UOKiK stawia zarzuty Biedronce – grozi jej kara do 6 mld zł
r e k l a m a
Partnerzy portalu

UOKiK stawia zarzuty Biedronce – grozi jej kara do 6 mld zł

25.05.2020autor: Paweł Mikos

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec właściciela sieci Biedronka dotyczące nieprawidłowości w oznaczaniu kraju pochodzenia owoców i warzyw. – Dla wielu osób to kluczowa informacja, która mogła przesądzić o zakupie danego produktu – uważa prezes UOKiK. To już trzecie postępowanie Urzędu wobec Biedronki.

Prezes UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko Biedronce

Postawiłem spółce Jeronimo Martins Polska [właściciel sieci Biedronka – przyp. red.] zarzut stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów poprzez wprowadzanie ich w błąd co do kraju pochodzenia owoców i warzyw. Dla wielu osób to kluczowa informacja, która mogła przesądzić o zakupie danego produktu. Konsumenci coraz częściej kierują się w swoich wyborach patriotyzmem gospodarczym i chętnie sięgają po produkty krajowe. Nieprawdziwe informacje w sklepach Biedronka mogły zniekształcić ich decyzje zakupowe – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

 

r e k l a m a

Nieprawidłowości dotyczą nawet 20% partii owoców i warzyw w Biedronce

Polskie prawo nakazuje sprzedawcy informowanie o kraju pochodzenia warzyw i owoców. Kontrole Inspekcji Handlowej, która jest częścią UOKiK wykazały, że w sklepach sieci Biedronka dość często dochodziło do nieprawidłowości.

Kontrola z IV kwartału 2019 r. wykazała nieprawidłowości w zakresie wprowadzania w błąd co do kraju pochodzenia warzyw i owoców w 49 sklepach sieci Biedronka.

– Z tego powodu zakwestionowali 132 partie owoców i warzyw spośród 644 skontrolowanych, czyli 20,4 proc. W przypadku produktów deklarowanych na wywieszkach jako polskie wprowadzenie w błąd miało miejsce w przypadku 64 partii (9,9 proc.) ­– podaje Urząd.

Z kolei w I kwartale Inspekcja Handlowa miała zastrzeżenia do 24 partii spośród 168 skontrolowanych (14,2 proc.) w 11 sklepach Biedronki, z tego w przypadku 19 partii (11,3 proc.) pochodzenie owoców lub warzyw niezgodnie z prawdą zadeklarowano jako polskie.

 

„Polskie” warzywa – marchew z Belgii czy ogórki z Ukrainy 

Inspektorzy w sklepach Biedronki sprawdzali przede wszystkim te warzywa i owoce, wobec których istniało największe ryzyko podania błędnego kraju, ponieważ rosną zarówno w Polsce, jak i w innych państwach, wśród nich były: ziemniaki, jabłka, cebula, kapusta, marchew.

Inspektorzy w czasie kontroli w  dyskontach Biedronki ustalili, że chociaż na wywieszce przy stoisku widniała informacja, że krajem pochodzenia danego produkt jest Polska, to w rzeczywistości było inaczej, i tak:

  • marchew pochodziła z Belgii i Holandii (sklepy w woj. śląskim),
  • ogórki szklarniowe wyrosły na Ukrainie (sklep w woj. lubelskim),
  • kapusta włoska przyjechała z Francji (sklep w woj. zachodniopomorskim).

Jeśli zarzuty zostaną potwierdzone, to Biedronka może zapłacić nawet 5,6 mld złotych kary

Wobec  Jeronimo Martins Polska obecnie UOKiK prowadzi dwa inne postępowania: 

  • dotyczące nieprawidłowego informowania konsumentów o cenach,
  • nieuczciwych praktyk wobec dostawców produktów spożywczych.

Jeśli zarzut wprowadzania konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia owoców i warzyw się potwierdzi, to prezes UOKiK możne na właściciela sieci sklepów Biedronka  nałożyć karę do 10 proc. rocznego obrotu. A że w 2019 roku sieć wypracowała sprzedaż na poziomie 12,6 mld euro, to wysokość kary może wynieść 5,86 mld złotych.

 

Biedronka wprowadza nowe zasady rozliczania się z dostawcami owoców i warzyw

W zeszłym tygodniu zarząd sieci Biedronka ogłosił, że od 1 czerwca chce wprowadzić nowe zasady rozliczeń dla producentów warzyw i owoców. Zmiana ma polegać na skróceniu terminu płatności do 21 dni.
Nowe reguły mają być stosowane wobec ponad 60 czołowych polskich producentów warzyw i owoców, których łączny – nie tylko z Biedronką – roczny obrót w 2019 r. nie przekroczył 100 mln złotych. 

– Chcemy im pomóc poprzez skrócenie terminów płatności, które pozwolą im utrzymać płynną i stabilną produkcję – deklarował Maciej Łukowski, członek zarządu i dyrektor działu zakupów w sieci Biedronka.

 

Paweł Mikos

Fot. Biedronka

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zamrażajmy polityczne spory, a odmrażajmy gospodarkę

Nadszedł czas obniżania temperatury politycznego sporu i odmrażania gospodarki. Bo załamanie gospodarcze wywołane koronawirusem jest jeszcze przed nami! – podkreślają redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego w swoim komentarzu.

czytaj więcej

Mimo kontroli UOKiK firmy wciąż nie płacą rolnikom – zaległości na ponad 0,5 MLD zł

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że po ostatnich kontrolach część dużych firm z branży spożywczej i handlowej uregulowała swoje zobowiązania wobec rolników i dostawców. Dzięki temu na konta rolników trafiło 400 mln złotych. Ale zadłużenie największych firm, w tym sieci handlowych, wobec rolników wciąż przekracza ponad pół miliarda złotych.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)