Nosisz okulary? Zapytaj o dofinansowanie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nosisz okulary? Zapytaj o dofinansowanie

03.02.2020autor: Michał Czubak

Praca przy komputerze przez większość dnia wpływa negatywnie na wzrok. Pracodawca z kolei powinien pracownikowi zapewnić okulary korygujące. Jak starać się o dofinansowanie na ten cel? Odpowiada Alicja Moroz.

Z artykułu dowiesz się

  • Komu przysługuje dofinansowanie na zakup okularów?
  • W jakiej wysokości jest to dofinansowanie?
  • Jakie obowiązki w tym zakresie ciążą na pracodawcy?
Syn pracuje w firmie informatycznej, gdzie spędza dużo czasu przy komputerze. Ma wadę wzroku, która, jak się okazało po wizycie u okulisty, pogorszyła się i jest potrzebna zmiana okularów. Czy należy mu się od pracodawcy zwrot części kosztów zakupu okularów? Jest zatrudniony na umowę o pracę, ale pracuje dopiero od 5 miesięcy - pyta Czytelniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
r e k l a m a

Dofinansowanie zakupu okularów. Dla kogo?

Syn powinien zwrócić się do pracodawcy o skierowanie go na kontrolne badania w celu ustalenia potrzeby zmiany okularów, gdyż tylko w tym trybie można uzyskać dofinansowanie ich zakupu. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, czyli badania wstępnego, okresowego lub kontrolnego, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Regulacja zawarta w przepisach

Kwestię tę reguluje § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Obowiązek wynikający z § 8 rozporządzenia dotyczy pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, tj. zatrudnionego u danego pracodawcy na cały etat. Okres zatrudnienia u danego pracodawcy nie ma w tym przypadku znaczenia.

Jaka wysokość dofinansowania się należy?

Przytoczony wyżej przepis jest bardzo ogólny, dlatego pracodawca w wewnętrznym akcie prawnym (np. regulaminie, zarządzeniu, decyzji itp.) powinien określić szczegółowe zasady przydziału okularów, w szczególności kwotę refundacji, okres ich używalności, a także ewentualnie termin, w jakim pracownik może się ubiegać o zwrot kosztów zakupionych przez siebie okularów. Przepisy nie regulują, jaka powinna być wysokość kwoty dofinansowania. Powinna pokrywać koszt szkieł i oprawek, które spełniają podstawowe standardy, oraz koszt robocizny. Pracodawca zwraca pieniądze po przedłożeniu przez pracownika zaświadczenia lekarskiego (wydanego w wyniku badania profilaktycznego) o konieczności stosowania okularów korygujących wzrok i dokumentu zakupu, np. Faktury.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy zwolnienie z kosztów sądowych oznacza też zwolnienie z kosztów procesowych?

Przegrałem z sąsiadem sprawę o naruszenie posiadania. Byłem zwolniony z kosztów sądowych, ale sąd nakazał mi zwrócić sąsiadowi jego wydatki na adwokata. Czy to zgodne z prawem? Czy zwolnienie z kosztów tego nie obejmuje?

czytaj więcej

Jak długo KRUS może żądać od rolnika uregulowania zaległych składek?

KRUS dochodzi ode mnie zapłaty zaległych składek za lata 2013 i 2014, które wcześniej rozłożył mi na raty. Nie byłem w stanie ich regularnie spłacać. Czy może to robić? Słyszałem, że po upływie 5 lat następuje przedawnienie.

czytaj więcej

Kto ma prawo do zachówku po śmierci rodzica?

Trzy lata temu zmarł mój tata, który w latach 80. przekazał mi gospodarstwo. Brat otrzymał w darowiźnie od rodziców pieniądze i samo­chód, a siostra działkę. Rodzeństwo domaga się jednak teraz ode mnie zachowku. Czy ma do tego prawo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)