Przepisy krzywdzą rolników „dwuzawodowców”. Płacą ZUS i KRUS, ale emeryturę mają zaniżaną
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przepisy krzywdzą rolników „dwuzawodowców”. Płacą ZUS i KRUS, ale emeryturę mają zaniżaną

06.12.2021autor: Kamila Szałaj

Większość rolników „dwuzawodowców" jest pokrzywdzona przez obowiązujące przepisy. Mimo że opłacali składki ZUS i KRUS, dwóch emerytur mieć nie mogą. Państwo wypłaca im jedynie emeryturę z ZUS i bardzo niski dodatek z KRUS. Dlaczego?

Rolnicy, którzy opłacali zarówno składki KRUS, jak i składki ZUS nie otrzymują świadczeń emerytalnych z obu tych instytucji, a jedynie z ZUS. Natomiast KRUS wypłaca im jedynie dodatek do emerytury w wysokości 0,5 proc. podstawy wymiaru za każdy rok podlegania ubezpieczeniu. Dodatek ten przysługuje jedynie za każdy rok podwójnego ubezpieczenia).

r e k l a m a

Rolnicy "dwuzawodowcy" dwóch emerytur nie mają

Jak zauważył poseł Jarosław Rzepa, rolnicy "dwuzawodowcy" znaleźli się w bardzo niekorzystnej dla nich sytuacji emerytalnej.

- Przez większą część swojego życia uiszczali bowiem podwójne składki na rzecz swojego zabezpieczenia emerytalnego, licząc na płynące z tego podwójne korzyści (w postaci emerytury z KRUS i ZUS). Tymczasem okazało się, że zamiast obu świadczeń emerytalnych, otrzymają tylko jedno z niewielkim dodatkiem – napisał w interpelacji do ministra rolnictwa poseł.

Polityk domagał się wyjaśnienia dlaczego dodatek do emerytury z ZUS dla rolników "dwuzawodowców" jest tak niski i nieproporcjonalny do opłacanych przez nich składek na zabezpieczenie emerytalne.

Przepisy krzywdzą część rolników „dwuzawodowców”

Ministerstwo w odpowiedzi przypomniało, że inne reguły obowiązują osoby urodzone po 1948 r., a inne - urodzone przed 1949 r. Wynika to z reformy systemowej ubezpieczenia emerytalnego wprowadzonej w 1999 roku. W efekcie osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r., mają wyliczany kapitał na indywidualnych kontach emerytalnych w ZUS, niezależnie od długości okresu podlegania ubezpieczeniu. Dzięki temu ubezpieczeni otrzymają z ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego świadczenie emerytalne w wysokości odpowiadającej opłaconym składkom.

Z kolei osoby, które nie nabędą prawa do emerytury rolniczej, z uwagi na zbyt krótki okres posiadanego ubezpieczenia rolniczego (tzn. poniżej 25 lat), za okres opłacania składek do KRUS mogą ubiegać się o zwiększenie emerytury z systemu powszechnego o tzw. część rolną.

- Wysokość tego zwiększenia ustala ZUS w oparciu o określone w ww. ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników zasady ustalania wysokości części składkowej emerytury rolniczej (po 1% najniższej emerytury za każdy rok opłacania składek rolniczych), która odpowiada wysokości odprowadzonych składek – wyjaśniał ówczesny wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Dlaczego dodatek do emerytury z ZUS dla rolników "dwuzawodowców" jest tak niski?

W odpowiedzi na to pytanie ministerstwo rolnictwa przypomniało, że ubezpieczenie społeczne finansuje świadczenia ze środków uzyskanych w wyniku opłacania składek.

- Zakres i wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych uzależnione są od zakresu dostępnych środków finansowych. Państwo ma obowiązek podjąć wszelkie działania w celu zapewnienia środków finansowych niezbędnych dla realizacji praw konstytucyjnych. Ubezpieczony musi jednak liczyć się z tym, że pozyskiwanie tych środków ma swoje granice ekonomiczne, a w konsekwencji państwo może być zmuszone do zmiany obowiązujących regulacji prawnych na niekorzyść, żeby dostosować zakres realizacji praw socjalnych do zakresu dostępnych środków finansowych w określonych warunkach ekonomicznych – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Kamila Szałaj, fot. archiwum
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Emerytury rolnicze i składki KRUS na nowych zasadach. Co się zmieniło?

Polski Ład odciska piętno także na kieszeni emerytów i rencistów z KRUS. Dla większości jest to zmiana, choć niewielka, to jednak pozytywna, jednak nie dla wszystkich. Trzeba też mieć na uwadze wzrost składek na ubezpieczenie społeczne rolników oraz brak zróżnicowania otrzymywanego świadczenia w stosunku do wysokości składki.

czytaj więcej

Nowe zasady regulowania składek KRUS. Co się zmieni od stycznia 2022?

Od dnia 1 stycznia 2022 r. zmieniają się zasady regulowania składek KRUS dla rolników, którzy są płatnikami podatku od towarów i usług, czyli VAT-u. Co to oznacza dla rolnika?

czytaj więcej

Jaka będzie składka na KRUS za I kwartał 2022 roku?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podała wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2022 r. Ile zapłacą rolnicy na KRUS w I kwartale 2022?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)