W jakiej odległości od sąsiada można postawić zbiornik na odchody zwierzęce?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jakiej odległości od sąsiada można postawić zbiornik na odchody zwierzęce?

10.05.2022autor: Magdalena Szymańska

Wśród aktów prawnych oczekujących w kolejce do nowelizacji jest projekt rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie. Główne zmiany związane są ze wzrostem zainteresowania budową biogazowni rolniczych. Oprócz zamkniętych zbiorników na płynne odchody zwierzęce wprowadzono kategorie otwartych zbiorników na płynne odchody zwierzęce. W jakich odległościach od budynków mieszkalnych oraz sąsiadów można stawić takie zbiorniki?

Zbiorniki zamknięte - jakie są ograniczenia?

Zamknięte zbiorniki na płynne odchody zwierzęce oraz zamknięte zbiorniki na płynne produkty powstałe w wyniku procesu fermentacji towarzyszącej produkcji biogazu rolniczego, mierzone od pokryw i wylotów wentylacyjnych, mogą być stawiane w odległości co najmniej 10 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich, jednak nie bliżej niż 15 m od otworów okiennych i drzwiowych w tych pomieszczeniach. Jeśli zbiorniki miałyby sąsiadować z budynkiem, w którym przetwarza się artykuły rolne, można je postawić w odległości minimum 15 m. W przypadku gdy w pobliżu planowanej budowy znajdują się silosy na kiszonkę, magazyny pasz i ziarna oraz silosy na zboża i pasze, trzeba zachować od nich pięciometrowy odstęp. W stosunku natomiast do sąsiedniej działki dopuszcza się odległość zaledwie 4 m.

r e k l a m a

Zbiorniki otwarte - jakie są ograniczenia?

Z kolei otwarte zbiorniki na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej, otwarte zbiorniki na płynne odchody zwierzęce oraz płyty do składowania obornika nie powinny stać bliżej niż 25 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich, jednak nie bliżej niż 30 m od otworów okiennych i drzwiowych w tych pomieszczeniach. Od budynków, w których przetwarza się artykuły rolne, trzeba zachować odległość 50 m, a od magazynów pasz i ziarna oraz silosów na kiszonki – 10 m. Silosy na zboże i pasze mogą stać nie bliżej niż 5 m, a od takich zbiorników do granicy sąsiedniej działki powinno być nie mniej niż 4 m.

Zamknięte zbiorniki na płynne odchody zwierzęce oraz zbiorniki na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej, a także płyty do składowania obornika można postawić bliżej lub na granicy działek tylko wtedy, jeśli będą przylegać do tego samego rodzaju budowli rolniczych na działce sąsiedniej.

Co ze zbiornikami na biogaz?

Biogazownia to nie tylko zbiorniki na odchody i poferment, ale przede wszystkim komory fermentacyjne i zbiorniki na biogaz rolniczy. Nie wolno ich budować bliżej niż 20 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od budynków inwentarskich i wszelkich innych niepowiązanych technologicznie z biogazownią. Jeśli mają one sąsiadować z silosami na zboże i pasze, trzeba zachować dystans 15 m. Z kolei od granicy z sąsiednią działką musi być zachowana odległość 5 m.

Jakie obowiązują strefy bezpieczeństwa?

Ponadto wokół instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego ustala się strefy bezpieczeństwa – w zależności od łącznej pojemności komór fermentacyjnych i zbiorników biogazu rolniczego. Mierzy się je od zewnętrznych krawędzi skrajnych budowli i urządzeń budowlanych wchodzących w skład instalacji. W przypadku instalacji o pojemności:

do 350 m3 – strefa bezpieczeństwa wynosi co najmniej 3 m,

  • ponad 350 m3 do 700 m3 – co najmniej 5 m,

  • ponad 700 m3 – co najmniej 8 m.

    Strefa bezpieczeństwa powinna być oddzielona ogrodzeniem o wysokości co najmniej 1,5 m oraz oznakowana tablicami ostrzegawczymi: „Instalacja służąca do otrzymywania biogazu rolniczego. Zagrożenie wybuchem. Używanie ognia otwartego i palenie tytoniu zabronione”.

    Magdalena Szymańska
    fot. arch. red.

    autor Magdalena Szymańska

    Magdalena Szymańska

    Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

    Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

    przeczytaj inne artykuły tego autora
    r e k l a m a
    r e k l a m a

    Przeczytaj także

    Czy elektrownia fotowoltaiczna na 400 ha zabierze rolnikom pola? "Pieniądze to nie wszystko"

    Pastwiska dla bydła, pola uprawne zbóż czy rzepaku, pasma górskie na horyzoncie mogą zniknąć z krajobrazu gminy Marciszów (powiat kamiennogórski). Zamiast tego po horyzont mogą tam niedługo lśnić czernią i blaskiem w słońcu panele fotowoltaiczne.

    czytaj więcej

    Dotacje PROW: na co jeszcze będą pieniądze dla rolników?

    Dofinansowanie na stworzenie firmy na wsi, pieniądze na restrukturyzację małego gospodarstwa, dotacje na modernizacji gospodarstw rolnych czy premia dla młodych rolników - to dotacje z PROW o jakie w najbliższym czasie mogą ubiegać się rolnicy. Na jakich warunkach i kiedy można uzyskać wsparcie z ARiMR?

    czytaj więcej

    Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

    ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

    czytaj więcej

    Najważniejsze tematy

    r e k l a m a
    Pytania i regulaminy
    Kategorie
    Produkty Agrarsklep
    Przydatne linki
    Social Media

    Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

    Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)