiczne, jakie nowy podatek może przynieść polskiej gospodarce. Najboleśniej nowe przepisy odczuwają najmniejsze i najsłabsze podmioty. Po kieszeniach dostaną najsłabiej uposażeni konsumenci. Dla nich wzrost ceny napojów owocowych  szacowany nawet na około 1,40 zł za litr opakowania, oznacza konieczność wyboru tańszego, gorszej jakości i niekoniecznie zdrowego zamiennika. 
WEI zwraca również uwagę na niekonsekwencję polityki fiskalnej państwa. Podatek od konsumpcji jest przykładem podatku regresywnego. Osoby mniej zamożne płacą nieproporcjonalnie więcej niż osoby zamożne. Opłata cukrowa uderzy również w drobnych producentów, przetwórców i pośredników z branży rolno-spożywczej. Jak podaje WEI, polskie małe i średnie firmy odpowiadają za aż 70 proc. polskiego rynku napojów.

Ustawa przyczyni się do spadku zapotrzebowania na owoce i warzywa do przetwórstwa

Sieci handlowe będą przerzucały koszty na dostawców, żeby utrzymać możliwie konkurencyjne ceny w sklepach. Kolejną grupą, która w łańcuchu dostaw będzie musiała wziąć na siebie koszty nowego podatku i ewentualne konsekwencje niższej sprzedaży tanich napojów, to rolnicy. Nowy podatek na wyroby gotowe to dodatkowy problem z zagospodarowaniem i zbytem ich surowców. Branża szacuje, że ustawa przyczyni się do spadku zapotrzebowania na owoce i warzywa dla przetwórstwa o około 95 tys. ton rocznie.

Źródło: www.wiadomoscihandlowe.pl

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podatkowi cukrowemu mówimy "nie"

Producenci oraz przetwórcy żywności przy wsparciu przedsiębiorców oraz producentów rolnych nie zgadzają się z podatkiem cukrowym w obecnej zaproponowanej formule. Wystosowali apel do premiera Morawieckiego.

czytaj więcej

Zwolnienie z podatku od nieruchomości. Dla kogo i kiedy przysługuje?

Zwolnienie od podatku od nieruchomości. Dla kogo? Kiedy przysługuje i jakie regulacje obowiązują w tym zakresie? Na pytania szczegółowo odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

czytaj więcej

Na Broniszach inflacji nie widać. Szokująco tanie śliwki i kiepskie ceny jabłek dobijają sadowników

Na Rynku Hurtowym w Broniszach nie widać inflacji. Śliwki kosztują 75 gr/kg, a jabłka tyle samo co rok temu. Droższe są tylko te owoce, których brakuje przez pogodę. Niestety, koszty nawozów i prądu nie grają tu żadnej roli i nie przekładają się na cenę towaru. Po ile obecnie rolnicy sprzedają swoje owoce na Broniszach? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)