Unia kupuje coraz mniej wołowiny, za to rośnie eksport do Chin
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Unia kupuje coraz mniej wołowiny, za to rośnie eksport do Chin

18.09.2020autor: Magdalena Szymańska

W pierwszej połowie bieżącego roku na europejski rynek wewnętrzny trafiło o jedną piątą mniej wołowiny z krajów trzecich niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Według danych Komisji Europejskiej było to ponad 176 tys. ton (w przeliczeniu na wagę poubojową).

Unia notuje spadek importu. Jakie są tego przyczyny?

Do spadku importu przyczynił się nie tylko kryzys związany z pandemią koronawirusa, ale także spadek zakupów wołowiny z Wielkiej Brytanii (byłego członka UE), która wraz z Brazylią i Argentyną jest czołowym dostawcą wołowiny na unijny rynek. Od stycznia do maja br. Brytyjczycy sprzedali na unijny rynek o prawie 30% mniej wołowiny niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nie uwzględniając handlu z Wielką Brytanią, import wołowiny do 27 państw członkowskich ze wszystkich pozostałych krajów trzecich spadł w pierwszym półroczu 2020 roku o dobre 20 tys. ton, czyli o 14,5%, osiągając poziom 118,5 tys. ton.

Mniej aktywni na unijnym rynku byli też Brazylijczycy oraz Urugwajczycy, którzy sprzedali unijnym odbiorcom odpowiednio o ponad 17% oraz o prawie 25% mniej wołowiny. Brazylia część tego towaru wywoziła do Państwa Środka. Na unijny rynek trafiło też mniej wołowiny z Australii (spadek importu o 25%), która również zaopatrywała również na dużą skalę Chiny.

Z powodu przestojów w rzeźniach spowodowanych pandemią o ponad 12% zmniejszyły dostawy na unijny rynek Stany Zjednoczone. Spośród czołowych dostawców wołowiny na rynek Wspólnoty eksport zwiększyła jedynie Argentyna (o 6,0% do 37,2 tys. ton).

r e k l a m a

Miliardy Euro straty spowodowanej wyhamowaniem eksportu

Wraz ze spadkiem importu wyhamował też eksport, aczkolwiek spadek ten był zdecydowanie mniejszy, tj. o 7,7% do 52 tys. ton. Unia straciła na tym 116 mln euro. Decydujące znaczenie miały tutaj również straty w spadku obrotu z Wielką Brytanią, która nie tylko sprzedaje na teren Unii najwięcej wołowiny, lecz jest również największym jej rynkiem zbytu. Kraj ten kupił od stycznia do maja br. na unijnym rynku o jedną piątą mniej wołowiny niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najbardziej na spadku obrotu z Wielką Brytanią ucierpieli Irlandczycy i Francuzi.

Drugim najważniejszym odbiorcą unijnej wołowiny jest Hongkong. Sprzedaż do tego kraju pozostała na zbliżonym poziomie.

Problemy związane z handlem żywym bydłem

Ograniczenie handlu żywym bydłem podczas pandemii przyczyniło się do zmniejszenia eksportu do Algierii, Izraela i Libanu. Z kolei po uzyskaniu zgody na handel z Chinami przez kilku dostawców z UE mocno wzrosła sprzedaż wołowiny do Chin. W stosunku do pierwszej połowy ubiegłego roku unijni dostawcy dostarczyli na tamtejszy rynek o około 73% więcej wołowiny, tj. łącznie 12,7 tys. ton.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Polsko-ukraińskie negocjacje w sprawie eksportu mięsa

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z Igorem Petraszką, ministrem rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Ukrainy. Do rozmów doszło podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Ministrowie omówili stan współpracy dwustronnej w dziedzinie rolnictwa.

czytaj więcej

Nowy budżet UE – ile pieniędzy trafi na wieś i do rolników?

Rada Europejska ustaliła budżet unijny na lata 2021-2027. W Funduszu Odbudowy wydatki na rolnictwo zostały ścięte aż o połowę. Mniej pieniędzy na rolnictwa ma być też w ramach wieloletniej perspektywie finansowej. Na ile dotacji mogą liczyć polscy rolnicy? Na dodatek UE wyznacza limity na dopłaty bezpośrednie. Jakie będą?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)