Sprzedaż żywności na targowisku. Do jakiej kwoty bez podatku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sprzedaż żywności na targowisku. Do jakiej kwoty bez podatku?

19.05.2020autor: Michał Czubak

Mam pytanie o sprzedaż żywności na targowisku. Jakie muszę spełnić zasady i do jakiej kwoty nie muszę płacić podatku?

Z artykułu dowiesz się

  • jaka kwota jest zwolniona z opodatkowania?
  • komu wolno prowadzić taką sprzedaż?
  • jakie warunki muszą być spełnione?

Sprzedaży płodów rolnych na targowisku wliczana jest do przychodów

Według art. 20 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł uważa się również przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów.
r e k l a m a

Komu wolno prowadzić taką sprzedaż?

Przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie mogą się jednak odbywać przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów-zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze. Przepisy dopuszczają jednak skorzystanie z usługowego uboju zwierząt rzeźnych i obróbki poubojowej tych zwierząt, w tym rozbioru, podziału i klasyfikacji mięsa oraz usługi przemiału zbóż, wytłoczenia oleju lub soku. Produkty mogą być sprzedawane także podczas wystaw, festynów, targów i kiermaszów.

Sprzedaż produktów musi być ewidencjonowana

Ewidencja powinna być prowadzona za każdy dzień sprzedaży i zawierać co najmniej: numer kolejnego wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco od początku roku oraz ilość i rodzaj przetworzonych produktów.

Trzeba pilnować, aby ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowiła co najmniej 50% tego produktu, z wyłączeniem wody. Za produkt roślinny pochodzący z własnej uprawy uważa się również mąkę, kaszę, płatki, otręby, oleje i soki wytworzone z surowców pochodzących z własnej uprawy.

Jaka kwota przychodu z takiej działalności jest zwolniona od podatku dochodowego?

Według art. 21 ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 20 ust. 1c, do kwoty 40 tys. zł rocznie.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik nie dostał zapłaty za żywiec. Co ma zrobić?

Sprzedałem żywiec wołowy, za który otrzymałem zaliczkę. Pozostałą część pieniędzy miałem otrzymać w ciągu 14 dni. Po upływie tego okresu dzwoniłem do firmy, żeby dowiedzieć się, co z moją należnością. Zapewniano mnie, że pieniądze zostaną niezwłocznie przelane. Minęły już 3 miesiące, a ja nadal nie mam pieniędzy na koncie, nikt też nie odbiera już tam telefonów. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

czytaj więcej

Młody rolnik 2020 – jak wziąć 150 tys. złotych dotacji?

W maju ma ruszyć nabór wniosków na „Premię dla młodych rolników”. Do wzięcia jest 150 tys. zł. Warto przyjrzeć się warunkom, jakie należy spełnić – zarówno przed otrzymaniem premii, jak i po nim. Uczulamy rolników, by osobiście pilnowali wszystkich terminów, jakie wiążą się z tą pomocą. Trzeba też dobrze przemyśleć, co powinno znaleźć się w biznesplanie.

czytaj więcej

Soja - lista odmian zalecanych

Jeszcze kilka lat temu Krajowy Rejestr w zakresie odmian soi świecił prawie pustkami, a Listę Odmian Zalecanych soi tworzyło tylko woj. opolskie. Na chwilę obecną wszystkie województwa prowadzą doświadczenia z soją i rekomendują odmiany do uprawy. Na LOZ soi na 2020 r. znajdują się aż 24 odmiany (od bardzo wczesnych po bardzo późne), w tym 11 ze Wspólnotowego katalogu odmian roślin rolniczych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)