Ważne dla rolników – gdzie Polacy kupują żywność ekologiczną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ważne dla rolników – gdzie Polacy kupują żywność ekologiczną?

24.01.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Polacy coraz częściej sięgają po żywność ekologiczną. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego przeprowadziła analizy dotyczące tego, gdzie Polacy nabywają produkty eko. Tą wiedzę mogą wykorzystać rolnicy, którzy chcą sprzedawać żywność z własnego gospodarstwa.

Wiedza o żywności ekologicznej Polacy czerpią z Internetu

To w Internecie Polacy najczęściej poszukują informacji i opinii na temat produktów żywnościowych oraz gdzie je nabywać. Mimo to, zakupy najczęściej odbywają się bezpośrednio, ponieważ przed zakupem towar musi być obejrzany.

r e k l a m a
W powszechnej opinii wyrażenie typu bio-, eko- czy organic food oznaczają to samo i są stosowane zamiennie jako synonimy. Jednak w rzeczywistości pojęcia te niekoniecznie jednoznacznie oznaczają wszystkie wyroby ekologiczne, zwłaszcza na etapie ich produkcji i wpływu na środowisko. Warto zatem nieco pochylić się nad tymi kwestiami, aby czerpać w pełni z produktów korzystnych dla zdrowia.

Gdzie najczęściej Polacy kupują żywność ekologiczną?

Jak wynika z analiz SGGW, zakupy bio produktów odbywają się średnio raz w miesiącu, ale ich asortyment nadal jest wciąż ograniczony. Mimo rozrastającej się oferty w sektorze zdrowych artykułów spożywczych, zakupów tego typu drogą online dokonuje jedynie 4% badanych.

Najwięcej, bo ponad 50% konsumentów udaje się na bazar lub targ i tam dokonuje zakupu, 45% badanych trafia również do dyskontów, a 42 % do sklepów specjalistycznych (np. piekarni.). Aby nabyć eko-jedzenie zainteresowani wybierają się także do sklepów osiedlowych, gospodarstw ekologicznych lub zakupują je bezpośrednio do rolnika.  Na końcu tej listy znajdują się super- i hipermarkety.

UE chce, aby do 2030 roku co najmniej 1/4 upraw zajmowało rolnictwo ekologiczne

Sektor eko-żywności będzie się stale rozwijał. W Polsce też jest to zauważalne. Polscy konsumenci stają się coraz bardziej świadomi, odpowiedzialni i gotowi zapłacić więcej za produkt zgodny z regułami ekologicznymi.

Komisja Europejska założyła ze aż 25% upraw na obszarze UE do roku 2030 ma spełniać standardy rolnictwa ekologicznego. Zatem część rolników będzie podążać w kierunku zmian produkcji rolnej na gospodarstwo ekologiczne.
Nie tylko gospodarzy, ale także polskich konsumentów czeka dość długa droga, aby w dezinformacyjnym bałaganie na temat rolnictwa ekologicznego i żywności z nim związanej, znaleźć rzetelne informacje o zdrowej żywności czy sposobach odróżniania jej od siebie.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W tym roku Godzina dla Ziemi ma zwrócić uwagę na problemy Bałtyku

Rusza ogólnoświatowa akcja "Godzina dla Ziemi" WWF. W tym roku finał akcji odbędzie się w sobotę 27 marca o godz. 20.30, kiedy to miliony ludzi na całym świecie dla symboliki wydarzenia zgasi światło. Tegoroczna akcja poświęcona jest Bałtykowi.

czytaj więcej

30 tys. dolarów za innowacje w rolnictwie i produkcji żywności. Kto może zdobyć pieniądze?

Rozpoczęła się II edycja konkursu  „Innowacje dla zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności”, którego organizatorami są FAO i rząd Szwajcarii. W konkursie można wygrać dwie nagrody po 30 tys. dolarów każda. Za co można otrzymać taka nagrodę?

czytaj więcej

Czy UE zakaże używania nazw jogurt i ser dla produktów wege?

Wege serek czy jogurt znikną z półek sklepowych? UE ma wkrótce zdecydować czy tak się stanie. Instytucje unijne mają podjąć decyzje czy produkty roślinne mogą wykorzystywać nazwy tradycyjnie związane z produktami mlecznymi czy jednak nie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)