Stawki dopłat do materiału siewnego za 2022 rok niższe niż przed rokiem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stawki dopłat do materiału siewnego za 2022 rok niższe niż przed rokiem

08.01.2023autor: Paweł Mikos

W życie weszło rozporządzenie w sprawie stawek dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, w tym ekologicznym. Ma być na nie 75 mln zł. Mimo że ceny kwalifikatu wzrosły, to stawki dopłat są niższe niż przed rokiem. Jakie są stawki dopłat do materiału siewnego za 2022 rok?

75 mln złotych na dopłaty do materiału siewnego za 2022 rok

Rolnicy, którzy zakupili jesienią 2021 oraz wiosną 2022 materiał do siewu kategorii elitarny lub kwalifikowany mogli składać wnioski o dopłaty do ARiMR w okresie od 25 maja do 25 czerwca 2022 r. Z szacunków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że wnioski o dopłaty do materiału siewnego za 2022 rok złożyło niemal 65 tys. rolników.  

r e k l a m a

Jakie gatunki roślin są objęte dopłatami?

Dopłatami z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany obejmuje się materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:

  • zboża i mieszanki zbożowe: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • ziemniaki.

Jakie są stawki dopłat do materiału siewnego za 2022 rok

Zgodnie z prawem, stawki dopłat zostały oszacowane na podstawie średniej z wielkości wnioskowanej powierzchni dla poszczególnych grup roślin objętych dopłatami w poprzednich pięciu latach oraz kwoty 75 milionów złotych przewidzianej na ten cel w budżecie ARiMR na 2022 r.

Z rozporządzenie wynika, że wysokość stawek dopłat za 2022 rok do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany wynosi:

  • 65 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych;
  • 115 zł – w przypadku roślin strączkowych;
  • 350 zł – w przypadku ziemniaków.

Jest to mniej niż przed rokiem, gdyż dopłaty do materiału siewnego za 2021 rok wynosiły:

  • 74,76 zł/ha – w przypadku zbóż, mieszanek zbożowych i pastewnych;
  • 119,62 zł/ha – w przypadku roślin strączkowych;
  • 373,80 zł/ha – w przypadku ziemniaka.

Jakie są stawki dopłat do ekologicznego materiału siewnego

W 2022 roku po raz pierwszy przyznawano także dopłaty do zużytego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany wytworzonego metodami ekologicznymi. W tym przypadku stawki mają być o 20% wyższe niż w przypadku materiału "konwencjonalnego".

W rozporządzeniu określono, że stawka dopłaty do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych ekologicznym materiałem siewnym wynosi:

  • 78 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych
  • 138 zł – w przypadku roślin strączkowych;
  • 420 zł – w przypadku ziemniaków.

Z wyliczeń ARiMR i ministerstwa rolnictwa wynika, że ma dopłaty do ekologicznego materiału siewnego zostanie przeznaczone ok. 1,5 mln złotych.

Kacperczyk: dopłaty do materiału siewnego nie rekompensują wzrostu cen materiał siewny

W tym kontekście warto przypomnieć apel Stanisława Kacperczyka, prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ) do ministra rolnictwa z prośbę o interwencję w sprawie stawek dopłat do materiału siewnego. W swoim piśmie Stanisław Kacperczyk wskazywał, że problem wysokich cen dotyczy także materiału siewnego i dopłaty do ich zakupu w żaden sposób nie rekompensuje w znaczącym stopniu tego wydatku.

– W związku z tym duża część producentów staje przed wyborem – kupić droższy kwalifikat, tym samym gwarantując sobie lepsze plony, ale jednocześnie zrujnować budżet gospodarstwa, czy postawić na swój materiał siewny, ryzykując niepewnymi, a zazwyczaj niższymi zbiorami – argumentuje szef PZPRZ.

Związek wskazuje także na wyniki raportu NIK z 2018, z którego wynika, że Polska zajmuje ostatnie miejsce w UE pod względem udziału kwalifikowanego materiału siewnego w zasiewach zbóż. Zwiększenie dopłat do kwalifikatu mogłoby tę sytuację poprawić..

– Na realizację programu dopłat do materiału siewnego budżet państwa przeznaczy 75 mln zł. Naszym zdaniem tylko dla utrzymania podobnego poziomu wsparcia jak w latach poprzednich niezbędne jest zasadnicze zwiększenie tej kwoty, przynajmniej o 100% – apelował Stanisław Kacperczyk.

Jak widać, jego postulat nie został uwzględniony. Co więcej również w budżecie państwa na 2023 rok kwota na dopłaty do materiału siewnego nie zmieniła się i dalej wynosi 75 mln złotych.

Paweł Mikos
fot. Agro-Masz (zdjęcie ilustracyjne)

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny usług rolniczych na wiosnę 2023: ile za orkę, siew czy pakowanie ziarna w rękawy

Sprawdziliśmy kształtują się ceny usług rolniczych na tegoroczną wiosnę. Jakie są aktualne stawki za siew czy orkę? Ile kosztuje pakowanie ziarna w rękawy?

czytaj więcej

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze dla hodowców świń. Jakie limity i terminy w 2023 r.?

Już wiadomo, na jakich zasadach rolnicy hodujący świnie będą mogli ubiegać się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Jakie dokumenty będą musieli dołączyć do wniosku o zwrot akcyzy? Ile środków na „dopłaty do paliwa rolniczego” dla hodowców trzody przeznaczy rząd?

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie 2023: są zmiany ws. ugorowania, dywersyfikacji i zmianowania. Jakie?

Resort rolnictwa wprowadza kolejne modyfikacje w KPS. Zwalnia rolników z realizacji praktyk służących zmianowaniu oraz dywersyfikacji upraw na gruntach ornych. Co jeszcze się zmienia w przepisach dotyczących dopłat bezpośrednich?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)