Ubój bydła i leczenie zwierząt. Będą ważne zmiany w prawie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ubój bydła i leczenie zwierząt. Będą ważne zmiany w prawie

16.03.2022

Będą ważne zmiany w przepisach dotyczących uboju bydła w gospodarstwie i leczenia zwierząt. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Co z niego wynika?

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Poza tym, że nowe przepisy mają dostosować zadania Inspekcji Weterynaryjnej do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej, to wprowadzają też kilka istotnych zmian.

Ubój bydła w gospodarstwie do 12. miesiąca życia

Wśród najważniejszych poprawek resort rolnictwa wymienia umożliwienie dokonywania uboju w gospodarstwie bydła w wieku do 12. miesiąca życia, w ramach produkcji mięsa na użytek własny. Rozwiązanie to jest realizacją postulatów zgłaszanych przez rolników.

- To jest rozszerzenie zasad uboju gospodarskiego z wieku 6 miesięcy do 12 miesięcy. To na pewno jest krok w dobrym kierunku. Do tej pory ograniczeniem był wiek bydła do 6 miesięcy. Rozszerzenie tego o kolejne 6 miesięcy pozwoli rolnikowi uzyskać więcej mięsa na użytek własny. Dzięki temu rolnik będzie mógł ubić odsadka o wadze nawet 400 kg. Dotychczas rolnicy mogli we własnym gospodarstwie pozyskać jedynie cielęcinę, a teraz będą mogli pozyskać młodą wołowinę o zupełnie innych walorach kulinarnych – komentuje zmianę przepisów Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.

Elektroniczna książka leczenia zwierząt ułatwi nadzór nad zużyciem leków

Ponadto stworzona zostanie elektroniczna książka leczenia zwierząt. Zapewni ona dostępność – dla celów kontroli urzędowych – pełnej informacji dotyczącej stosowania produktów leczniczych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność.

- O elektroniczną książkę leczenia zwierząt sektor wołowiny apelował od dawna. Ułatwi ona przede wszystkim nadzór nad dystrybucją i zużyciem leków, które są stosowane, a także da możliwość szybkiej weryfikacji leczenia poszczególnych zwierząt. Za pomocą jednego kliknięcia będzie można sprawdzić historię leczenia każdego zwierzęcia. Poza tym historia leczenia będzie przypisana do zwierzęcia, a nie gospodarstwa, więc skorzysta z tego również nowy właściciel - sprawdzi, jaki jest stan zdrowotny zwierzęcia przed zakupem – dodaje Zarzecki.

Przywóz niezharmonizowanych produktów pochodzenia zwierzęcego

W projekcie nowelizacji uregulowano też kwestię dotyczącą przywozu niezharmonizowanych produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich. Resort rolnictwa będzie mógł określić w rozporządzeniu weterynaryjne wymagania przywozowe dla produktów pochodzenia zwierzęcego, jeżeli nie zostały one ustanowione w przepisach UE. Produkty pochodzenia zwierzęcego, dla których zostaną ustalone krajowe przepisy przywozowe, będą mogły być wprowadzane na rynek wyłącznie na terytorium Polski.                   

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca 2022 r.

oprac. dkol na podst. MRiRW
fot. Nuckowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Duńczycy oszczędzają na szczepionkach dla prosiąt, a zapłacą za to polscy rolnicy

Wysokie koszty produkcji trzody chlewnej przy niskich cenach sprzedaży prosiąt i żywca spowodowały, że wszyscy zaczęli oszczędzać. Nie tylko na paszach, lecz także na profilaktyce zdrowotnej. Również duńscy farmerzy ograniczyli szczepienia prosiąt, które trafiają do gospodarstw w Polsce.

czytaj więcej

Krowy sparaliżowały miasteczko w Niemczech. Jak do tego doszło?

Krowy przechadzające się po pastwisku to krowy szczęśliwe i spokojne. Jednak krowy szalejące nocą w miasteczku są w stanie niemal sparaliżować je na kilka godzin. Przekonali się o tym mieszkańcy Wilhelmshaven w niemieckiej Dolnej Saksonii. By opanować sytuację, potrzebna była interwencja służb.

czytaj więcej

Kolejny rekord cen bydła! Za byki już ok. 20 zł. Ile ubojnie płacą za żywiec wołowy?

Ceny skupu bydła nadal rosną i biją kolejne rekordy. Ile za byki, jałówki i krowy płacą obecnie zakłady mięsne i ubojnie w Polsce? Sprawdź w naszej cotygodniowej sondzie!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)