Restrukturyzacja małych gospodarstw 2019 – jak dostać dotację na nowych zasadach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Restrukturyzacja małych gospodarstw 2019 – jak dostać dotację na nowych zasadach?

03.06.2019autor: Paweł Mikos

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do końca czerwca przyjmuje wnioski na dotację na restrukturyzacja małych gospodarstw. Można uzyskać 60 tys. złotych dotacji. Czerwcowy nabór jednak różni się od tego z marca i z lat wcześniejszych. 

Restrukturyzacja małych gospodarstw po nowemu – bez KRUS, za to z dochodem

Od 31 maja 2019 roku ARiMR przyjmuje wnioski na Restrukturyzacja małych gospodarstw. Jest to już drugi nabór w tym roku, jednak tym razem jest on nowych zasadach. Jakich? 

Dla wielu rolników najważniejszą zmianą jest zniesienie wymogu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS przed złożeniem wniosku o dotację. Do tej pory należało być przez co najmniej 2 miesiące na KRUS oraz nie prowadzić działalności gospodarczej. Nowe regulacje pozwolą sięgnąć po wsparcie głównie przez tych z rolników, którzy łączą prowadzenie gospodarstwa z inną pracą zarobkową, np. „na etacie” lub prowadzą własną firmę. 

Z tego powodu wprowadzono jednak zupełnie nowe przepisy. Według nich dochody lub przychody wnioskodawcy osiągane z rolnictwa muszą wynosić co najmniej 25% wszystkich jego dochodów lub przychodów. 

 

r e k l a m a

Teraz nieco większe gospodarstwa mogą dostać dotację na restrukturyzacja małych gospodarstw

Co istotne, w nowym naborze został podniesiony próg wielkości ekonomicznej gospodarstwa, które może ubiegać się o wsparcie. Zamiast dotychczasowego limitu do 10 tys. euro, wprowadzono wielkość 13 tys. euro, co też może poszerzyć krąg rolników zainteresowanych dotacją na restrukturyzację. 

Pozostawiono jednak wymóg, że na skutek restrukturyzacji poprawi się konkurencyjności i rentowności gospodarstwa, a jego wielkość wzrośnie o co najmniej o 20% w stosunku do wielkości wyjściowej i wyniesie co najmniej 10 tys. euro. 

 

Restrukturyzacja małych gospodarstw – na co można przeznaczyć dotację? 

W czerwcowym naborze na restrukturyzację małych gospodarstw można otrzymać łącznie 60 tys. zł dotacji, z czego w I racie ARiMR wypłaci 48 tys. złotych. Pozostałą część, czyli 12 tys. zł, rolnik otrzyma po poprawnej realizacji biznesplanu. 

Całą kwotę dotacji należy przeznaczyć wyłącznie na działalność rolniczą lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie. Aż 80% całej dotacji należy wydać na środki trwałe m.in. na: zakup nowych maszyn rolniczych, urządzeń i wyposażenia oraz n  budowę, przebudowę lub remont budynków służących produkcji rolniczej. Z dotacji można również kupić grunty rolne,  stado podstawowe zwierząt lub założyć sad albo plantację roślin wieloletnich, poza energetycznymi.

Co najmniej 80% dotacji na restrukturyzację należy przeznaczyć na środki trwałe, np. na zakup gruntów rolnych lub maszyn rolniczych (fot. pixabay)
Co najmniej 80% dotacji na restrukturyzację należy przeznaczyć na środki trwałe, np. na zakup gruntów rolnych lub maszyn rolniczych (fot. pixabay) 

 

Restrukturyzacja małych gospodarstw – punktacja gwarantująca otrzymanie dotacji

O tym, kto otrzyma dotację restrukturyzację małych gospodarstw zdecyduje suma przyznawanych punktów za złożone wnioski. Należy uzyskać minimum 7 punktów, aby uzyskać wsparcie.
ARiMR w tym naborze będzie przyznawać punkty za:  

  • rodzaj planowanej produkcji – od 1 do 3 pkt; 
  • kompleksowość biznesplanu – od 0,25 do 7 pkt;
  • wpływ na realizację celów przekrojowych – od 1 do 10 pkt; 
  • wiek wnioskodawcy – tzw. młody rolnik dostanie 1 pkt; 
  • zmiana kierunku produkcji – 2 pkt;
  • podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik lub małżonek rolnika oraz nie prowadzenie działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy – 2 pkt; 
  • zaplanowanie uzyskania docelowej wielkość ekonomiczna gospodarstwa na poziomie: od 12 do 16 tys. euro – 2 pkt; od 16 do 20 tys. euro – 4 pkt, powyżej 20 tys. euro – 5 pkt. 

 

Gdzie i do kiedy można składać wnioski na restrukturyzacja małych gospodarstw?

Wnioski o dotacje na restrukturyzację małych gospodarstw można składać w oddziale regionalnym ARiMR do 28 czerwca 2019 roku. 

 

Paweł Mikos

Fot. Pixabay 

 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Restrukturyzacja małego gospodarstwa 2019 – dotacja także dla rolnika na etacie

Do 29 czerwca 2019 roku ARiMR przyjmuje wnioski o dotacje na restrukturyzację małych gospodarstw rolnych. W czerwcowym naborze o dotacje mogą ubiegać się także osoby, które mają gospodarstwo ale nie są ubezpieczone w KRUS. 

czytaj więcej

1 mld złotych na dotacje na nawadnianie w rolnictwie

Od sierpnia 2019 roku ma rozpocząć się program przyznawania dotacji na nawadnianie w rolnictwie. Minister rolnictwa zapowiada, że łącznie na dopłaty do nawodnień będzie przeznaczonych łącznie 1 mld złotych. Rolnik będzie mógł za te dotacje wykonać m.in. ujęcie wodne lub infrastrukturę rozprowadzenia wody. 

czytaj więcej

Rolniku, złóż wniosek na dopłaty do materiału siewnego za 2019

Tylko do wtorku 25 czerwca 2019 roku można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o dopłaty do materiału siewnego. Co musi zawierać wniosek o dopłaty i jakie będą stawki dopłat do materiału siewnego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)