Żona ma otrzymać ziemię rolną w darowiźnie. Czy musi mieć oddzielny numer gospodarstwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żona ma otrzymać ziemię rolną w darowiźnie. Czy musi mieć oddzielny numer gospodarstwa?

01.08.2021autor: dr Aneta Suchoń

Jestem rolnikiem i prowadzę gospodarstwo rolne. Moja żona, która pracuje na etacie ma otrzymać w darowiźnie gospodarstwo i chce prowadzić je osobiście. Czy musi mieć oddzielny numer i czy może starać się o dotacje PROW?

Z artykułu dowiesz się

  • kto i kiedy otrzyma odrębny numer identyfikacyjny w ARiMR?
  • czy oboje małżonkowie mogą liczyć na "Premię dla młodych rolników"?

– Jestem rolnikiem i prowadzę gospodarstwo rolne. Moja żona, która pracuje obecnie na umowę o pracę w spółce prywatnej, ma otrzymać w darowiźnie gospodarstwo od swoich rodziców. Ma zamiar prowadzić je osobiście. Będzie to odrębne gospodarstwo rolne od mojego, położone w innej części powiatu, o charakterze typowo nasiennym. Czy żona otrzyma odrębny numer identyfikacyjny w ARiMR i czy może starać się o premię dla młodego rolnika z PROW? – chciałby wiedzieć Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

r e k l a m a

Kto i kiedy otrzyma odrębny numer identyfikacyjny w ARiMR?

Ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, (…) wskazuje w art. 12, że w przypadku małżonków oraz podmiotów będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego nadaje się:

  • jeden numer identyfikacyjny temu z małżonków lub współposiadaczy, co do którego współmałżonek lub współposiadacz wyrazili pisemną zgodę,
  • odrębny numer identyfikacyjny od numeru, jeżeli wnioskodawca jest producentem rolnym i prowadzi samodzielnie odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą.

Wnioskodawcę wpisuje się do ewidencji producentów i nadaje mu się odrębny numer identyfikacyjny.

Z uzyskaniem odrębnego numeru identyfikacyjnego w ARiMR nie powinno być zatem problemu. Należy udowodnić, że żona będzie prowadzić odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą.

Czy oboje małżonkowie mogą liczyć na "Premię dla młodych rolników"?

Paragraf 11 rozporządzenia z 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na „Premie dla młodych rolników” w ramach PROW 2014–2020 wskazuje, że w przypadku gdy o pomoc ubiegają się oboje małżonkowie i oboje spełniają warunki jej przyznania, pomoc przyznaje się tylko jednemu z nich, co do którego współmałżonek wyraził pisemną zgodę.

Pomoc może być przyznana osobie fizycznej, w przypadku gdy:

  • jej małżonek, zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i przed jego zawarciem, w okresie poprzedzającym 24 miesiące przed dniem złożenia przez nią wnio­s-
  • ku o przyznanie pomocy nie rozpoczął prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie oraz w stosunku do małżonka przed dniem, w którym stał się on właścicielem lub wszedł w posiadanie gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha,
  • małżonkowi zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i przed jego zawarciem, niezależnie od rodzaju małżeńskiego ustroju majątkowego, nie przyznano premii dla młodych rolników z PROW 2014–2020 albo ją przyznano z PROW 2007–2013, chyba że pomoc została przyznana, lecz nie została wypłacona, z powodu np. rezygnacji z przyznanej pomocy.

Jeżeli chodzi o premię dla młodego rolnika dla małżonka producenta rolnego, od wielu lat odnotować należy dyskusje w tym zakresie. Dlatego najlepiej uzyskać informacje w oddziale regionalnym ARiMR.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Monika Kopaczel-Radziulewicz

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Premier Morawiecki: pracujemy nad powszechnym programem ubezpieczeń rolnych

- Pracujemy nad powszechnym programem ubezpieczeń rolnych - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

czytaj więcej

Ostatni dzień na złożenie wniosków – premia dla młodego rolnika, restrukturyzacja gospodarstw, pomoc klęskowa i pomoc dla pszczelarzy

30 czerwca to ostatni dzień na złożenie wniosków o premię dla młodych rolników, wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw, pomoc klęskową oraz pomoc dla pszczelarzy. Masz jeszcze szansę na złożenie dokumentów!

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Premia dla młodego rolnika i restrukturyzacja gospodarstw: wydłużenie terminu składania wniosków

ARiMR wydłużyła termin przyjmowania wniosków na Premię dla młodego rolnika oraz na restrukturyzację małych gospodarstw. Zobacz, do kiedy masz czas na złożenie dokumentów! 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)