Tańsze kredyty obrotowe z dopłatą do oprocentowania i gwarancją FGR. Dla kogo?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tańsze kredyty obrotowe z dopłatą do oprocentowania i gwarancją FGR. Dla kogo?

26.08.2022autor: Magdalena Szymańska

Rolnicy i przetwórcy sektora rolno-spożywczego do końca 2022 r. mogą skorzystać z wyższych dopłat do oprocentowania kredytów obrotowych na bieżącą działalność objętych gwarancją Funduszu Gwarancji Rolnych, których udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

Komu przysługuje podniesiony procent oprocentowania?

Poziom dopłaty podniesiono z 2 do 5% oprocentowania kredytu w skali roku i przysługuje kredytobiorcom, którzy zawarli umowy po 1 lipca br. Dla wcześniej zawartych kredytów nadal obowiązuje stawka dopłat na poziomie 2%. Dopłata dotyczy kredytów obrotowych na utrzymanie płynności finansowej w związku z COVID-19. Są to kredyty obrotowe niepowiązane z inwestycją z PROW udzielane do 31 grudnia br. z przeznaczeniem na bieżące finansowanie działalności.

r e k l a m a

Dopłata i gwarancja z różnymi terminami

Dopłata obejmuje maksymalnie 12 miesięcy, licząc od daty uruchomienia kredytu objętego gwarancją FGR. Z kolei gwarancja BGK takiego kredytu obejmuje 39 miesięcy i jest udzielana na okres nie dłuższy niż okres kredytowania wydłużony o 3 miesiące. Warunkiem udzielenia kredytu obrotowego na bieżącą działalność z dopłatą jest skorzystanie z gwarancji BGK.

Objęcie gwarancją tego kredytu obrotowego, w tym kredytu w rachunku bieżącym, jest możliwe w przypadku udzielania nowego kredytu, odnowienia limitu kredytu na kolejny okres oraz podwyższenia limitu kredytu.

Oprócz wymienionego wyżej kredytu obrotowego na bieżącą działalność, do którego oprocentowania BGK dopłaca i jednocześnie go zabezpiecza, gwarancją z FGR może zostać objęty kredyt inwestycyjny oraz kredyt obrotowy powiązany z inwestycją w ramach PROW 2014–2020. Ten obrotowy powiązany z inwestycją z PROW może zostać zabezpieczony gwarancją tylko w sytuacji, gdy dotyczy działań: „Modernizacja gospodarstw rolnych” oraz „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” z PROW 2014–2020.

Gwarancją każdorazowo może być objęte do 80% kwoty kredytu. Od jej udzielenia nie jest naliczana prowizja. Maksymalna kwota gwarancji dla rolnika wynosi 5 mln zł, a dla przetwórcy – 10 mln zł.

Okres gwarancji w przypadku kredytów inwestycyjnych nie może być dłuższy niż 183 miesiące, natomiast kredytów obrotowych powiązanych z inwestycjami z PROW maksymalnie 51 miesięcy.

Jakich kredytów nie obejmuje okres gwarancyjny?

Ponadto gwarancją nie może być objęty kredyt:

  • na zakup udziałów/akcji (inwestycje kapitałowe),

  • na zakup wierzytelności,

  • na zakup, budowę lub modernizację budynków lub pomieszczeń mieszkalnych,

  • na zakup używanych maszyn lub urządzeń starszych niż 5 lat,

  • preferencyjny z dopłatą ARiMR,

  • kredyt obrotowy przeznaczony na spłatę zadłużenia z tytułu jakiegokolwiek kredytu zaciągniętego w banku kredytującym lub innym banku.

Jakie banki udzielają gwarancji FGR?

Gwarancja FGR dostępna jest w bankach kredytujących, które podpisały umowę z BGK. Są to:

Alior Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, mBank, SGB-Bank, Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy oraz Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

Magdalena Szymańska
fot. John Deere

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Preferencyjny kredyt na wznowienie produkcji? Pomoc dla poszkodowanych przez wichury

Z dniem 6 maja 2022 roku, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z prośbą o podjęcie działań mających na celu udzielenie pomocy rolnikom uprawiającym warzywa w niskich tunelach foliowych. Co możemy przeczytać w odpowiedzi?

czytaj więcej
Aktualności

Wakacje kredytowe nie dla rolników, rząd ma inne propozycje

  14 lipca 2022 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał przyjętą przez Sejm RP ustawę dotyczącą “wakacji kredytowych”, niestety, rządowa pomoc nie obejmuje wszystkich rolników, co potwierdziło ich początkowe obawy.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)