Zakupiony ciągnik ma wadę silnika. Czy rolnik może żądać naprawy w ramach gwarancji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zakupiony ciągnik ma wadę silnika. Czy rolnik może żądać naprawy w ramach gwarancji

16.03.2021autor: Michał Czubak

Przed miesiącem kupiłem ciąg­nik, który ma wadę silnika. Jego wymontowanie to duży koszt. Czy w ramach gwarancji sprzedawca może przyjechać do gospodarstwa rolnego i naprawić ciągnik? Jak liczy się termin gwarancji po naprawie wady istotnej ciągnika?

Z artykułu dowiesz się

  • na kim spoczywa obowiązek dostarczenia towaru na gwarancji?
  • jakie obowiązki ciążą na gwarancie?
  • jak biegnie termin gwarancji po naprawie towaru?



Na kim spoczywa obowiązek dostarczenia towaru na gwarancji?

Według art. 580 k.c. § 1, kto wykonuje uprawnienia wynikające z gwarancji, powinien dostarczyć rzecz na koszt gwaranta do miejsca wskazanego w gwarancji lub do miejsca, w którym rzecz została wydana przy udzieleniu gwarancji. Chyba że z okoliczności wynika, iż wada powinna być usunięta w miejscu, w którym rzecz znajdowała się w chwili jej ujawnienia.

r e k l a m a

Jakie obowiązki ciążą na gwarancie?

W świetle § 2 gwarant jest obowiązany wykonać swoje obowiązki w terminie określonym w treści oświadczenia gwarancyjnego, a gdy go nie określono – niezwłocznie, ale nie później niż w terminie czternastu dni. Termin ten liczy się od dnia dostarczenia rzeczy przez uprawnionego z gwarancji. Powinien też dostarczyć mu rzecz na swój koszt do miejsca wskazanego w § 1. Niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy w czasie od wydania jej gwarantowi do jej odebrania przez uprawnionego z gwarancji ponosi gwarant.

Jak biegnie termin gwarancji po naprawie towaru?

Z kolei art. 581 Kodeksu cywilnego wskazuje, że jeżeli w wykonaniu swoich obowiązków gwarant dostarczył uprawnionemu z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej rzecz wolną od wad albo dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia naprawionego przedmiotu. Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, powyższy przepis stosuje się odpowiednio do części wymienionej.

Według § 2 art. 581 k.c., w innych wypadkach termin gwarancji ulega przedłużeniu o czas, w ciągu którego wskutek wady rzeczy objętej gwarancją uprawniony z gwarancji nie mógł z niej korzystać.

Sąd Najwyższy – Izba Cywilna w wyroku z dnia 9 marca 1973 r. (sygn. akt: I CZ 19/73) orzekł, że ocena, czy naprawa rzeczy w rozumieniu art. 581 k.c. jest istotna, czy też drobna, zależy od nakładu pracy niezbędnego do usunięcia wady, a ponadto od rodzaju wady, czyli zwłaszcza od wpływu tej wady na użyteczność całej rzeczy. Naprawa więc może być oceniona jako istotna w razie nagromadzenia się drobnych napraw, ale również w przypadku, gdy nakład pracy niezbędny do usunięcia wady nie jest duży, jednakże bez usunięcia tej wady użyteczność rzeczy jako całości byłaby zmniejszona.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zakup używanego ciągnika – jak nie dać się oszukać?

Planujesz kupić traktor z rynku wtórnego? Udając się na weryfikację maszyny zabierz ze sobą doświadczonego mechanika, który pomoże sprawdzić stan maszyny i wyłapie przynajmniej część ewentualnych wad pojazdu. Na co zwrócić uwagę oglądając traktor wystawiony na sprzedaż?

czytaj więcej

Nowe ciągniki John Deere serii 9R – niemal 700 KM mocy [FOTO]

Seria 9R ciągników John Deere wprowadzona na nowy rok ma być jeszcze bardziej inteligentne. Na dodatek ciągniki te mają silniki znane z.. kombajnów. Najmocniejsze modele, czyli John Deere 9R 640 i 9RX 640 mają moc aż 691 KM.

czytaj więcej

Ustawa o przewadze kontraktowej z dużymi wadami

Aż pięć z siedemnastu czynów, które są zdefiniowane jako wykorzystywanie przewagi kontraktowej obarczone są pewną, dość istotną z punktu praktyki wadą – tak Marcin Knapek, radca prawny i partner zarządzający w Kancelarii KPN Business & Legal Strategic Consulting ocenia nowelizację ustawy o przewadze kontraktowej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)