Świerszcz dopuszczony do sprzedaży jako pokarm dla ludzi i pasza dla zwierząt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Świerszcz dopuszczony do sprzedaży jako pokarm dla ludzi i pasza dla zwierząt

20.02.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

11 lutego 2022 roku wykaz żywności dopuszczonej do obrotu na terenie UE powiększył się o nową pozycję… świerszcza domowego. To kolejny gatunek owada, który będzie sprzedawany jako nowa żywność.

W diecie ludzi na kilku kontynentach owady znajdują się od pokoleń

Rok temu po raz pierwszy na terenie wspólnoty europejskiej dopuszczono do powszechnej produkcji owadów, a dokładniej larw mącznika młynarka (Tenebrio molitor), jako produktu spożywczego. Jest to nowością w państwach wspólnoty, choć w Azji, Ameryce Południowej albo Afryce jest praktykowane od pokoleń.

Dopuszczanie nowych źródeł żywności ma związek m.in. z rosnącą liczbą ludności, ograniczeniem produkcji rolnej i poszukiwaniem nowych źródeł pożywienia. Innowacyjna żywność jako alternatywa do żywności produkowanej tradycyjnie (czyli poprzez chów i hodowle zwierząt, takich jak trzoda chlewna czy bydło), ma być tańsza i bardziej ekologiczna. Rynek nowej żywności rozwija się, a Europejski Zarząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zatwierdza kolejne i nietypowe produkty na rynek spożywczy.

Owady, spożywane w całości lub w postaci sproszkowanej, są bogatą w białko przekąską lub składnikiem innych pokarmów. Będą mogły zostać użyte jako składnik ciasteczek, makaronów, dań z roślin strączkowych czy batonów energetycznych.

r e k l a m a

Do larw mącznika młynarka i szarańczy dołączył świerszcz jako żywnośc

Oprócz larw mącznika, których smak niektórzy porównują do orzechów, a zapach do aromatu zbóż, na liście nowej żywności znajduje się np. hodowla komórek jabłoni, białko fasoli mung albo szarańcza wędrowna (Locusta migratoria). Teraz na tej liście znalazł się świerszcz domowy (Acheta domesticus).

Świerszcz domowy będzie mógł być sprzedawany jako źródło białka i paszy w całości - mrożony lub suszony albo sproszkowany. Jest to trzeci gatunek owad, który został pomyślnie dopuszczony do spożycia i podąża za poprzednimi zezwoleniami wydanymi w lipcu zeszłego roku dla suszonych larw mącznika młynarka, a w listopadzie dla szarańczy wędrownej.

Na jakich zasadach EFSA dopuszcza nową żywność?

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) uznała ​​owady za pożywne i zdrowe źródło pożywienia o wysokiej zawartości tłuszczu, białka, witamin, błonnika i minerałów. Tym bardziej, że stanowią one znaczną część codziennej diety setek milionów ludzi na całym świecie.

Komisja Europejska umożliwia dopuszczenie nowych produktów do obrotu, jeżeli są one zgodne z oświadczeniami FAO i odpowiednio oznakowane, np. informują o możliwych reakcjach alergicznych. Owady, uznane jako nowa żywność w kontekście strategii „od pola do stołu”, są również określane jako alternatywne źródło białka, które może ułatwić przejście na bardziej zrównoważony system żywnościowy.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zerowy VAT na żywność – czy rolnicy VAT-owcy stracą na tym czy nie?

Jak wynika z informacji przekazanej przez resort rolnictwa, rolnicy, którzy rozliczają VAT na zasadach ogólnych, nie powinni stracić na obniżce VAT tyle, ile się obawiają. Ale czy na pewno?

czytaj więcej

Mały rolnik i jego króliki

Ten mały "gospodarz" ma na imię Filip i jest już totalnie zarażony miłością do zwierząt.

czytaj więcej

Farming Simlutor 23. Kiedy premiera? Jaka cena? Jakie maszyny?

Farming Simulator 23 to jedna z najnowszych odsłon popularnej serii gier symulacyjnych, której celem jest rozwijanie i zarządzanie własną farmą. Tym razem produkcja trafiła również na konsolę Nintendo Switch, co z pewnością ucieszy fanów, którzy chcieliby wcielić się w rolnicze życie również w podróży.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)