Przedawnienie roszczeń za szkody górnicze w gospodarstwie rolnym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przedawnienie roszczeń za szkody górnicze w gospodarstwie rolnym

05.06.2019autor:

Dwa lata temu zgłosiłem do kopalni żądanie zapłaty odszkodowania za obniżenie wartości mojej działki na skutek szkód górniczych. Sprawa ciągnie się do tej pory. Boję się, że może ulec przedawnieniu. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Skoro postępowanie ugodowe nie przyniosło rezultatu, powinien Pan skierować sprawę na drogę sądową. Zgodnie z art. 151 ustawy z 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze, sądowe dochodzenie roszczeń jest możliwe po wyczerpaniu postępowania ugodowego.

Warunek wyczerpania postępowania ugodowego jest spełniony, jeżeli przedsiębiorca odmówił zawarcia ugody lub jeżeli od skierowania przez poszkodowanego roszczenia wobec przedsiębiorcy upłynęło 30 dni, chyba że poszkodowany, zgłaszając żądanie zawarcia ugody, wyznaczy dłuższy termin.

W myśl art. 149 ww. ustawy, roszczenia z tytułu szkód górniczych przedawniają się z upływem 5 lat od dnia dowiedzenia się o szkodzie. Przedawnienie powoduje ten skutek, że po jego upływie ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.

Zgodnie z art. 123 § 1 Kodeksu cywilnego, bieg przedawnienia ulega przerwaniu m.in. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. 

W razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone.

r e k l a m a
W Pana przypadku jeszcze daleko do upływu terminu przedawnienia, a wniesienie sprawy do sądu spowoduje, że bieg przedawnienia zostanie przerwany.


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy współwłaściciel ziemi rolnej ma prawo do jej pierwokupu?

Jestem jednym z czterech współwłaścicieli działki rolnej o powierzchni 1,1 ha, na której znajduje się dom mieszkalny i kilka budynków gospodarczych. Jeden ze współwłaścicieli sprzedał swój udział obcej osobie, która uzyskała zgodę prezesa KOWR na zakup działki rolnej powyżej 0,3 ha. Czy w takiej sytuacji pozostali współwłaściciele nie powinni mieć prawa pierwokupu, zwłaszcza że zarówno ja, jak i pozostali współwłaściciele prowadzimy gospodarstwa rolne? Czy to jest zgodne z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego?

czytaj więcej

Przekazanie gospodarstwa - kto może ubiegać się dopłaty do materiału siewnego?

Z początkiem marca br. przeszedłem na emeryturę, a ziemię oddałem w dzierżawę córce. Chciałem się ubiegać o dopłatę z tytułu zużytego do siewu materiału. Został zakupiony jesienią 2018 r., kiedy prowadziłem jeszcze działalność rolniczą. Ze względu na to, że nie jestem już rolnikiem, nie mogę tego zrobić. Czy jest możliwe, aby córka uzyskała dopłatę?

czytaj więcej

Czy OC rolników obejmuje las wchodzący w skład gospodarstwa?

W skład mojego gospodarstwa, oprócz budynków i gruntów rolnych, wchodzą także grunty leśne. Opłacam OC rolników i ubezpieczenie budynków. Czy w sytuacji gdy drzewa z mojego lasu wyrządzą szkodę mnie albo innym osobom bądź budynkom, uzyskam odszkodowanie z OC rolników?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)