Spór o granice działek. Kto wyznacza geodetę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Spór o granice działek. Kto wyznacza geodetę?

12.07.2020autor: Michał Czubak

Mam z sąsiadem spór o przebieg granicy między naszymi działkami. Ostatnio sąsiad złożył do wójta wniosek o rozgraniczenie. Wskazał też geodetę, który ma je przeprowadzić. Boję się, że będzie on stronniczy.

Z artykułu dowiesz się

  • czy strony postępowania mogą wyznaczyć goedetę?
  • kto może ustalić prawidłowy przebieg rozgraniczenia?

Czy strony postępowania mogą wyznaczyć goedetę?

W świetle ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, strony postępowania rozgraniczeniowego nie są uprawnione do udziału w procedurze wyboru geodety. Zgodnie z art. 31 ust. 1 tej ustawy, czynności ustalania przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Oznacza to, że organ administracji samorządowej nie ma obowiązku dopuszczenia stron do udziału w procedurze wyboru geodety dokonującego czynności ustalenia przebiegu granic. Strony nie mogą też żądać od organu upoważnienia zaproponowanego przez nie geodety. Potwierdzają to liczne orzeczenia sądów administracyjnych, m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 20 lutego 2020 r. (sygn. akt: III SA/Lu 563/19), w którym sąd stwierdził, że obowiązek wskazania i upoważnienia geodety spoczywa na organie administracji samorządowej. Geodeta dokonujący ustalenia przebiegu granic w postępowaniu rozgraniczeniowym nie jest zatem podmiotem działającym na prywatne zlecenie stron tego postępowania.
r e k l a m a

Kto może ustalić prawidłowy przebieg rozgraniczenia?

Geodetą upoważnionym do ustalenia przebiegu granicy może być tylko osoba posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie rozgraniczania i podziałów nieruchomości oraz sporządzania dokumentacji do celów prawnych.

Jak wyłania się uprawnionego geodetę?

Uprawniony geodeta jest wyłaniany przez organ w drodze zapytania ofertowego. O złożonych ofertach (kwota wynagrodzenia, termin realizacji prac) informuje on strony pisemnie, umożliwiając im wypowiedzenie się. Jeżeli będzie Pan miał uzasadnione podejrzenia co do fachowości czy bezstronności wybranego geodety, może Pan je złożyć w tym momencie. O wydanym upoważnieniu dla geodety strony są również informowane pisemnie. Dokonany wybór konkretnego geodety podlega ogólnej kontroli sądu pod kątem jego prawidłowości, tj. dysponowania przez geodetę odpowiednimi uprawnieniami czy sposobu wyboru oferty. Może się zdarzyć, że organ wzywa stronę wnioskującą o przeprowadzenie rozgraniczenia do wskazania geodety. Należy to jednak traktować jako czynność wykonaną przez organ w ramach zapewnienia stronie możliwości czynnego udziału w postępowaniu administracyjnym – stosownie do art. 10 § 1 k.p.a.

Na stronach internetowych większości gmin we wskazówkach dotyczących wypełniania wniosku zawarta jest informacja, by nie wskazywać w nim geodety. Niektóre gminy dopuszczają wskazanie, ale uprzedzają, że w takim przypadku kosztami postępowania zostanie obciążony tylko wnioskodawca. Jeśli natomiast wskazania nie będzie, koszty zostaną rozłożone na strony postępowania.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto w świetle prawa odpowiada za wznowienie znaków granicznych?

W ubiegłym roku nastąpiło rozgraniczenie między moim gruntem i innymi. Ktoś usunął jednak postawione wtedy znaki graniczne. Podejrzewam, że zrobił to sąsiad, ale nie mam dowodów. Zgłosiłem nielegalne usunięcie znaków do starostwa, gdzie powiedziano mi, że należy przeprowadzić procedurę wznowienia znaków. Na czym to polega? Co będzie w przypadku sporu z sąsiadem?

czytaj więcej

Geodeci tak dzielili, że działkę rolnika zmniejszyli

Dariusz Strzykała prowadzi gospodarstwo rolne w gminie Dopiewo pod Poznaniem. Od kilku lat boryka się z urzędnikami, którzy tak wymierzyli działkę pod drogę powiatową, że jego skurczyła się nie tylko o wywłaszczony pas. Rolnik od 2016 roku kwestionuje podział, a nowa droga już nabiera kształtów.

czytaj więcej

Rolnik oskarżą urzędników i geodetę o utratę części ziemi

– Kiedyś chłop na zagrodzie był równy wojewodzie. A jak teraz urzędnicy traktują? Szkoda gadać – uważa Józef Kropiwiec ze wsi Dawidy w powiecie parczewskim. Na potwierdzenie tych słów przedstawia swoje problemy z działką wynikłe z przeprowadzenia modernizacji ewidencji gruntów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)