30 tys. dolarów za innowacje w rolnictwie i produkcji żywności. Kto może zdobyć pieniądze?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

30 tys. dolarów za innowacje w rolnictwie i produkcji żywności. Kto może zdobyć pieniądze?

01.02.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Rozpoczęła się II edycja konkursu  „Innowacje dla zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności”, którego organizatorami są FAO i rząd Szwajcarii. W konkursie można wygrać dwie nagrody po 30 tys. dolarów każda. Za co można otrzymać taka nagrodę?

Zrównoważone systemy żywnościowe – czym są?

Środowisko, ludzie, instytucje oraz procesy produkcji i przetwarzania żywności, która trafia potem do konsumentów są składowymi systemów żywności. Kluczową rolę w ich funkcjonowaniu pełni współpraca, która napędza innowacje, a te sprawiają, że łańcuchy żywnościowe stają się bardziej zrównoważone. Nie jest to możliwe kiedy działa się oddzielnie.

r e k l a m a

„Innowacje dla zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności” – co to za konkurs? Jaka idea mu przyświeca?

Innowacje i doskonalenie procesów produkcyjnych,  mechanizmów przetwórczych, zmian w handlu i konsumpcji żywności przekładają się na budowanie zrównoważonych i wytrzymałych procesów żywnościowych. Drobni rolnicy nie powinni się tego obawiać, tylko iść w kierunku doskonalenia praktyk uprawy żywności przy wykorzystaniu technologii cyfrowych, przez co zmniejsza się dysproporcja między krajami rozwiniętymi, a rozwijającymi się.

Dlatego w 2018 r. rząd federalny Szwajcarii i Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ufundowały międzynarodową nagrodą za innowacyjność dla zrównoważonej żywności i rolnictwa (International Innovation Award for Sustainable Food and Agriculture).

Wyróżnienie to jest uznaniem za innowacje cyfrowe i nowe lub istniejące produkty lub praktyki, doprowadzające do większej skuteczności, konkurencyjności i odporności w zakresie swojego działania. Nagradzane są nowatorskie działania już wdrożone i zatwierdzone.

Wszystkie innowacje muszą dotyczyć wyłącznie rolnictwa.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Konkurs „Innowacje dla zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności” jest przeznaczony dla osób fizycznych, prywatnych firm i instytucji, które w zakresie stosowanych innowacji wykazały się skutecznością, która miała na celu wzmocnienie i promowanie zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności, wykorzystując do tego nowatorskie narzędzia, produkty lub usługi.

Od kandydatów wymaga się wykazania głównej roli ich innowacji, która przysłuży się przekształcaniu systemów żywnościowych poprzez zrównoważone rolnictwo i produkcję żywności. Ma mieć ona także wpływ na poprawę bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia dla wszystkich, szczególnie w obliczu zwiększonych wyzwań środowiskowych.

Jak duża jest nagroda i w jakich kategoriach?

  • Kategoria A– nagradza dokonania w zakresie cyfryzacji i innowacji związanych z zrównoważonymi systemami żywnościowymi. Do wygrania 30 000 dolarów.
  • Kategoria B – wyróżnia innowację, która wzmacnia pozycję młodzieży (poniżej 35 roku życia) w zrównoważonych systemach żywnościowych. Do wygrania 30 000 dolarów
 
Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń mija 19 marca 2021 roku.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy rolnik dostanie zwrot podatku PCC w ramach nowego limitu de minimis?

W ubiegłym roku kupiłem grunty rolne i musiałem zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, ponieważ krajowy limit pomocy de minimis w rolnictwie został wyczerpany. Czy mogą teraz ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku? Czy można skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych w ramach pomocy de minimis w rolnictwie, w sytuacji gdy cała kwota podatku spowoduje przekroczenie limitu dla gospodarstwa?

czytaj więcej

450 tys. złotych na pszczelarstwo. Kto i na co dostanie dotację?

Zwrot nawet 80% kosztów kwalifikowanych i nawet do 60 tys. złotych dotacji dla jednego podmiotu można uzyskać w ramach konkursu "Małopolska pszczoła". Pieniądze można wydać m.in. na wysiew lub nasadzenia roślin miododajnych. Kto i na co może przeznaczyć dotacje?

czytaj więcej

Konkurs „Mleczne cuda” rozstrzygnięty! Kto zwyciężył?

Konkurs na potrawę z produktem mlecznym rozwiązany! Zobaczcie, do kogo powędrują roboty kuchenne i cenne publikacje. Jedno jest pewne – wiecie, jak i gdzie szukać, a wasza kulinarna inwencja będzie teraz inspirować innych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)