W jakich sytuacjach nabycie gruntów rolnych jest nieważne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jakich sytuacjach nabycie gruntów rolnych jest nieważne?

11.02.2020autor: Michał Czubak

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego przewiduje również sankcje. Rolnik pyta czy takowe mu grożą w sytuacji, gdy nabywca nie prowadzi działalności rolniczej na gruntach nabytych, sprzeda ziemie i nie powiadomi KOWR.

Z artykułu dowiesz się

  • jakie przepisy obowiązują w tym zakresie
  • kiedy KOWR może wystąpić do sądu
  • kiedy transakcja jest nieważna
Mam pytanie o sankcje związane z niewypełnianiem postanowień ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Chodzi mi o sytuację, w której nabywca nie prowadzi działalności rolniczej na nabytych gruntach, sprzeda tę ziemię, nie zawiadamiając KOWR o prawie pierwokupu. Odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.
r e k l a m a

Kiedy transakcja jest nieważna?

Artykuł 9 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (u.k.u.r.) wskazuje, że nabycie własności nieruchomości rolnej, udziału we współwłasności nieruchomości rolnej, użytkowania wieczystego oraz nabycie akcji i udziałów w spółce prawa handlowego będącej właścicielem nieruchomości rolnej o powierzchni co najmniej 5 ha albo nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni co najmniej 5 ha dokonane niezgodnie z przepisami ustawy jest nieważne. W szczególności nieważne jest:

  • dokonanie czynności prawnej bez zawiadomienia uprawnionego do prawa pierwokupu,
  • zbycie albo oddanie w posiadanie nieruchomości rolnej bez zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,
  • nabycie nieruchomości rolnej w oparciu o nieprawdziwe oświadczenia albo fałszywe lub potwierdzające nieprawdę dokumenty.

KOWR stroną


Z powództwem o stwierdzenie nieważności czynności prawnej, oprócz osób mających w tym interes prawny, może wystąpić KOWR.

Dodatkowo u.k.u.r. wskazuje sytuacje, w których KOWR może wystąpić do sądu o nabycie własności nieruchomości za zapłatą ceny odpowiadającej jej wartości rynkowej określonej stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami. Ma takie prawo, gdy nabywca nieruchomości rolnej:
  • w okresie, o którym mowa w art. 2b ust. 1 (5 lat od nabycia gruntów):
    • – nie podjął lub zaprzestał prowadzenia gospodarstwa rolnego, a w przypadku osoby fizycznej – osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna,
    • – oddał w posiadanie nabytą nieruchomość rolną bez zgody KOWR,
    • – nie wykonuje zobowiązania, o którym mowa w art. 2a ust. 4 pkt 1 lit. B.

Nabywca nie wywiązuje się ze zobowiązań

Wymieniony wyżej przepis (art. 2a ust. 4 pkt 1 lit. B) uwzględnia kilka sytuacji.
  • Po pierwsze, jeśli do transakcji doszło dzięki zgodzie Dyrektora Generalnego KOWR i nabywca nieruchomości rolnej nie wykonuje zobowiązania do prowadzenia działalności rolniczej na kupionych gruntach.
  • Po drugie, gdy grunty były kupione przez osobę fizyczną zamierzającą utworzyć gospodarstwo rodzinne i ta osoba nie wypełnia zobowiązania do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości rolnej na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego.
Wymienia się także tutaj obowiązek rozpoczęcia albo niezrealizowania inwestycji w terminach wskazanych w art. 2a ust. 4 pkt 5 lit. b oraz c ustawy.


prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku a podatek dochodowy

Czy udział w nieruchomości może zostać zbyty? Jakie są zasady takiego działania i co można zrobić ze środkami w ten sposób pozyskanymi, aby nie płacić podatku dochodowego od osób fizycznych? Odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

czytaj więcej

Kto musi zadbać o stan melioracji, jeśli nie ma spółki wodnej?

Spółka wodna nie funkcjonuje, ale ktoś musi zająć się utrzymaniem i konserwacją urządzeń melioracji wodnych. Na kim w takiej sytuacji spoczywa ten obowiązek? Odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

czytaj więcej

Nosisz okulary? Zapytaj o dofinansowanie

Praca przy komputerze przez większość dnia wpływa negatywnie na wzrok. Pracodawca z kolei powinien pracownikowi zapewnić okulary korygujące. Jak starać się o dofinansowanie na ten cel? Odpowiada Alicja Moroz.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)