Tańsze kredyty obrotowe z dopłatą do oprocentowania i gwarancją FGR. Dla kogo?
Rolnicy i przetwórcy sektora rolno-spożywczego do końca 2022 r. mogą skorzystać z wyższych dopłat do oprocentowania kredytów obrotowych na bieżącą działalność objętych gwarancją Funduszu Gwarancji Rolnych, których udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.
Komu przysługuje podniesiony procent oprocentowania?
Poziom dopłaty podniesiono z 2 do 5% oprocentowania kredytu w skali roku i przysługuje kredytobiorcom, którzy zawarli umowy po 1 lipca br. Dla wcześniej zawartych kredytów nadal obowiązuje stawka dopłat na poziomie 2%. Dopłata dotyczy kredytów obrotowych na utrzymanie płynności finansowej w związku z COVID-19. Są to kredyty obrotowe niepowiązane z inwestycją z PROW udzielane do 31 grudnia br. z przeznaczeniem na bieżące finansowanie działalności.
Dopłata i gwarancja z różnymi terminami
Dopłata obejmuje maksymalnie 12 miesięcy, licząc od daty uruchomienia kredytu objętego gwarancją FGR. Z kolei gwarancja BGK takiego kredytu obejmuje 39 miesięcy i jest udzielana na okres nie dłuższy niż okres kredytowania wydłużony o 3 miesiące. Warunkiem udzielenia kredytu obrotowego na bieżącą działalność z dopłatą jest skorzystanie z gwarancji BGK.
Objęcie gwarancją tego kredytu obrotowego, w tym kredytu w rachunku bieżącym, jest możliwe w przypadku udzielania nowego kredytu, odnowienia limitu kredytu na kolejny okres oraz podwyższenia limitu kredytu.
Oprócz wymienionego wyżej kredytu obrotowego na bieżącą działalność, do którego oprocentowania BGK dopłaca i jednocześnie go zabezpiecza, gwarancją z FGR może zostać objęty kredyt inwestycyjny oraz kredyt obrotowy powiązany z inwestycją w ramach PROW 2014–2020. Ten obrotowy powiązany z inwestycją z PROW może zostać zabezpieczony gwarancją tylko w sytuacji, gdy dotyczy działań: „Modernizacja gospodarstw rolnych” oraz „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” z PROW 2014–2020.
Gwarancją każdorazowo może być objęte do 80% kwoty kredytu. Od jej udzielenia nie jest naliczana prowizja. Maksymalna kwota gwarancji dla rolnika wynosi 5 mln zł, a dla przetwórcy – 10 mln zł.
Okres gwarancji w przypadku kredytów inwestycyjnych nie może być dłuższy niż 183 miesiące, natomiast kredytów obrotowych powiązanych z inwestycjami z PROW maksymalnie 51 miesięcy.
Jakich kredytów nie obejmuje okres gwarancyjny?
Ponadto gwarancją nie może być objęty kredyt:
na zakup udziałów/akcji (inwestycje kapitałowe),
na zakup wierzytelności,
na zakup, budowę lub modernizację budynków lub pomieszczeń mieszkalnych,
na zakup używanych maszyn lub urządzeń starszych niż 5 lat,
preferencyjny z dopłatą ARiMR,
kredyt obrotowy przeznaczony na spłatę zadłużenia z tytułu jakiegokolwiek kredytu zaciągniętego w banku kredytującym lub innym banku.
Jakie banki udzielają gwarancji FGR?
Gwarancja FGR dostępna jest w bankach kredytujących, które podpisały umowę z BGK. Są to:
Alior Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, mBank, SGB-Bank, Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy oraz Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.
Magdalena Szymańska
fot. John Deere
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy