Restrukturyzacja małego gospodarstwa 2019 – dotacja także dla rolnika na etacie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Restrukturyzacja małego gospodarstwa 2019 – dotacja także dla rolnika na etacie

24.06.2019autor: Paweł Mikos

Do 29 czerwca 2019 roku ARiMR przyjmuje wnioski o dotacje na restrukturyzację małych gospodarstw rolnych. W czerwcowym naborze o dotacje mogą ubiegać się także osoby, które mają gospodarstwo ale nie są ubezpieczone w KRUS. 

Kto może ubiegać się o dotację na restrukturyzację małego gospodarstwa?

Dotacja na restrukturyzację małego gospodarstwa wynosi 60 tys. złotych. Aby ją otrzymać rolnik musi być właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni co najmniej 1 ha gruntów ornych albo posiadać infrastrukturę niezbędną do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być poniżej 13 tys. euro. 

Co istotne, w porównaniu do poprzednich naborów, w tym nie ma wymogu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie oraz zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Teraz te warunki będą jedynie dodatkowo punktowane. W praktyce oznacza to, że o dotację na restrukturyzację może strać się także właściciel gospodarstwa, który dodatkowo dorabia na etacie lub prowadząc własną firmę. Jedynym warunki w tym zakresie jest osiąganie dochodów z rolnictwa na poziomie minimum 25% wszystkich dochodów wnioskującego rolnika. 

 

r e k l a m a

Na co można przeznaczyć pieniądze z dotacji na restrukturyzację małego gospodarstwa?

Dzięki otrzymanej dotacji na restrukturyzację musi nastąpić wzrost konkurencyjności gospodarstwa i jego wielkość ekonomiczna musi zwiększyć się minimum o 20% i przekroczyć 10 tys. euro. D
otację należy przeznaczyć na modernizację gospodarstwa w zakresie wytwarzania produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży. Wsparcie należy przeznaczyć w co najmniej 80% na inwestycje w środki trwałe, w tym na zakup wyłącznie nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia lub inwestycje budowlane. Część dotacji można również przeznaczyć na udział w szkoleniach, na usługi doradcze czy udział w spółdzielni rolników lub grupie producentów. 

 

Za co ARiMR przyznaje punkty w naborze wniosków na restrukturyzację małego gospodarstwa?

Żeby uzyskać 60 tys. złotych dotacji, wniosek rolnika musi otrzymać co najmniej 7 punktów.
W czerwcowym naborze na dotacje na restrukturyzację małych gospodarstw punkty są przyznawane za: 

  • wpływ na realizację celów przekrojowych – od 1 do 10 punktów; 
  • kompleksowość biznesplanu – od 0,25 do 7 punktów;
  • za docelową wielkość ekonomiczna gospodarstwa – 5 punktów za wielkość powyżej 20 tys. euro, 4 punkty za wielkość od 16 do 20 tys. euro oraz 2 punkty za wielkość ekonomiczną od 12 do 16 tys. euro; 
  • kompleksowość biznesplanu – od 0,25 do 7 punktów;
  • rodzaj planowanej produkcji – od 1 do 3 punktów; 
  • zmiana kierunku produkcji – 2 punktów;
  • podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie oraz nie prowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o dotację – 2 punkty; 
  • wiek wnioskodawcy – młody rolnik otrzyma dodatkowo 1 punkt.

Wnioski o dotacje na restrukturyzację małych gospodarstw można składać w oddziale regionalnym ARiMR do 29 czerwca 2019 roku.  

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Spółdzielnia rolników – kto ją może założyć?

Zastanawiamy się nad założeniem we wsi spółdzielni rolników. Jakie są podstawowe zasady założenia tego podmiotu? Czy może się ona zajmować przetwórstwem? Na jakie preferencje podatkowe możemy liczyć? Czy członkami takiej spółdzielni mogą być także osoby, które nie są rolnikami, ale mają doświadczenie w prowadzeniu przetwórstwa i odpowiedni sprzęt? Czy jej członkiem może być np. spółka z o.o. lub inna spółdzielnia?

czytaj więcej

50 mln euro na krowę plus i świnię plus. Jakie warunki trzeba spełnić?

Po około 600 zł dopłat do krowy i do świni w najkorzystniejszym wariancie mają otrzymywać rolnicy w ramach „Dobrostanu zwierząt” z PROW. Jednak żeby otrzymać takie dotacje, trzeba spełnić wyśrubowane warunki. 

czytaj więcej

Komu przysługują dopłaty bezpośrednie i zwrot akcyzy – właścicielowi czy dzierżawcy?

Komu przysługują płatności bezpośrednie i zwrot akcyzy za paliwo – właścicielowi czy dzierżawcy? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)