Zerowy VAT na żywność – czy rolnicy VAT-owcy stracą na tym czy nie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zerowy VAT na żywność – czy rolnicy VAT-owcy stracą na tym czy nie?

01.02.2022autor: Magdalena Szymańska

Jak wynika z informacji przekazanej przez resort rolnictwa, rolnicy, którzy rozliczają VAT na zasadach ogólnych, nie powinni stracić na obniżce VAT tyle, ile się obawiają. Ale czy na pewno?

Zerowy VAT na żywnośc wszedł w życie

Uchwalona przez Sejm 13 stycznia 2022 roku ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, przewidująca obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku, zakłada także obniżkę VAT do 0% na żywność objętą obecnie stawką VAT na poziomie 5%. Zerowa stawka VAT na żywność obejmie więc towary wymienione w poz. 1–18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT. Będą to m.in.: zboża, nasiona i owoce roślin oleistych, rośliny przemysłowe lub lecznicze oraz słoma i pasze przeznaczone wyłącznie do spożycia przez ludzi. Zerowa stawka VAT obejmie też produkty mleczarskie, jaja ptasie, miód naturalny, jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone.

W opinii resortu rolnictwa, przy sprzedaży przez rolników rozliczających się z VAT na zasadach ogólnych w okresie od 1 lutego do 31 lipca br. od wymienionych powyżej sprzedawanych produktów rolnych będzie obowiązywała stawka VAT 0%.

r e k l a m a

Żywy inwentarz nie został objęty VAT-em 0 proc.

Warto jednak zauważyć, iż wśród wymienionych towarów nie znalazły się żywe zwierzęta. Problematyczna jest też kwestia mleka, ponieważ trudno do produktów mleczarskich zaliczyć mleko surowe. Podobnie może być też ze zbożem, bo przecież może być też ono sprzedawane na cele paszowe.

Bez względu na zaproponowane obniżki VAT rolnicy ryczałtowi będą jak dotychczas otrzymywać należności za sprzedane produkty wraz ze zryczałtowanym zwrotem podatku wynoszącym 7%.

Nawozy i inne rónież z obnizonym VAT-em

Przypomnijmy, iż od lutego do lipca zerowy VAT będzie obowiązywał na takie środki produkcji dla rolnictwa, jak nawozy, środki ochrony roślin, ziemia ogrodnicza środki poprawiające właściwości gleb, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw (z wyłączeniem mineralnych). Zerowym VAT objęty będzie też gaz ziemny (gazowy i skroplony). Z kolei do 8 z 23% spadnie VAT na olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG. Natomiast VAT na energię elektryczną i energię cieplną spadnie do 5%.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Świerszcz dopuszczony do sprzedaży jako pokarm dla ludzi i pasza dla zwierząt

11 lutego 2022 roku wykaz żywności dopuszczonej do obrotu na terenie UE powiększył się o nową pozycję… świerszcza domowego. To kolejny gatunek owada, który będzie sprzedawany jako nowa żywność.

czytaj więcej

Czy dzięki obniżce VAT jest taniej?

Razem z rolnikami sprawdzamy, czy rzeczywiści obniżka stawek VAT działa i ceny nawozów, pestycydów czy paliw spadły czy może jednak poszły w górę?

czytaj więcej

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci rolników w lutym 2022

Od 1 do 27 lutego można skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego z KRUS dla dzieci rolników. Kto może ubiegać się o dodatkowe wsparcie pieniężne? Na jakich warunkach można go otrzymać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)